Історія книгодрукування!

Перші відбитки були надруковані в Китаї за допомогою дерев’яного клішеімовірно близько 700 року. Два зразки дуже давнього друкованого тексту такожбули знайдені в Кореї і Японії. Перший являє собою буддистське заклинання зхраму Пульгукса і датується 751 роком, а між 764 і 770 роками більше мільйонабуддійських дхарані, або висловлювань, були надруковані в Японії і поміщені успеціальні храми і ступи. Найдавніша, з тих, що дійшлидо нас повністю надрукованих книг – це «Алмазна сутра» 

Широкомасштабне книгодрукування за допомогою вирізаних кліше почалосяв Китаї в кінці X століття. Буддисти надрукували шість різних видань «Типитаки»- зводу священних буддійських текстів, і для кожного видання було потрібноблизько 80 000 дерев’яних кліше. Національна Академія, що фінансуваласядержавою, віддрукувала основоположні конфуціанські тексти; даосісти такожповністю віддрукували весь перелік своїх священних текстів. 

Дуже скоро стали з’являтисядруковані книги з історії, географії, медицині, філософії, поетичні збірки іпрозові романи. У кожному китайському місті був книжковий магазин, іКитай, без сумніву, був першою державою, в якому грамотність вийшла за межівкрай обмеженого кола еліти. Збільшення кількості випускання книг спричинило за собою небувалий попитна папір. На кожній паперовій фабриці працювало близько тисячі чоловік, і вонимогла виробляти рулони паперу довжиною до 15 метрів. 

Дерев’яні кліше довговирізалися і оброблялися, але були дуже ефективні у використанні – друкарськімашини могли щодня випускати близько 2000 двосторінкові листів, а кожне клішемогло використовуватися для 15 000 відбитків, і ще 10 000 відбитків могли бутивиготовлені після його відновлення. Дерев’яні кліше особливо добрепідходили для китайської писемності, їх можна було зберігати і використовуватидля регулярної додрукування порівняно невеликих тиражів. Книговидавці винайшлинезмивні чорнило з лампової сажі, відомі в Європі під помилковою назвою «індійські чорнила». До XIIстоліття вже набула широкого поширення кольоровий друк. 

<="mso-ansi-language: UK;">

У 1040-х роках Бі Шен винайшов рухомий шрифт з використаннямкерамічних літер. Використання рухомого шрифту з дерев’яними літерами виявилосяскладніше, але близько 1300 року Бі Шен усунув більшість пов’язаних з цимпрроцесом труднощів, і літеристали зберігатися в спеціальних відділеннях обертового столу, діаметр якого бувблизько двох метрів. До 1322 Ма Ченде використовував більше 100 000 літер.Тільки через величезну кількість ієрогліфів в китайській мові використаннярухомого шрифту в Китаї виявилося набагато менш ефективним, ніж використаннярізьблених дерев’яних кліше. 

Поширення друкарства з Китаю на захід простежити набагато складніше,ніж поширення паперу. Уйгури друкували книги в IX столітті за допомогоюкитайських дерев’яних кліше: вони використовували свій алфавіт, що склався наоснові согдійського, але заголовки та номери сторінок були на китайській мові. Звідси, можливо, книгодрукуваннязапозичили монголи, і тільки під час існування Монгольської імперії вонопоширилося далі на захід. Книгодрукування використовувалося в 1294 році вІрані, і приблизно в цей же час в Німеччині. Релігійні тексти і ксилографіїкниги до початку XIV століття отримали в Європі досить широке поширення – цесталося приблизно на шість століть пізніше, ніж у східній частині Євразії.

Технології друкарства були тими ж, що і в Китаї. Різким стрибкомвперед у розвитку друкарства стало застосування рухомого шрифту з використаннямметалевих літер. Вперше це сталося в 1403 році в Кореї, де уряд заснував «Бюропо відливання шрифту» при «Службі друку». Для виробництва літервикористовувалася та ж технологія, що і для карбування монет. Металеві літеристали необхідні, так як попит на книги був дуже високий і тиражі постійнозбільшувалися. 

Прискоренепоширення різних технологій по території Євразії підтверджується тим фактом, щоІоанн Гуттенберг, якого європейці помилково вважають «винахідником» друкарства,використовував рухомий шрифт, дуже схожий на корейський, коли пробувавдрукувати книги в другій половині 1440-х в Страсбурзі та Майнці. У 1445році він надрукував Біблію – першу книгу в Європі, надруковану з використаннямрухомого шрифту.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: