Символ Нового року – Дід Мороз, і його внучка Снігуронька, які щозими невтомно розносять дітям подарунки. Не менш відомий і його колега «різдвяний дід» Санта-Клаус, що літає по нічному небу в санях, запряжених чарівними оленями. А ось новорічні чарівники інших країн набагато менш відомі. Познайомимося з деякими з них.

Франція: Пер Ноель і Пер Фуетар

У перекладі з французької мови «Пер Ноель» це означає «Батько Різдва». Саме він приїжджає до маленьких французів на своєму вірному віслюку з кошиком подарунків. Пробирається він в будинок під покровом ночі, через димар і розкладає подарунки в шкарпетки, туфлі і черевики, залишені перед каміном. А потім йде. Пер Ноель зовні схожий на американського Санта-Клауса – той же теплий червоно-білий костюм, ковпак з помпончиком і не дуже довга густа борода. Але відвідує він тільки тих дітей, які в минулому році вели себе добре.

А пустунам треба чекати візиту антипода Пера Ноеля. Похмурий Пер Фуетар, який приходить на Різдво до дітей, які вели себе погано. Одягнений у темний плащ, з чорною бородою «а-ля КарабасБарабас». За поясом він носить різки для покарання неслухняних дітей.

Італія: Бефана

А в Італії діти з 1 по 6 січня чекають у гості не діда з подарунками, а персонажа жіночої статі – стареньку Бефану, літаючу над землею на кострубатій мітлі з мішком подарунків за спиною. Зовні Бефана дуже схожа на нашу Бабу Ягу, тільки вона добра.

Вона проникає в будинок через димар і кладе подарунки в спеціально залишені перед каміном шкарпетки. Але не всі дітлахи в Новий рік отримають солодке частування, для неслухняних у справедливіої відьми знайдеться інший «приз» – вуглинки і зола.

Існує і така легенда: якщо в квартирі живе добропорядна, зразкова сім’я, Бефана не тільки подарує подарунки дітям, але й дочиста підмете підлогу в будинку в якості своєрідного подарунка для дорослих.

Нідерланди: Чорний Піт

Чорний Піт – один з помічників Святого Миколая, і один з його обов’язків – доставка подарунків хорошим дітям. Незвичайність цього героя полягає в кольорі його шкіри чорній, як ніч. Історики поки не прийшли до остаточного висновку, чому саме Чорний Піт так виглядає – можливо, він сажотрус, можливо – колишній демон, що встав на сторону добра, а можливо, у свиті Миколи виявився звільнений святим раб-мавр.

Як би там не було, справ у темношкірого чарівника досить багато: він носить із собою спеціальну книжечку, в яку записуються як хороші, так і погані вчинки дітей і, залежно від «підсумкового балансу» може залишити дитину без подарунка і навіть відшмагати його батогом .

Японія: Сегацу-сан і Одзи-сан

У перекладі «Сегацу-сан» означає «Пан Новий рік», і цього персонажа часто зображують у вигляді товстенького старця в ніжно-блакитному кімоно. Зустрічаючи «дідуся», японці будують біля своїх будинків ворітця з бамбукових паличок і соснових гілок або встановлюють у дворах карликові дерева: сосну, сливу або персик. Діти з нагоди візиту «Пана Новий рік» вбираються в новий одяг – вважається, що це допоможе їм у новому році бути щасливими і здоровими. Сегацу-сан протягом тижня, званого японцями «золотий», ходить по хатах і вітає всіх зі святом. На цьому його обов’язки закінчуються, тому завдання дарувати подарунки дітям залишається за батьками.

Не дивно, що після знайомства японців з Санта-Клаусом у «скупого» дідуся з’явився більш молодий і більш екзотичний для Країни висхідного сонця конкурент: Озді-сан («Дядя»). Він одягається в традиційний «сантаклаусовскій» костюм, а в руках тримає мішок з жаданими подарунками. І через це завойовує все більше популярності у японських дітей.

Іспанія: Олентцеро

В Іспанії подарунки дітям дарує персонаж на ім’я Олентцеро. Зовні він сильно відрізняється від більшості Дідів Морозів: борода у нього не біла, а чорна, одягнений він у національний одяг своєї країни – смугасту  чорно-синю сорочку, підв’язану поясом і чорний, або коричневий берет. За поясом у Олентцеро фляга з вином. Розвозячи подарунки, він не пробирається в будинок через брудний димар, а використовує більш оригінальний метод: залишає різдвяні сюрпризи на балконі квартири. А допомагають йому в цьому кроликичарівники.

Історія цього персонажа – справжня різдвяна казка. За легендою Олентцеро знайда, якась фея знайшла в лісі немовля і віддала на виховання в бездітну родину. Хлопчик виріс, навчився вирізати з дерева іграшки, а після смерті батьків залишився жити в лісі. А коли йому стало самотньо – взяв всі зроблені ним іграшки і відправився в місто, де обдарував дітей-сиріт. І такі візити стали регулярними. Одного разу в будинку, де жили діти, почалася пожежа, Олентцеро встиг врятувати декількох дітей, але при цьому загинув. І тоді з’явилася фея, і в нагороду за подвиг подарувала Олентцеро вічне життя, щоб він завжди продовжував робити іграшки та дарувати їх дітям. Чим він і займається щороку на Різдво.

Швеція: Юль Томтен

У Швеції діти з нетерпінням чекають у гості «різдвяного гнома» на ім’я Юль Томтен. Він роз’їжджає по країні в супроводі свого вірного помічника сніговика Дасті і залишає подарунки перед каміном. Як він виглядає – нікому не відомо, адже гном постійно змінює свій зовнішній вигляд і одяг, що дозволяє йому залишатися непоміченим в натовпі. Хоча останнім часом він все частіше віддає перевагу традиційному червоному костюму в стилі Санта-Клауса.

Після закінчення доставки подарунків Юль Томтен повертається в свій будинок в чарівному лісі, де його очікують крихітні ельфи. До речі, у них своя (і дуже важлива) роль: в маленьких шахтах вони добувають золото, яке потім йде на різдвяні подарунки та ялинкові прикраси.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.