Деякі далекі від психології люди впевнені, що страх і фобія — це одне і те ж явище, оскільки слово «φόβος» в перекладі з грецького означає не що інше, як страх. Це думка вірна лише наполовину: страх — куди більш широке поняття, ніж фобія. Якщо страхом називається психологічний стан, викликане реальної чи надуманої небезпекою, то фобія — це один з видів страху, що характеризується сильним емоційним напруженням і часто не піддається логічному поясненню. Фобія завжди пов’язана з наявністю певного подразника — об’єкта чи явища, вид або навіть згадка про який викликає у людини панічний жах.
 
Поряд з поширеними фобіями (страх темряви, висоти, диких тварин) існують і досить екзотичні фобії, «коріння» яких ростуть з індивідуального досвіду людини (у всіх випадках — негативного). Наприклад, одна американка, місіс Д., все життя боялася… брюссельську капусту. Виділяти цей випадок в окрему фобію було б нераціонально, хоча не виключено, що при скрупульозному моніторингу були б виявлені ще люди, яких до смерті лякає вид брюссельської капусти. Фобія місіс Д. була такою сильною, що при одному погляді на дану городню культуру в супермаркеті або на екрані телевізора жінку починав бити озноб і її охоплювало незрозуміле почуття небезпеки. Близькі пані та навіть сімейний лікар дами визнали її фобію дурною примхою, проте знайшовся психолог-ентузіаст, який зголосився допомогти місіс Д. в її проблемі. За допомогою регресивного гіпнозу йому вдалося виявити, що в ранньому дитинстві жінка стала свідком випадку, коли її батько за столом подавився брюссельською капустою і ледь не помер. Пізніше даний спогад стерся, проте жах, викликаний місіс Д. нешкідливим овочем, залишився.
 
Переважна більшість зареєстрованих каталогами фобій також є наслідками потрясінь, пережитих у дитинстві.
В даний час налічується більше сотні фобій, і даний список постійно поповнюється новими назвами. Частина з зареєстрованих фобій відносяться до психічних розладів (наприклад, клаустрофобія, якої страждають мільйони людей різних віків і соціальних категорій), деякі до таких не належать внаслідок малої поширеності та непорівнянності симптомів різним розладів психіки. Ці фобії вважаються екзотичними і несерйозними, тому людям, страждаючим ними, часом дуже складно знайти підтримку і розуміння серед оточуючих. Дійсно, чи легко дорослій людині зізнатися, що їй не дає спокою коулрофобія  (панічний страх перед клоунами) або гексакосиойгексеконтагексафобія ( боязнь «сатанинського» числа 666).
 
Так як офіційно фобія не рахується хворобою, багато людей впевнені, що вилікувати її неможливо. Це помилка — у більшості випадків звернення до компетентного фахівця допоможе вирішити проблему. Медичними препаратами фобії не лікують — потрібні тільки психологічні заходи, причому комплексного характеру. Щоб побороти фобію, потрібно перш за все виявити її коріння — як у вищеописаному випадку з місіс Д., яка боялася брюссельської капусти.
 
Назви фобій (список вибірковий, насправді їх набагато більше)
 
Агорафобія — боязнь відкритих просторів (площ, рівнинних ландшафтів ).
Аквафобія — страх перед водою.
Акрофобія — боязнь висоти (люди, які страждають цією фобією, часто мучаться від запаморочення навіть на невеликих підвищеннях).
Алгофобія — страх перед болем.
Гемофобія — панічний жах побачивши крові або кровоточиві рани.
Клаустрофобія — боязнь закритих приміщень, замкнутих просторів.
Некрофобія — страх перед будь-якими проявами смерті (небіжчиками, ритуальними обрядами, похоронної атрибутикою).
Нозофобія — боязнь хвороб (не конкретних, а будь-яких).
Соціофобія — боязнь суспільства. Людям з такою фобією дуже складно жити, оскільки вони уникають будь-яких міжособистісних контактів. 
Танатофобія — боязнь померти (не плутати з Некрофобія ).
 
Існують і такі парадоксальні фобії, як фобофобія — страх розвитку якої-небудь фобії і панфобія — боязнь всього на світі.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.