Чотки – предмет культу з особливим значенням!

З давніх часів такий старовинний предмет культу, як чотки, використовувався в різних культурах. Чотки представляли собою певне число зерен або намистин, нанизаних на стрічку або шнур.
 
Зерна чоток могли виготовлятися з ялівцю, кипариса, а також інших порід дерева. У створенні чоток нерідко використовувалися різні дорогоцінні камені, а також корали, кістки, перли і кераміка. Також чотки збирався з твердого насіння деяких рослин: дерева бодхі і лотоса.
 
Найдавніші чотки були знайдені археологами на території Індії і датуються другим тисячоліттям до н.е.
 
У різних народів чотки володіли певним значенням. Найчастіше їх використовували для ведення рахунку числа поклонів, прочитаних молитов та інших дій ритуального характеру. У різних медитативних практиках процес перебирання намистин допомагав задати необхідний ритм і підтримувати його. У давні часи вважалося, що старовинні чотки здатні зберегти концентрацію та увагу молитися, адже кожна ланка своєрідним чином повертало людини до молитви.
 
Крім того, чотки наділялися символічним значенням і служили нагадуванням про нескінченність божої сили і циклічність життя. З часом крім прямого призначення, чотки почали використовуватися в якості прикраси.

У кожній світової релігії історія появи чоток була різною. Так, буддійські чотки були складені з 108 намистин, розділених спеціальними привісками. Шнурок для чоток у тантричному буддизмі традиційно складається з п’яти різнокольорових ниток, які є символами п’яти елементів: вогню, землі, простору, повітря, води. Намистинки таких чоток прийнято виготовляти з кісток яка. Кінці цього предмета культу складають в коло і фіксуються дуже великої перлиною – символом Будди. Призначені подібні чотки для читання мантр.
 
Перші чотки в християнстві з’явилися в четвертому столітті нашої ери. Їх число налічувало тридцять три зерна, відповідаючи кількістю років життя Ісуса на землі. Вважається, що християнські чотки ведуть початок від палестинської традиції. З ходом часу використання чоток міцно увійшло в релігійні обряди, а в період з одинадцятого по дванадцяте столітті вперше з’явилися старовинні ікони з ликами святих, що тримають чотки в руках.
 
На Русі старовинні чотки представляли собою мотузку з нав’язаними вузлами. Такий антикваріат був відомий як «вервиця». З часом кількість намистин збільшилася до ста штук. Крім того, до чоток додалося ще три вузли, до яких кріпилася пензлик.
 
Існують старовинні чотки, складені з двадцяти, тридцяти, сорока, п’ятдесяти, ста двадцяти і ста п’ятдесяти зерен, в залежності від їх призначення. Особливою різновидом є земні чотки, що складаються з десяти зерен. Такі чотки прийнято носити на пальці і використовувати під час прочитання коротких молитов.
 
Католицькі чотки відомі як розарій. Вони включають в себе п’ятдесят намистин, розділених на п’ять декад. Після постригу чотки було прийнято вручати ченцеві в якості «духовного меча».
 
В епоху середньовіччя носіння чоток віталося також серед мирян. Однак в останні роки традиційні чотки вважаються атрибутом, що використовується церковнослужителями.
 
Чотки широко використовуються і в мусульманстві. У цій релігії існують плоскі і круглі чотки, відомі як прямокутники та квадратики. Число намистин в мусульманських великих вервиці налічує 99 штук за кількістю «імен» Аллаха.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: