Загадки в історії зустрічаються на кожному кроці. Причому дуже частонавіть у тих випадках, коли в нашому розпорядженні аж ніяк не домисли, а щосьцілком матеріальне — ну, скажімо, ті чи інші знахідки археологів. Наприклад, доцих пір незрозуміло, чому перші мечі бронзового століття були колючими, а нестинаючими, тобто по сутібули великими рапірами. 

У кам’яному віці люди боролися кам’яними сокирами і списами знаконечниками з каменю, про що говорять пробиті цією зброєю черепа. Для розрізання м’яса і шкур використовувалисякременеві ножі, і, судячи з усього, саме ніж перетворився на спис після того, як його насадили на довгупалицю, а першою метальною зброєю стала сокиру на палиці. Швидше за все, саме таким ножем наш прапредок Каїн і убивАвеля. Адже сварка у них сталася в полі. Піднімати камінь з землі, а то йшукати його було б справою клопіткою. Хтось, можливо, скаже, що Авель бувзабитий пастушачим посохом? Але тоді стає незрозумілою фраза «повстав Каїнна Авеля», тобто піднявся на нього зі зброєю в руках. Швидше за все, впроцесі виникли між братами «неприязних відносин» Каїн якраз івикористовував ніж — зброю, що завжди знаходилося у людей його професії під руками!

Потім люди навчилися виплавляти метал і практично відразу придумалиніж, що прикріпляється до рукоятки на трьох поперечних заклепках. Звичню для нас рукоять найдавнішіметалеві ножі не мали! Однак великою довжиною леза не відрізнялися, томуміцності подібного з’єднанню цілком вистачало. 

А ось потім, незрозумілоде, незрозуміло як, і незрозуміло чому, якийсь древній коваль раптом почавекспериментувати і в точно такій манері виготовив вже не ніж, а … меч,причому з довгим, більше 70 сантиметрів, клинком ромбовидної форми. Причомусаме головне — він його не кував, а відлив! Питання тільки в тому, де саме, вякому регіоні планети, це сталося вперше, ну, а найголовніше — чому цей самийковаль надав своєму мечу таку дивну і специфічну форму? 

Відомо, що древні єгиптяни билися списами, бойовими сокирами табулавами з каменю, а замість мечів у них були кинджали з досить-таки широкимлистоподібним лезом. Ассірійці і вавілоняни теж користувалися в основномукинджалами, хоча у них вже були і короткі мечі, причому у тих же ассірійцівзнову-таки колючої форми!

А ось в Європі мечі,причому саме довгі і саме колючі, використовували  стародавні ірландці, і … грекикрито-мікенської епохи, тобто між 1500-м і 1100 роком до нашої ери вонипоширилися тут дуже широко! В Ірландії, наприклад, їх виявили  безліч, і тепер вони знаходяться в експозиціях цілого ряду британськихмузеїв і в приватних колекціях. Один з таких мечів виловили прямо в Темзі, тодіяк інші, дуже схожі на нього, археологи знайшли в Данії і на Криті! Там же, наКриті й у Мікенах, були знайдені і більш важкі зразки меча-рапіри, проте всівони мали характерне кріплення клинка до рукоятки на заклепках. 

Так от, значить, чому, виявляється, билися герої Троянської війни -клинками, близько метра завдовжки і шириною два-чотири сантиметри, найбільшесвоєю формою походить напізні шпаги, причому така зброя могла бути тільки колючою, тому що рубатися таким мечем дуженезручно . 

Але тоді виникає інше дуже важливе питання: якізасоби захисту і прийоми збройної боротьби призвели до появи мечів саме такоїформи, а не якийсь інший? Чому, наприклад, це були не серповидні і не»криві» мечі, а саме колючі, найбільше схожі на більш пізню рапіру?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.