Одним з поширених захворювань гінекологічного плану є ерозія шийки матки. Зазвичай її виявляють при медогляді, так як ніяких відчутних симптомів захворювання не дає.

Ерозія шийки матки – це захворювання, при якому на слизовій оболонці шийки матки з’являються невеликі виразки. Небезпека даного захворювання полягає в тому, що воно збільшує ризик розвитку ракової пухлини, хоча і не є передраковим захворюванням.

Причини ерозії шийки матки.

Істинною ерозією шийки матки називається дефект слизової оболонки шийки матки, що зустрічається досить рідко. Така ерозія з’являється і заживає протягом двох тижнів. На сьогоднішній день під ерозією шийки матки розуміють інший процес: запалення стику багатошарового плоского епітелію і циліндричних клітин каналу шийки матки. Мікроорганізми піхви і кисле середовище підтримують хронічне запалення.

Серед причин, що призводять до ерозії, виділяють:

  • знижений імунітет;
  • статеві інфекції;
  • механічні пошкодження шийки матки;
  • гінекологічні внутрішньоматкові втручання;
  • аборти або важкі пологи.

Симптоми ерозії шийки матки.

Так як на шийці матки відсутні чутливі рецептори, дане захворювання не викликає хворобливих відчуттів внизу живота і не проявляє себе під час статевого акту. Лише зрідка після статевого акту можуть з’являтися незначні кров’янисті або сукровичні виділення.


Діагноз «ерозія шийки матки» лікар ставить на підставі огляду, при якому він виявляє яскраво-червоний ділянку слизової невеликого розміру. Для уточнення діагнозу може бути призначена кольпоскопія – обстеження шийки матки за допомогою спеціального оптичного приладу. Якщо підозрілу ділянку виявлено, то шматочок тканини береться на біопсію.

Ерозію шийки матки обов’язково слід лікувати. Іноді ерозія може мимоволі заростати, утворюючи неповноцінний епітелій.

Лікування ерозії шийки матки.

Лікування захворювання призначають тільки після повного обстеження. Раніше ерозію лікували тільки методом припікання електричним струмом. Однак даний спосіб лікування вимагав тривалого загоєння рани і приводив до утворення грубих рубців. Крім цього результатом лікування ставало звуження зовнішнього отвору каналу шийки матки, що призводило до проблем під час вагітності та пологів.

Набагато більш прийнятними методами лікування є такі:

  • кріодеструкція (заморожування рідким азотом). Мінусом цього способу є такий наслідок, як вкорочення шийки матки і звуження зовнішнього зіву;
  • радіохвильовий метод;
  • лазерокоагуляція є найбезпечнішим методом лікування. При ньому не буває ускладнень і не утворюються рубці. При цьому лікарі мають можливість контролювати глибину впливу. Загоєння рани при такому способі лікування відбувається досить швидко.

Якщо результати біопсії говорять про те, що в шийці матки є значні зміни клітин або атипові клітини, то призначається операція – конизація.

Ерозія шийки матки: народні рецепти.

1. Спринцювання розчином настоянки календули. Для розчину беруть 1 ч. л. 2% настоянки на 0,5-1 склянку теплої води.

2. Тампони з настоянкою прополісу. Для початку необхідно змішати настоянку прополісу і календули, щоб вийшов 20% розчин. Далі треба відокремити 15 мл настоянки і змішати її з 50 г ланоліну. Перед процедурою необхідно акуратно видалити з шийки матки секрет. Потім необхідно ввести тампон з маззю і залишити на ніч на 10 годин. Дана процедура проводиться раз на день.

3. Тампони з маслом обліпихи. Тампон треба змочити в аптечному обліпиховому маслі і ввести в піхву на кілька годин. Курс лікування: 8-10 днів.

4. Тампони з мумійо. Візьміть 2,5 г муміє і розчиніть в половині склянки води. Змочіть в розчині тампон і введіть в піхву. Курс лікування 2-3 тижні.

5. Спринцювання травою звіробою. Візьміть 4 ст.л. сировини і залийте 2 л гарячої води. Поставте на невеликий вогонь і кип’ятіть близько 10 хвилин. Після цього залиште настоятися 20 хвилин і процідіть.

6. Спринцювання розчином з настойкою евкаліпта. Розчин готується з 1 ч.л. настоянки на склянку теплої кип’яченої води.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.