В даний час ціни на бензин тільки підвищуються, і ніщо не віщує припинення цього процесу. З цієї причини багато хто починає подумувати про економію палива. Як правило, відразу на думку спадає варіант заправки бензином з нижчим октановим числом, ніж це рекомендовано виробником.

Тому багато автовласників починають «годувати» свого « залізного коня» 92 – м бензином замість 95 -го . Але такий підхід може призвести до неприємних наслідків і великих витрат.

Трохи теорії

Перед тим як розглянути дане питання необхідно усвідомити, що ж таке октанове число. Говорячи науковою мовою, октанове число – це властивість палива протистояти процесу самозаймання під час стиснення в камері згоряння двигуна. Цей параметр ще називається детонаційної стійкістю.

Крім того, велику роль відіграють і такі параметри: кількість бензолу, ароматичних вуглеводнів, сірки та інших речовин. Їх оптимальна концентрація запобігає передчасному утворенню нагару на клапанах мотора, агресивну реакцію палива на пластмасові та гумові комплектуючі, утворення сірчистої та сірчаної кислот і так далі.

Але головним ворогом мотора була і залишається детонація паливної суміші, яка і виникає при «неправильній» заправці.

Детонація палива – шкода для мотора

У двигунах, які працюють на бензині, утворюється суміш з палива і повітря, після чого вона потрапляє в камеру згоряння. У ній суміш запалюється від іскри, яку дає свічка. У результаті горіння відбувається різке підвищення температури і починається процес окислення вуглеводнів. Продукти, що утворюються в результаті цього, повинні володіти детонаційної стійкістю, так як вони схильні до самозаймання.

Якщо ж достатньої стійкості немає – відбувається вибух (тепловий). Він призводить до того, що утворюється ударна хвиля, яка не тільки в рази підвищує швидкість поширення полум’я, але й відбивається від поршня і стінок циліндра. Це і є детонація.

Наслідки детонаційних вибухів доволі сумні

  • прискорений знос мотора;
  • перегрів;
  • можливо місцеве руйнування силового агрегату.

Все це супроводжується помітним зниженням тяги і потужності, високою витратою бензину, густим димом з вихлопної труби і так далі.

Наслідки заправки дешевим паливом

Отже, наслідки заправки 92 – м бензином ясні. Назріває інше питання. Як довго двигун зможе витримувати додаткове навантаження? І раз виробник пише про допустиме паливо, то чи можна без побоювання заливати його в бак?

Справа в тому, що конструктори намагаються зробити сучасні мотори якомога чистішими і економічнішими, але це має на увазі значне збільшення ступеня стиснення, що прямо веде до посилення вимог щодо детонаційної стійкості.

Через це, при заправці бензином з низьким октановим числом, детонація в моторі гарантована. Щоб усунути даний ефект встановлюються так звані датчики детонації, які автоматично зменшують рівень випередження запалювання в моторі. Результатом такого підходу виявляється усунення детонації палива, але зворотною стороною є пізнє займання суміші, що призводить до збільшення витрати, зниження потужності і поступового руйнування клапанів.  Більш «терплячими» до неправильної заправці можна назвати старі мотори, у яких ступінь стиснення відносно невелика (до 10 одиниць).

Примарна економія

Як видно, заливати 92 -й бензин в бак авто можна, а от чи потрібно? Природно, деяка економія від цього буде, так як 92 -й бензин таки дешевше 95 -го . Однак необхідно враховувати не тільки цей фактор. Адже за низької якості палива, згоряння суміші буде менш ефективним, що відразу позначиться на зниженні потужності автомобіля. Крім цього, якщо автовласник любить динамічну їзду, витрата, швидше за все, буде навіть вище, ніж при заправці нормальним паливом, адже горить низькооктановий бензин гірше, так що апетит мотора підвищується.

Та й можливий капітальний ремонт силового агрегату не варто скидати з рахунків. Звичайно, це відбудеться далеко не відразу, проте ця ймовірність зберігається.

Можна виділити кілька пунктів

  • Нові двигуни вкрай чутливі до якості бензину і його октанового числа, і негайно реагують на його погіршення більш млявою динамікою і підвищеною витратою палива. Крім цього, в рази знижується ресурс самого мотора;
  • Свого «залізного коня» найкраще заправляти бензином, який вказаний заводом -виробником;
  • Старі двигуни набагато менш чутливі до зміни октанового числа, так що заправка машин з такими силовими агрегатами може бути цілком виправданою;
  • Далеко не факт, що перехід з 95- го бензину на 92 -й допоможе заощадити великі суми грошей, адже різниця в їх вартості не так вже й велика.

Так що в цьому питанні кожен повинен визначитися сам і прийняти вірне рішення.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.