Колись — тепер уже давно, в 90 -ті роки — в одній радіопередачі, присвяченій іноземних запозичень в нашій мові, прозвучала така іронічна думка: «Якщо наші співгромадяни ще здатні відрізнити лідера від дилерів, то дилера від кілера не відрізнить практично ніхто». Року не пройшли даром: сьогодні вже ніхто не переплутає дилера не з лідером, ні тим більше — з кілером. Але чи всі досить добре уявляють собі, в чому полягає професійна діяльність дилера? Цим словом можуть позначатися два різних види діяльності.

Дилер виступає як продавець або розповсюджувач . Така діяльність полягає в тому, щоб оптом закуповувати продукцію, а потім продавати її в роздріб. Закуповуючи товар в певному обсязі, дилери тим самим гарантують і обсяг ринку збуту. Постачальник при цьому надає певний відсоток дилерської знижки, це і є основне джерело прибутку дилера. Відсоток дилерської знижки визначається величиною оборотів. Генеральний постачальник або виробник рекомендує ціну, за якою дилер зобов’язується продавати товар. Адже штучне заниження ціни ( т.зв. демпінг ) здатне серйозно «поламати» ринок. 

Дилера не слід змішувати з дистриб’ютором. Фірма — дистриб’ютор, займаючись перепродажем товарів, торгує ними від свого імені, а договори купівлі -продажу з покупцями і продавцями укладає за свій рахунок. Компанія- дилер здійснює діяльність на ринку за рахунок виробника і від його імені, тобто перебуває з ним у більш тісних відносинах, ніж дистриб’ютор.

Менш певним представляється розмежування торгового агента і дилера. Одні фахівці взагалі ототожнюють ці два поняття, інші ж вважають, що агент укладає договори від імені виробника, а дилер — від свого, але за дорученням виробника. Багато компаній виробники взагалі не займаються створенням власної мережі реалізації, а користуються для цього послугами дилерів. Для виробника це досить зручно й досить вигідно.

У ряді випадків фірма-виробник ставить фірмі-дилеру вельми жорсткі умови, регламентуючи розміри торгової площі, стандартної звітності, зобов’язуючи використовувати символіку фірми- постачальника. Дилер повинен не тільки закуповувати, доставляти товари і перепродувати його, але створювати їм додаткову споживчу цінність. І тут має значення рішуче все: і консультації фахівців, і додаткові послуги, і продаж супутніх товарів (зрозуміло, останнє не повинно вступати в протиріччя з дилерським договором — наприклад, супутні товари не повинні проводитися фірмою- конкурентом).

Інша сфера діяльності — дилер на ринку цінних паперів. Такий фахівець діє на ринку цінних паперів від себе особисто і на свої кошти. Цим дилер відрізняється від брокера — агента -посередника. Дилер (будь то фірма або ж приватна особа) самостійно здійснює купівлю-продаж дорогоцінних металів, валюти або ж цінних паперів, вкладаючи в цю справу власні кошти.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.