Смородина – це ягоди багаторічного чагарникової рослини, що досягає у висоту до півтора метрів. Чагарник смородини добре культивується і росте практично на кожній присадибній ділянці. З численних видів смородини найбільш поширені чорна і червона, до якої також належить і так звана біла смородина. Обидва останніх виду набагато біднішими за кількістю вітамінів і корисних речовин, ніж чорна.

 
По термінах дозрівання сорти смородини діляться на ранні, середні та пізні із загальним збором дозрілої ягоди близько місяця. Сама ягода смородини зібрана в кисть і дозріває неодночасно, тому її збирають вибірково. У звичайних умовах (при кімнатній температурі) ягоди зберігаються не більше 2-3 днів, в холодильниках до 20-25 днів.
 
Чорна смородина – одна з найцінніших за змістом вітамінів ягода (за вмістом вітаміну С – до 350-400 мг% і поступається тільки шипшині). Також у чорній смородині містяться вітаміни В, Р, РР, А (каротин). У ягоді міститься відносно багато цукру (від 2 до 4%), органічних кислот, пектинових речовин, мінеральних солей кальцію, заліза, фосфору та ін.
 
Молоде листя і бруньки чорної смородини містять велику кількість ефірних масел, що додають їм сильний аромат.
 
У народній медицині ягоди і листя чорної смородини застосовують як протизапальний, потогінний при застудах, сечогінний при водянці, піску в нирках і сечовому міхурі, противо поносний,особливо у дітей засіб. Наявність великої кількості вітамінів та інших корисних речовин дозволяє використовувати чорну смородину та її препарати як полівітамінний засіб і для посилення імунної системи організму. Настої листя смородини використовуються при лікуванні ревматизму, захворюваннях нирок,наявності каменів у нирках і сечовому міхурі.
 
Відвар сушених плодів чорної смородини народні цілителі застосовують для виведення з організму важких металів (ртуті, свинцю і т.п.). Настій листя чорної смородини рекомендують при гіпертонії і атеросклерозі, діатезі і недокрів’ї.
 
Але перш за все ягоди чорної смородини вживаються в свіжому вигляд і без будь-яких обмежень, вони використовуються для домашньої і промислової переробки. У домашніх умовах найголовніше ліки на зиму, не рахуючи варення з малини, це чорна смородина перетерта з цукром. Закрита в банки, протерта смородина зберігає все корисне, що є в її ягоді і може надалі використовуватися і як варення, і як сировину для приготування киселів, начинок пирогів і тортів.
У промисловій переробці з ягід чорної смородини готують желе,мармелад, пастилу, маринади, соки, сиропи, екстракти. У виноробстві використовуються при виготовленні вин, настоянок, наливок, лікерів. Листя чорної смородини використовують у вигляді спецій при засолюванні огірків.
 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.