Як не дивно, але багато старовинні поховання, кострища, фундаменти колишніх будинків, приховані від очей людських під землею, виявляються по рослинах, які ростуть в цих місцях, і по тому, як вони ростуть. Цей контраст буде помітний, якщо дивитися на потенційні місця з якої — небудь невеликої височини. Таким чином, з висоти польоту були відкриті в Італії відомі етруські некрополі, величезна зрошувальна мережа на стародавніх середньоазіатських землях, залишки давньоримських споруд в Європі і інші значущі культурні об’єкти. Звичайно, методом «рослини-сигнали» у пошуку колишніх поселень може скористатися і рядовий шукач скарбів.Одна з важливих ознак колишнього поселення людей, є наявність кропиви. Це рослина, яка любить родючий грунт з багатим вмістом азоту. Люблять азот і бузина чорна, білокудреник — ці рослини також можуть бути ознаками колишніх поселень.

Будь-яка діяльність людини і є забруднення грунту азотом. Чим більше його накопичується в землі, тим довше на цьому місці буде рости кропива. Що цікаво, знаходиться вона не в тих місцях, де були городи, а саме там де знаходилися будинки. І зростає ця живуча рослина, майже повністю повторюючи периметр фундаменту будинку.

Раніше грунт удобрювали двома способами: гноєм і золою. Логічно, що там, де використовувалися ці речовини, росла і кропива. Пожежні, до речі, підтверджують інформацію: у місцях, де пройшовся вогонь, буйно росте кропива. Зустрічається рослина і в місцях, де люди використовували шлак — наприклад, заливали з нього фундамент. Зростає кропива і в тих місцях, де раніше знаходилася пічка. Також зверніть увагу на те, скільки цієї рослинності біля сараїв, де знаходиться худоба. Однак, орієнтуючись у пошуках старих поселень на кропиву, майте на увазі наступний момент. Росте вона приблизно 180 років, а потім на зміну їй приходить нова природна для даної місцевості рослинність. Так що Кропивка часто ні про що не говорить.

Бувалі копачі також радять звертати увагу на зарості Іван — чаю — росте він в основному на згарищах. Ознакою поселення є ще ганча і полин — їм добре живеться на місці будинків.

У лісі сліди колишніх поселень виявити набагато важче у зв’язку з обмеженим оглядом. Восени або ранньою весною далі, ніж 100-150 м, нічого не побачиш, а влітку, в заростях, так взагалі без шансів. Але саме на рослини і потрібно тримати орієнтир. Стародавні люди селилися в лісі, звільняли собі життєвий простір — так виходила поляна. Після того, як людина з різних причин йшла з цього місця, ліс, звичайно ж, повертав собі втрачені позиції. Поляна заростала, спочатку чагарниками, черемхою і вербою, потім деревними породами. Першими на вільних місцях виростають берези, липи, осики, слідом з’являються сосна, дуб (сойка розносить жолуді по лісі). Дерева змінюють один одного в чітко визначеному порядку.

До чого все це? Поки ліс на місці колишнього поселення стане такою ж, як і весь інший, пройде 200-500 років. Тому у лісі звертайте увагу на невластиві чагарникові і деревні породи.

Якщо ви добре розбираєтеся в деревах, то для вас не буде важким визначити в березовому лісі серед сосняку місце занедбаного маєтку чи лісового монастиря. Звичайно, ця інформація стосується природних процесів оновлення, а не там де погосподарювали люди.

І наостанок: якщо ви побачили незвичайне розташування дерев, уважно перевірте це місце. Дерева, які ростуть в один ряд — це алея, а якщо це ще й стародавні липи, то цілком можливо, що це стара садиба, якогось поміщика.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.