Чайові – кому, де і скільки?

Кому і скільки?

 
Кожен раз, коли я відвідую перукаря, я стикаюся з питанням: давати чайові майстрові чи ні? Зазвичай я залишаю відсотків 10 від вартості стрижки(або навіть 15%, якщо майстер під час роботи мовчить, а не обговорює політику,серіали та світські новини, що, втім, буває рідко). Іноді, коли у мене з собою мало готівки, я не залишаю чайових зовсім. Прийнятно це? 
 
А що робити, коли ви замовляєте в кафе їжу на винос? А чи доплачувати людині, якадоставляє до вас в офіс питну воду для кулера? А як щодо носильщика в готелі? 
 
В Україні ще не сформувалися чіткі, зрозумілі для всіх правила чайових. Виявляється, що суми чайових вельми відрізняються в різних джерелах (ймовірно, ці статті переводили з різних мов, а адже в кожній країні свої традиції). Наприклад, скільки залишати офіціантові? Багато людей вважають, що 10% – цілком достатньо. Деякі наполягають на 20%. Вікіпедія стверджує, що в ресторанах стандартний розмір чайових для великих груп становить приблизно 18% (хоча вище стоїть уточнення«на розсуд клієнта»). Кому вірити? На основі вивченого матеріалу, постараємося скласти невелику інструкцію, в якому у випадку розбіжностей наводяться усереднені суми.
 
Бармен До 15% від суми кінцевого рахунку(слабоалкогольні напої) або 5-20 гривень за напій (міцні алкогольні напої або коктейлі). Рекомендується дати чайові заздалегідь для кращого обслуговування.
 
Доставщик піци та інших страв на замовлення 10% від рахунку, але не менше 5 гривень
 
Метрдотель. За особливі послуги від 20 до 200 гривень
 
Офіціант 10% за стандартне обслуговування, 15-20% за виключно хороше обслуговування. У разі поганого обслуговування можна не залишати нічого, але тільки якщо ви впевнені, що це вина особисто офіціанта (наприклад, погано приготовлений відбивна не може вважатися виною офіціанта, а ось пролитий на вас суп – інша справа).
 
Носильник, по 10 -15 гривень за сумку, мінімум20 гривень.
 
Консьєрж, за особливі послуги від 50 до 150гривень. Надання інформації не вважається «особливої ​​послугою» і відповідно,не оплачується.
 
Покоївка від 10гривень за день. Можна залишити всю суму чайових при від’їзді, але більшість джерел рекомендує приплачувати щодня.
 
Паркувальник не надто звична послуга в нашій країні, тому думки про чайові розходяться кардинально. Однак, більшість джерел згідно, що платити чайові треба, коли вам доставляють машину. Середня сума коливається в межах 15-20 гривень.
 
Обслуговування в номері від 10 гривень і більше, крім тих випадків, коли чайові вже включені в рахунок.
 
Перукар Від 10 до 15% від кінцевого рахунку
 
Манікюр 15%
 
Спа 15-20%
 
Масаж 10-15%
 
Чистильник взуття 5-8 гривень
 
Деякі зауваження з приводу чайових:
 
1. Якщо ви використовуєте купон, подарунковий сертифікат або картку на знижку, сума чайових розраховується на основі загального рахунку без урахування знижок. 
 
2. Чайові повинні бути більше звичайних у разі, якщо: обслуговування було виключно хорошим; Ви – «важкий випадок» і гарненько змучили своїми вимогами обслуговуючий персонал; Ви – постійний клієнт. 
 
3. Не давайте чайових, якщо вони не заслужені. Погане обслуговування не повинно винагороджуватися. 
 
4. У деяких випадках, якщо чайові дані наперед, це забезпечить значно краще обслуговування
 
5. Не давайте чайові напоказ. Також слід враховувати, що розмір чайових багато в чому залежить від регіону і (особливо) розміру міста. І,звичайно ж, у різних країнах є свої особливості оплати чайових.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: