Бронзові «дельфіни» Ольвії!

Традиція обігу невеликих бронзових виробів у вигляді розмінної монети в другій половині 6 століття до н.е. була поширена в головних центрах Північно-Західного Причорномор’я. Починається випуск литих бронзових монет із зображенням солярного колеса і початковими літерами назви міста, а в Ольвії грошових злитків у формі Дельфіна. З цього часу починається історія власного грошового обігу ольвійського поліса.
В даний час грошовий характер дельфіноподібних монетних злитків не викликає сумнівів. Вони часто зустрічаються у вигляді поодиноких і групових знахідок в Ольвії та на острові Березань, в багатьох поселеннях кордону 6-5 століть до н.е., в Нижньому Побужжі. Відомі знахідки таких дельфінів і в могилах ольвійського некрополя.

За своїм зовнішнім виглядом дельфінів можна розділити на «гостроносих» і «стріловидних». На деяких не було написів, інші ж мають буквені позначення: фіта ер або APIXO. Дослідник В.В. Лапін, спеціально вивчив групову знахідку дельфінів, знайдену на острові Березань, зазначив, що у складі скарбу перебували монети всіх груп, крім дельфінів з написами. Він прийшов до висновку, що часовий діапазон їх виготовлення та обігу порівняно невеликий. Аналіз фактури і стилю цих монет говорить про їх «одночасності». З цих спостережень і на підставі матеріалів з інших колективних знахідок «дельфінів», можна зробити висновок, що дельфіноподібні монети різних видів були виготовлені приблизно в один і той же час. Деякі типи дельфінів являють собою еволюційний ряд, всі елементи якого були пов’язані між собою стилістично і за способом виготовлення. Ці монети випускалися близько 150 років (або трохи менше) і в 4 столітті до н.е. вже стали заміняться мідною монетою дрібних номіналів.

Суттєвою особливістю ольвійських дельфінів є наявність серед них великих екземплярів. Такі дельфіни були випущені як парадигма номіналів, що співвідносить між собою за формулою 12: 6: 1. Складно визначити місце в цьому ряду найбільших дельфінів, що відрізняються хитромудрою стилізацією. Дельфіни мають різну вагу: 2,5 грамів, 14,9 і 28,2 грамів, а так само 71,5 грамів. Однак, залишається незрозумілим, як влада Ольвії боролися з фальшивомонетниками, яким дельфінів було підробити значно легше, ніж будь-яку круглу монету. Дельфіни не мали засобів захисту. Якщо на круглій монеті портрет правителя або божества (виконаний у тонкій техніці, з використанням безлічі дрібних деталей) був в якійсь мірі захистом від підробки, то дельфіни могли бути підроблені як завгодно і ким завгодно. При дуже високому рівні розвитку бронзоливарного виробництва, характерному для Ольвії вже з другої половини 6 століття до н.е. і при доступності і дешевизні сировини, будь-який ливарник міг практично безкарно виготовляти ці монети в будь-якій кількості, що неминуче і порівняно скоро повинно було привести до надлишку дрібних дельфінів у всіх сферах обігу і до катастрофічного падіння їх цінності.

Не виключено, що дельфіни були не державною а приватної монетою, як це було в Китаї, де фігурні литі монети відливалися приватними особами. Цим можна пояснити незахищеність дельфінів від підроблення. До речі, і в багатьох грецьких містах випуск монети спочатку носив приватний характер і лише у подальшому перейшов у виключне відання держави. Більше того, і в 5-6 століттях до нашої ери в деяких центрах грецького світу поряд з державною монетою збереглися в якості релікта приватні монети, що випускалися великими торговцями зі своїх дорогоцінних металів.

Серед дельфінів важко вловити впорядковану стилістичну систему. Крім того, дельфіни погано класифікуються по номіналах: найбільші монети цього сорту настільки рідкісні і настільки різні по вазі (від 103 до 58 грам), що їх не можна однозначно поставити у ваговий зв’язок не з ваговими  круглими монетами Ольвії, ні з дрібними дельфінами, вага яких коливається від 4 до 6,5 грам. Мабуть ольвійські дельфіни як грошова одиниця прийшли на зміну наконечників стріл з острова Березань. Однак, який номінал висловлювався литими дельфінами визначити дуже важко.

За однією з версій ольвійськие дельфіни були монетами, що випускалися храмами або святилищами. Храмові монети відомі в античному світі. Такі наприклад срібні статери, що випускалися храмом Зевса і Гери в Олімпії; святилище Аполлона Дідімейского, що знаходилося поблизу Мілета, випускало дрібні срібні монети ще на початку епохи еллінізму. Віднести ольвійських дельфінів до числа таких сакральних монет було запропоновано Б.Ляумом. Цей учений вважав, що грошовий обіг зародилося у греків в культовій сфері і бере свій початок у практиці жертовних бенкетів і громадських жертвоприношень. У дельфінів Б.Ляум бачив символічну жертву богам, а монетою вони стали значно пізніше, коли рівень торгівлі в давньогрецьких полісах досяг певного високого рівня.

А.Н.Зограф не виключав того, що дрібні дельфіни служили розмінною монетою головним чином у релігійно-культової сфері, він вважав, що знахідки їх в похованнях підтверджують таке припущення. «При розплаті з богами і потойбічним світом, – писав він, – воліють користуватися таким засобами обігу, що втратив цінність, зберігаючи повноцінні гроші для живих». Сама форма ольвійських монет наштовхує на думку про зв’язок їх з одним з головних культів ольвійського поліса – з культом Апполона.

Культ Аполлона в Північно-Західному Причорномор’ї був тісно пов’язаний з оракулом цього божества в Дидимах, який зіграв чималу роль в процесі іонійської колонізації Північного Причорномор’я. У понтійських священних писаннях Мілета Аполлон шанувався як лікар, цілитель. Результати новітніх археологічних досліджень дозволяють стверджувати, що Аполлон-лікар був головним божеством ольвійського поліса на ранньому етапі його історії. З цим культом пов’язано і зародження грошового обігу – стріла, символ і атрибут Аполлона, придбала функцію грошей найбільшою мірою в трьох центрах шанування культу Аполлона-лікаря: в Аполлонії, в Істрії і в Ольвії.

Однак, згодом культ Аполона-лікара став поступатися місцем в Ольвії культу Аполлона Дельфінія. Пов’язано це мабуть з тим, що економіка Ольвії у величезній мірі трималася на промислах, пов’язаних з морем. На честь Аполлона Дельфінія з другої половини 6 століття до нашої ери в Ольвії і стали випускати монету, що за зовнішнім виглядом дуже нагадує дельфіна. На початку 5 століття до нашої ери в місті був споруджений храм на честь цього божества.

Як покровитель мореплавства Аполлон Дельфіній спочатку сам мислився в образі дельфіна, тому дельфіни, кмітливість яких не вислизнула від наглядового розуму стародавніх греків, розглядалися в Елладі як священні тварини, пов’язані з морськими божествами і уявленнями про щастя.

Життєрадісність дельфінів, їх грайливу вдачу, цікавість, здатність за відомих обставин проявляти інтерес до музики, рятувати потерпілих аварію моряків, зародили в душах давніх еллінів-ольвійців повагу до дельфінів і навіть поклоніння їм. Більш того, згідно грецьким віруваннями тієї пори, дельфіни були запорукою щасливого переходу померлої людини в потойбічний світ.

Ольвійські «дельфіноподібні» монети – є прикладом оригінального підходу до виробництва металевих грошей. Історія античності більше не знає випадків, коли дельфін, ставав прообразом грошової одиниці. У наших сучасників Ольвія асоціюється саме з монетами, виконаними у вигляді цього морського ссавця. Для нас Ольвія – місто дельфіна.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: