П’ятий тиждень
вагітності для майбутніх мам, як правило, стає тижнем усвідомлення свого стану. Саме зараз багато хто робить тести, відвідують лікаря і дізнаються новину про свою вагітність. У свідомості жінок відбуваються величезні зміни – вони стають ніжними і задумливими, їх рухи набувають плавність, а настрій стає загадковощасливим. Родичів і друзів на настільки ранніх термінах зазвичай ще не посвячують у новину, але ваш стан і так може сказати багато про що.

Для ембріона перші тижні існування є найважливішими, адже відбувається закладка і формування всіх внутрішніх органів і систем. Тому, якщо ви дізналися про вагітність, саме в перші тижні варто особливо уважно поставитися до свого харчування, звичкам і поведінці. Бережіть себе і допоможіть дитині, створивши надійний базис для розвитку.

Розвиток плоду на 5 тижні вагітності

На п’ятому тижні ембріон за формою нагадує циліндр. Його розміри збільшуються до 1,5-2,5 мм – не більш крупинки солі, а плодове яйце займає до чверті обсягу матки. Всі необхідні для розвитку речовини малюк отримує з крові матері.

Зовні ембріон поки мало схожий на людину – скоріше, на умовну букву «С», але вже зараз зрозуміло, де буде знаходитися головка, де спинка, звідки виростуть крихітні ручки і ніжки. На кінцівках видно навіть невеликі горбки – зачатки пальчиків. На цьому тижні у вашого малюка відбуваються такі найважливіші процеси:

 • закладається праобраз хребта – хорда;
 • частково відбувається змикання нервової трубки. Оскільки з цієї трубки в найближчі тижні розвинеться вся нервова система, її своєчасне закриття дуже важливо. Велику роль у цьому процесі відіграє фолієва кислота, прийом якої так важливий у перші місяці вагітності;
 • вздовж нервової трубки з’являються зачатки м’язової тканини соміти;
 • триває закладка внутрішніх органів – печінки, кишечника, щитовидної і підшлункової залоз;
 • потроху розвивається кровотворна система – формуються кровоносні судини, серце. Серце поки виглядає маленьким клубочком, виступаючим посеред грудної клітки, воно почне битися в кінці цього тижня або на початку наступного;
 • починає формуватися дихальна система – утворюються трахея і гортань;
 • в області голови формуються ямки на місці майбутніх вух, з’являються зачатки маленького ротика і очей;
 • вже зараз відбувається закладка матеріалу для майбутніх поколінь: жовтковий мішок виробляє статеві клітини гонобласти які в майбутньому перетворяться на яйцеклітини у дівчаток або в сперматозоїди у хлопчиків.

Навколо малюка продовжує формуватися зручна для його розвитку середу. Виробляється навколоплідної рідини, завдання якої – забезпечувати обмін речовин ембріона

Стан жінки

На п’ятому тижні крім відсутності місячних майбутня мама може відчути цілий ряд симптомів, які підкажуть їй про зміну стану. Так що, якщо до цих пір ви ще не виявили свою вагітність, на п’ятому тижні ймовірність отримати новину стає ще вище.

З настанням вагітності в організмі відбуваються активні гормональні перебудови. Перші три місяці за вироблення гормонів відповідає жовте тіло, пізніше ця роль буде передана плаценті. Зараз же в організмі суттєво підвищується рівень прогестерону, відповідального за розслаблення гладких м’язів матки і недопущення гіпертонусу, здатного привести до зриву вагітності. Щоб убезпечити плід, прогестерон «знижує» тонус кишечника і уповільнює перистальтику шлунка. Але в той же час, він стає причиною появи печії, запорів і самого неприємного супутника перших місяців вагітності – токсикозу.

Прояви токсикозу полягають не тільки в ранковій нудоті і блювоті, але і в підвищеної стомлюваності, сонливості, гострої чутливості до запахів, зниження апетиту, зміну смакових пристрастей. Всі ці відчуття пройдуть самі по собі до 12-13-му тижні, а поки, щоб полегшити свій стан, спробуйте харчуватися менше, але частіше (до 7 разів на день), прислухатися до своїх смакових бажанням, пити більше рідини, перший перекус за день організувати прямо в ліжку (наприклад, з’їсти шматочок яблука або випити пару ковтків йогурту) і ввести в свій раціон продукти, багаті клітковиною і білком (горіхи, овочі, сир, яйця, м’ясо…). Тільки у випадках особливо гострого токсикозу лікар може призначити медикаментозне його лікування.

Паралельно з прогестероном підвищується і вироблення естрогену, завдяки якому готуються до майбутньої годівлі молочні залози. Але через нього ж з’являються неприємні відчуття, пов’язані з набуханням грудей, підвищується чутливість сосків.

Гормональні перебудови впливають і на емоційний стан майбутньої мами. Не дивуйтеся, якщо виявите невластиві собі емоції і реакції. На перших місяцях вагітності вас можуть супроводжувати дратівливість, плаксивість, вразливість, підвищена чутливість. У той же час, ви можете відчути раптовий прилив сил, бадьорість, готовність до активних дій і великих змін. Причому ці стани можуть практично миттєво перетікати з одного в інше, з крайності в крайність.

З інших ознак вагітності на п’ятому тижні можна виділити такі:

 •      невелике збільшення живота за рахунок зниження тонусу м’язів і затримки рідини;
 • почастішали головні болі,
 • можливі запаморочення при різкій зміні положення, нахилах, присіданні
 • прискорене сечовипускання, викликане тиском підросла матки;
 • невеликі болі в животі, якщо вони не викликають сильного дискомфорту.

Допустимі також виділення – коричневі або кров’янисті, якщо вони не великі і не супроводжуються болями живота та іншими тривожними симптомами.

Втім, на п’ятому тижні досить високий ризик викидня, тому лікар може заборонити вам статеві контакти і обмежити активну фізичну діяльність, щоб не провокувати інтенсивні скорочення матки.

Варто відзначити, що кожна вагітність індивідуальна, як і кожна майбутня мама. Тому цілком можливо, що особисто у вас ознаки вагітності на п’ятому тижні будуть зовсім іншими або взагалі не буде поки ніяких. Це теж варіант норми.

Не варто забувати, що кожна вагітність індивідуальна, як індивідуальний і кожен організм окремо взятої людини. Ви можете взагалі не відчувати жодних нездужань і не відчувати відбуваються з вашим тілом змін. І це цілком нормально, тим більше, що термін ще зовсім невеликий. Відсутність будь-яких ознак на 5 тижні вагітності не є патологією.

Що робити на 5 тижні вагітності

 1. Максимально берегти себе, продовжуючи виконувати рекомендації до першого тижня
 2. Відмовитися від шкідливих продуктів, харчових добавок
 3. Виділяти кожну вільну хвилинку для відпочинку і сну, зараз вони вам необхідні
 4. Якщо у вас поки немає власного гінеколога – визначитися, де і у кого ви будете стояти на обліку
 5. Провести першу «вагітну» фотосесію
 6. Підібрати літературу та інші джерела інформації для майбутніх мам, які будуть супроводжувати вас протягом всієї вагітності
 7. Уважно прислухатися до свого стану, стежити за температурою, тиском, виділеннями і загальним самопочуттям. При найменшому неспокої звертатися до лікаря.

Що стосується УЗД на 5 тижні вагітності – його проходити ще рано. На цьому терміні ультразвукове дослідження покаже лише сам факт наявності плодового яйця в матці і його розміри.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.