Чим шкідливий та корисний цукор?

Більшість людей, особливо діти, люблять солодке і їдять його порівняно часто. Але лікарі, особливо лікарі – дієтологи, постійно твердять нам про шкоду цукру, маючи на увазі сахарозу, і навіть прозвали його «біла смерть». Тому для початку давайте повторимо страшилки, що озвучуються дієтологами. 
 
Цукор є одним з найбільш ефективних засобів постачання організму джерелами енергії. Його переносник в клітини – гормон інсулін, що виробляється підшлунковою залозою. Якщо споживання цукру надлишково, та ще й при одночасному прийомі з їжею білків і жирів, надлишковий цукор залишається в крові, і розвивається цукровий діабет другого типу. Постійно високий рівень інсуліну в крові може привести до зниження його вироблення підшлунковою залозою, що тягне за собою діабет першого типу.
 
В організмі цукор розщеплюється на глюкозу, надлишок якої ушкоджує стінки кровоносних судин і може привести до відкладення в них бляшок холестерину. А це – загроза інфаркту або інсульту.
 
Надмірне споживання цукру може привести також до ожиріння і карієсу зубів. Що, злякалися?! Що не будете більше їсти цукор?
 
Однак якщо ви уважно прочитали вступну частину статті, то помітили там слова «надмірне споживання», незмінно супроводжують страшилки. А якщо в міру, то можна? Виходить, не такий страшний чорт, як його малюють?
 
Наприклад, англійські вчені з Единбурга вважають, що вплив цукру на вагу і фігуру людини носить скоріше психологічний, ніж біологічний характер. Повсюдно поширювана інформація про шкоду цукру викликає у людей негативні емоції. Вчені закликають мислити позитивно і не перебільшувати шкідливість цукру. Противниками цукру неодноразово інспірувалися дослідження, що мають на меті довести зв’язок між підвищеним споживанням цукру і ризиком розвитку хвороб серця, нирок і захворюванням на цукровий діабет. Однак наукового підтвердження цей зв’язок не отримав.
 
Зараз вчені сумніваються навіть в тому, що збільшення прийому цукру викликає ожиріння, так як виявилося, що сухорляві люди їдять більше цукру, ніж ожирілі. Єдине, що доведено, так це те, що цукор підсилює пошкодження зубів. Однак просте полоскання або чищення зубів  знімають цю проблему. Інша справа, що люди, які страждають на цукровий діабет, ожирінням і деякими іншими хворобами, повинні знизити споживання цукру або перейти на рівноцінний замінник, що не порушує живлення мозку. Тобто не треба плутати причину з наслідком.

У перерахованих захворювань є безліч причин, а споживання цукру їх поглиблює. Незалежні експерти вважають, що вплив цукру на людський організм поки що недостатньо вивчено, тому немає підстав так категорично відмовлятися від його вживання, тим більше що його замінники шкідливі і при цьому зовсім не обов’язково призводять до втрати ваги. А що стосується впливу на зуби, так адже ніхто не відміняв правила гігієни порожнини рота.
 
Однак, перераховуючи страшилки з приводу цукру, лікарі – дієтологи змушені визнавати, що цукор необхідний організму, який сам виробляє його з їжі у вигляді фруктози, а потім перетворить фруктозу в глюкозу. Так що справа зовсім не в цукрі як продукті харчування, а в його кількості.
 
Штучні ласощі для людини набагато шкідливіше, ніж цукор. Навіщо взагалі застосовувати засоби, прописані діабетикам, якщо у людини немає такого діагнозу? Адже прийом замінників цукру порушує метаболізм (процес обміну) в організмі, включаючи в нього абсолютно непотрібні речовини.
 
Перший із замінників цукру – сахарин, був придуманий ще на початку ХХ століття і став дуже популярний, незважаючи на гіркуватий присмак, як і схожий з ним ацесульфам К. Продукти з їх включенням гірші за смаком, ніж з цукром, і до того ж можуть викликати рак.
 
Один час як основні замінники цукру розглядалися, особливо при діабеті, ксиліт, сорбіт і маніт. Однак виявилося, що часте їх споживання у високих дозах може викликати пронос. Їх важко також використовувати в кондитерському виробництві, так як при нагріванні вони розкладаються і втрачають свої властивості.
 
Зараз найбільш популярний аспартам, але і він при нагріванні розкладається. В даний час вивчаються замінники цукру з рослинної сировини, але вони набагато дорожче хімічних продуктів і не всім доступні (наприклад, стевіозиди, що виробляються з листя тропічної рослини стевії). Продукти, виготовлені з стевії, не тільки можуть замінити цукор, але й містять багато речовин, корисних при лікуванні цілого ряду хвороб. Листя стевії в 10 разів солодше цукру, а сироп з них – у 60.
 
Частково цукор можуть замінити сухофрукти – ізюм, курага, чорнослив і т.п., кому що подобається. Особливо корисні фініки. Цукор не так вже й шкідливий, якщо споживати його розумно, поєднуючи з іншими продуктами. Так що, люди, можуть дозволити собі іноді і трохи солоденького (пам’ятаєте, що небезпечно не кількість цукру, спожита одноразово, а частота його споживання протягом дня).

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: