Щит недарма служив основним елементом гербів європейської знаті. По-перше, він був невід’ємною приналежністю озброєння воїна впродовж багатьох століть – від античності до пізнього Середньовіччя, а по-друге, за традицією, що йде з незапам’ятних часів, щити прикрашалися знаками військової доблесті власника і забарвлювалися в кольори, що дозволяли відрізнити своїх від чужих. З цих елементів і склалися герби європейського дворянства.

Обладунки і шолом захищали від непередбачених і випадкових ударів, щит же призначався для іншого – з його допомогою відображали цілеспрямовані удари супротивника. За допомогою щита можна було убезпечити себе від всіх видів холодної і ранніх варіантів вогнепальної зброї, а в залежності від форми і призначення щити розділялися на легкі, круглі, важкі і великі.

Перші щити представляли собою каркас, сплетений з гнучких прутів і обтягнутий вовчої або кабанячою шкурою. Така конструкція володіла невисокою надійністю: її міцності вистачало тільки для зупинки польоту легкої стріли або кинутого з пращі каменя. Удар булави, дубіни, не кажучи вже про сокиру, проламували прути і шкіру, залишаючи щитоносця без захисту.

Легкий плетений щит мав діаметр не більше метра, а його маса становила близько кілограма. З розвитком технології обробки дерева і металу з’явилися круглі щити; їх виготовляли з міцного дерева, а краї оковують м’яким залізом або бронзою. Часто такий щит додатково обтягували міцної шкірою, а в центрі прикріплювали умбон – металевий набалдашник.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.