В магазинах тютюнової продукції сьогодні часто пропонують нюхальний тютюн. Цей вид тютюну став останнім часом особливо популярний в Європі і, зокрема, в Німеччині. Там нюхальний тютюн, або снафф, використовують як альтернативу цигаркам. Однак мода нюхати тютюн з’явилася аж ніяк не в наш час.
 
Нюхальний тютюн : історична довідка
 
Ще в 16 столітті французька королева Катерина Медічі, яка страждала від частих нападів головного болю, почала використовувати як ліки тютюнове листя, аромат яких допомагав їй впоратися з недугою. З тих пір нюхати тютюн стало дуже модно у всій Європі, і мало хто не носив з собою табакерки. Надзвичайною популярністю користувався нюхальний тютюн і в нас. Про це свідчать виготовлені з золота або срібла табакерки, якими монархи щедро обдаровували своїх найбільш наближених і вірних підданих.
 
Що зробило нюхальний тютюн популярним знову
 
Нюхальний тютюн виготовляється з того ж тютюну, який служить сировиною для сигар. Тютюн подрібнюється до консистенції пудри, потім у нього додають ароматичну речовину. Виробники тютюнових виробів рекламують нюхальний тютюн як засіб, який можна вживати замість звичайних сигарет в тих місцях, де курити заборонено . Пропаганда стверджує, що нюхальний тютюн набагато безпечніший, ніж куріння. Крім того, виробники нюхального тютюну загострюють увагу на тому, що при його вживанні немає горіння, отже, немає шкідливих смол. Фахівці тютюнових компаній зробили хитрий маркетинговий хід: вони використовували моду на ретро, звернувши увагу молоді на те, що прапрадедушкі нюхали тютюн до глибокої старості і при цьому відчували себе чудово.Про негативні наслідки цієї модної в 17-18 століттях звички виробники снаффа воліють замовчувати.
 
Нюхальний тютюн як засіб боротьби з курінням
 
Поряд з електронними сигаретами, нюхальний тютюн іноді рекламують як засіб, що допомагає побороти нікотинову залежність. Деякі курці стверджують, що снафф дозволяє їм повністю відмовитися від сигарет і поступово знижувати дозу нікотину, завдяки чому процес відвикання від куріння проходить не так болісно. Однак, як доводять лікарі — наркологи, цей спосіб не можна вважати дієвим. Вони грунтуються на наступних доводах:
 
— Нюхальний тютюн так само, як нікотиновий пластир, нікотинові жуйки та інші никотиновміщуючі продукти дає низький ефект у боротьбі з курінням.
 
— Заміна сигарет нюхальним тютюном не є повною відмовою від куріння, оскільки нікотин продовжує надходити в організм.
 
— Більшість курців, що спробували нюхальний тютюн, стверджує, що він не позбавляє їх від нікотинового голоду.
 
Ефект нюхального тютюну
 
Нюхальний тютюн беруть двома пальцями і закладають в ніздрю. При цьому доза тютюну повинна бути мінімальною (приблизно як на кінчику гострого ножа). Вдихання снаффа дає короткочасний позитивний ефект:
 
— Завдяки тому, що тютюн стимулює кровопостачання, настає прояснення свідомості.
 
— Людина відчуває бадьорість, сонливість і втома зникають.
 
— Поліпшується увагу.
 
— Деякі споживачі нюхального тютюну стверджують, що після вдихання снаффа відчувають стан, який характеризують як «світлий смуток» та «філософський настрій».
 
— Багато з допомогою снаффа позбавляються від закладеності дихальних шляхів при нежиті. Є твердження, що нюхальний тютюн не тільки допомагає від нежиті, а й запобігає його появі.
Шкода нюхального тютюну для дихальних органів
 
— Незважаючи на те, що снафф рекламують як бездимний тютюн, вживання якого є практично нешкідливим, а в деяких випадках навіть корисним, медики в один голос твердять про те, що нюхальний тютюн — є зло.
 
— У 2006 році науковці озвучили всьому світу результати досліджень, які довели, що нюхальний тютюн та інші неспалювані тютюнові продукти здатні викликати залежність і провокують появу онкології. І це далеко не єдиний мінус у вживанні снаффа.
 
— Регулярне нюхання тютюну сприяє зниженню чутливості нюху, тобто людина перестає відчувати запахи.
 
— Вживання снаффа може викликати набряк слизової носа і почервоніння. З часом такий стан набуває хронічну форму.
 
— Ароматизатори, які входять до складу сучасних тютюнових неспалюваний сумішей для вдихання, здатні викликати алергічні реакції.
 
Побічні ефекти нюхального тютюну
 
— Передозування снаффа викликає запаморочення, нудоту і блювоту.
 
— Регулярне отруєння організму людини нікотином, який всмоктується в кров через слизову носа при вживанні снаффа, викликає погіршення всіх розумових процесів, знижує увагу і погіршує пам’ять.
 
— У нюхальний тютюн, який продається в сучасних магазинах, кількість канцерогенів набагато вище, ніж у звичайних сигаретах.
 
— Нікотин, який міститься в тютюні, негативно позначається на репродуктивній системі як чоловіків  так і жінок.
 
— У деяких випадках при вживанні нюхального тютюну може спостерігатися розширення зіниць. Можлива поява пітливості долонь і ступень, як це буває у завзятих курців.
 
Снафф замість сигарети?
 
Виробники нюхального тютюну стверджують, що це — краща заміна сигарети. Насправді ж, снафф не тільки не може вважатися безпечніше тютюнового диму, але і часто являє собою трохи більшу загрозу здоров’ю. Адже дозу тютюну при його нюхання дуже складно точно виміряти, що підвищує ризик передозування і пов’язаних з нею наслідків. Крім того, помилковим є і думка більшості прихильників нюхального тютюну про те, що він не становить жодної загрози оточуючим. При нюхання тютюну пасивне його вживання рівно таке ж, як і при пасивному курінні.
 
Таким чином, снафф не варто вживати ні разом з сигаретами, ні замість них. Не дарма ж православна церква свого часу строго заборонила вживання цього «пекельного зілля», в якому ні в одну епоху розсудливі люди не бачили ніяких плюсів. Чи варто перечити історичному досвіду і намагатися знову вводити в моду погану звичку? Навряд чи хтось зможе відповісти на це питання позитивно.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.