Чому під час хвороб підвищується температура?

Є речовини, які при попаданні в кровотік викликають ланцюг реакцій, що призводять до підвищення температури тіла і зміни процесів терморегуляції в організмі. Цей стан називають лихоманкою, а речовини, що викликають її, називають пірогенами (від грец. Пірос – вогонь, жар, і Генес – породжує, виробляє).
 
Пірогени бувають ендогенні (виробляються в організмі) і екзогенні (які потрапляють в організм ззовні). Екзогенні пірогени – це компоненти клітинної оболонки мікробів, а також токсини і продукти життєдіяльності цих мікробів. Екзогенні пірогени викликають підвищення температури тіла не самі по собі, а опосередковано, викликаючи утворення ендогенних пірогенів.
 
Ендогенні пірогени утворюються в лімфоцитах (в основному, в моноцитах і макрофагах). До них відносять інтерлейкіни, інтерферони, продукти розпаду стероїдних гормонів, цитокіни та інші речовини.
 
Ендогенні пірогени, в свою чергу, впливають на температуру тіла, впливаючи на центр терморегуляції в гіпоталамусі – відділі головного мозку. Під дією пірогенів гіпоталамус починає сприймати нормальну температуру тіла як знижену, і крапка постійної підтримуваної організмом температури зміщується вгору. Це відбувається шляхом зміни співвідношення теплопродукції і тепловіддачі. Цікаво, що у дорослої людини знижується тепловіддача, а у новонароджених, у яких процеси терморегуляції ще не «відрегульовані”, навпаки, збільшується виробництво тепла. Перший спосіб набагато вигідніше, оскільки не вимагає підвищення витрат енергії: організм просто починає віддавати в зовнішнє середовище менше тепла. Це досягається звуженням периферичних судин, зменшенням притоку крові в периферичні тканини і зниженням потовиділення. Шкірні покриви бліднуть, температура шкіри знижується. У результаті ми відчуваємо озноб – відчуття холоду: це спрацьовують рецептори, які реагують на холод і посилають сигнал в гіпоталамус. Гіпоталамус, в свою чергу, відправляє сигнал в кору головного мозку, який відповідає за нашу свідому поведінку. Відчуваючи озноб, ми намагаємося менше рухатися, укутати, і тим самим ще більше знижуємо тепловіддачу. Крім того, при лихоманці ми починаємо тремтіти. Тремтіння – це дрібні м’язові скорочення, в результаті яких температура тіла також підвищується.
 
Піднявши таким чином температуру тіла до нової установчої точки, організм утримує її: теплопродукція і тепловіддача врівноважують один одного, і подальшого підвищення температури не відбувається. А терморегуляція відбувається за тими ж механізмам, які діють в нормі. При цьому шкірні судини розширюються, блідість, тремтіння і озноб зникають, а шкіра стає гарячою на дотик. Ми починаємо відчувати почуття спеки.
 
Підвищена температура тримається, поки в організмі залишаються ендогенні пірогени або поки ми штучно не знизиться температуру лікарськими препаратами або іншими способами. Після припинення дії пірогенів на центр терморегуляції установча точка опускається на нормальний рівень. І тоді гіпоталамус починає сприймати температуру як підвищену. Він терміново вживає заходів: подає сигнал для розширення шкірних судин і рясного виділення поту. Починається активна тепловіддача. Вона продовжується доти, поки температура не повернеться до нормального значення.

Чому все це відбувається і для чого потрібно підвищення температури? Лихоманка з’являється завжди при проникненні в організм збудників гострих інфекційних захворювань. Вважається, що підвищення температури тіла – ця частина заходів, які вживає організм для знищення джерела інфекції. Але треба чесно визнати, що роль підвищення температури тіла в боротьбі з інфекцією поки до кінця не встановлена. Вважається, що саморозігрівання організму:
 
по-перше, активує всі процеси в ньому, в тому числі і захисні реакції (збільшується швидкість вироблення антитіл і інтерферонів – внутрішніх противірусних агентів, активується знешкодження токсинів в печінці, прискорюється виведення сечі, а з нею – токсинів)  
 
по-друге, перешкоджає розмноженню шкідливих мікроорганізмів і викликає їх загибель.
 
Коли потрібно збивати температуру при гострих інфекційних захворюваннях?
 
Медики радять приймати жарознижуючі засоби, якщо вона починає “зашкалюват ” за 38-38,5 градусів, так як при таких значеннях сильно зростає навантаження на серце і легені, а при більш високих значеннях виникає пряма загроза для життя. У перші місяці життя температура вище 38 градусів небезпечна, тому що зростає ризик судом і пошкодження нервової системи.
 
Якщо самопочуття сильно погіршується при більш низькій температурі (37-37,5 ° С), теж не варто відтягувати з прийомом засобів від лихоманки. Але буває й так (особливо у маленьких дітей), що стовпчик градусника “пішов” за позначку 38 градусів, а дитина відчуває себе цілком нормально: грає, бігає. У такому випадку створювати додаткове навантаження на печінку теж ні до чого. Одним словом, сигналом до прийому жарознижуючого засобу повинні бути не стільки свідчення градусника, скільки стану організму. У загальному випадку, дорослим можна не знижувати температуру, якщо цифри на термометрі нижче 38,5 градусів, а дітям – нижче 38.
 
А чи знаєте ви… Чому крайня відмітка температури на градусниках – 42°С? Тому що саме при цій температурі починається денатурація (згортання) білків крові. Аналогічний процес відбувається при варінні яйця: прозорий драглистий яєчний білок стає білим і щільним. Крім того, при цій температурі в мозку починається порушення обміну речовин. Такий стан вже несумісний з життям, тобто смертельний.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: