Цікаві факти про роботу нашого мозку.

1. Фізичне навантаження стимулює роботу мозку

Щоб поліпшити свої розумові здібності – більше рухайтеся. Фізичне навантаження забезпечує надходження в мозок крові, якою доставляється глюкозу для споживання енергії і кисень для очищення від токсичних часток. Вона також стимулює вироблення протеїну, який сприяє створенню нейронних зв’язків.

Повноцінні фізичні навантаження два рази на тиждень зменшують ризик виникнення розумових розладів вдвічі і знижують ризик розвитку хвороби Альцгеймера на 60 відсотків.

2. Є три різних види мозку

Вважається, що в нашій голові укладений не один, а три різних види мозку. Перший – первісний мозок, відповідає за природне функціонування біологічного організму; другий керує емоціями; і третій, що розташовується поверх перших двох, як тонкий шар желе, і робить нас високорозвиненими, інтелектуальними істотами.

3. Ми можемо фокусуватися тільки на одному об’єкті одночасно

Центри уваги в мозку можуть фокусуватися тільки на одному об’єкті одночасно. Для мозку не існує мультизадачности. Ми легше сприймаємо логічні зв’язки і абстрактні поняття, ніж запам’ятовуємо деталі. Емоційне збудження допомагає мозку вчитися. Слухачі можуть почати нудьгувати вже після десяти хвилин монотонної лекції чи презентації, але їх увагу можна повернути за допомогою зачіпки, що викликає бурхливі емоції.

4. Короткочасна пам’ять: повторити, щоб згадати

Пам’ять характеризується чотирма етапами: запам’ятовування (або кодування), збереження, відтворення і забування.  Інформація, що потряпляє в мозок, миттєво розділяється на фрагменти, що передаються на зберігання в різні області кори головного мозку. Більшість подій, що відбуваються в процесі навчання, також запам’ятовується в перші кілька секунд навчання. Чим ретельніше ми кодуємо в пам’яті інформацію на самому початку, тим краще вона запам’ятовується. Збільшити шанси на згадування можна, якщо відтворити умови, при яких інформація вперше поступила в мозок.

5. Підвищення надійності довготривалої пам’яті

Більша частина інформації зникає з пам’яті протягом хвилин після сприйняття, але та, яка переживе цей період, з часом закріпиться. Мозок малює нам лише приблизну картину реальності, так як він змішує нові знання зі спогадами з минулого і зберігає їх як єдине ціле. Довгострокову пам’ять можна зробити більш надійною, якщо вводити нову інформацію поступово і повторювати через певні проміжки часу.

6. Хороший сон – хороше мислення

Мозок постійно знаходиться в стані протиборства між клітинами і хімічними речовинами, які прагнуть відправити вас спати, і клітинами і хімічними речовинами, що підтримують вас в стані неспання. Активність нейронів мозку під час сну вкрай висока і ритмічна – можливо, через відтворення одержаної протягом дня інформації. Необхідність у сні та відпочинок у людей різна, але потреба в полуденному сні властива всім. Недолік сну негативно позначається на увазі, здатності до цілеспрямованої діяльності, робочої пам’яті, настрої, логічному мисленні і навіть моториці.

7. Стрес негативно впливає на здатність мозку вчитися

Захисна система організму – викид адреналіну і кортизона – призначена для включення моментальної реакції на серйозну, але короткочасну загрозу для життя. Хронічний стрес, наприклад несприятлива домашня атмосфера, чинить руйнівну дію на систему, призначену для короткочасної реакції. При хронічному стресі адреналін призводить до утворення шрамів в кровоносних судинах, що може призвести до серцевого нападу або інсульту, а кортизон руйнує клітини гіпокампа, наносячи шкоду здібностям вчитися і запам’ятовувати. Найсильніша стрес викликає відчуття відсутності контролю над ситуацією, то є почуття безпорадності. Нервовий стрес погіршує здатність дітей до навчання та знижує продуктивність роботи службовців.

8. Сенсорна інтеграція: задійте більше почуттів

Ми сприймаємо інформацію про подію за допомогою органів почуттів, переводимо її в електричні сигнали, які направляються до певних ділянок мозку, щоб він реконструював за фрагментами загальну картину. Приймаючи рішення про те, як поєднувати сигнали, мозок частково покладається на попередній досвід, тому дві людини по-різному сприймають один і той же подія.

Наші почуття працюють спільно – зір впливає на слух, наприклад, і т. п, -. отже, ми краще навчаємося, коли стимулюється кілька органів почуттів одночасно. Запах має властивість воскрешати спогади. Можливо, це відбувається тому, що нюхові сигнали (нервові імпульси) аналізуються в тій зоні головного мозку, яка бере участь у формуванні емоцій і мотивації. А емоції, як відомо, тісно пов’язані з пам’яттю.

9. Зір важливіше інших сенсорних органів

Зір важливіше інших почуттів, на нього витрачається добра половина ресурсів мозку. Те, що ми бачимо, – це те, що командує побачити нам мозок, і точність відтвореної картини далека від 100 відсотків. Аналіз і обробка візуальної інформації відбуваються поетапно. Сітківка ока акумулює світлову енергію в короткочасні, схожі на фільми інформаційні доріжки. Зорова кора головного мозку обробляє отримані сигнали (одні її області реєструють рух, інші -. Колір і т.д.) І об’єднує їх в цілісне уявлення.

Візуальна інформація краще запам’ятовується і відтворюється, ніж друкований текст або усне мовлення.

10. Мозок чоловіка і жінки різний

У чоловіків одна х-хромосома, а у жінок – дві, незважаючи на те, що одна з них резервна. Генетично жінки влаштовані складніше, оскільки активні х-хромосоми клітин представляють собою набір з материнських і батьківських клітин. Чоловіки отримують х-хромосоми від матері, а в у-хромосомі міститься менше 100 генів, тоді як х-хромосома несе близько 1500 генів.

За структурою і біохімічним складом мозок чоловіків і жінок різний – наприклад, у чоловіків мигдалина крупніше, і швидше виробляється серотонін. Чоловіки і жінки по-різному реагують на сильний стрес: жінки задіють мигдалину лівої півкулі і запам’ятовують деталі емоцій. Чоловіки використовують мигдалину правої півкулі і сприймають суть проблеми.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: