Карне – записна книжка для балу.

У вісімнадцятому та дев’ятнадцятому столітті кожен представник вищих кіл суспільства проводив у своєму розкішному особняку звані прийоми, які часто супроводжувалися розкішними балами. На таких заходах можна було познайомитися з важливими людьми і навіть зустріти свою долю. У цей період вперше стали з’являтися спеціальні записні книжки-блокноти, що отримали назву «карне». Такий блокнот слугував для написання записок під час відвідування театрів та інших культурних закладів.З ходом часу карне почали використовувати в якості блокнота для написання імен партнерів, яким дама під час балу обіцяла подарувати той чи інший танець. Як правило, ці старовинні аксесуари виготовлялися майстрами ювелірної справи, які застосовували срібло, золото, панцир черепахи і перламутр. Карне багато декорувалися емалями і камінням, розписувалися чудовими візерунками і мініатюрними портретами. Деякі блокноти, що збереглися до нашого часу, були доповнені сторінками-вкладишами, виготовленими з слонової кістки.

Старовинні карне нагадували за формою невелику коробочку, найчастіше мали прямокутну форму. Вони використовувалися для зберігання пластинок з перламутру або слонової кістки, а також грифеля. Такі блокноти виглядали як невеликі плоскі футляри з кількома кришками, що носилися на ланцюжку. Часом карне містили також відділення для косметичних засобів. Крім того, в період з вісімнадцятого по дев’ятнадцяте століття зустрічалися бальні блокноти інших форм. Модниці того часу могли володіти подовженими карне у вигляді маленького несесера.

У колекції Катерини II були найрізноманітніші блокноти для балу, які нерідко підносилися їй в якості подарунка. Одним з найвідоміших карне імператриці є золотий блокнот, покритий синьою прозорою емаллю по гравірованого фону, подарований князем Потьомкіним. Цей предмет антикваріату декорований візерунком з полужемчуга, смарагдів і опалів, а також містить напис, виконаний з двох боків за допомогою алмазів: «Благодарности» – «Напоминание».

Особливою популярністю карне почали користуватися в дев’ятнадцятому столітті з розвитком традиції проведення парних танців, що носили менш формальний характер. У цей час танцювати з одним партнером багато танців вважалося непристойним. Навіть з нареченим можна було провести не більше трьох або чотирьох танців за вечір. Саме в карне за черговістю записувались імена партнерів, запрошуючих даму. Без такого блокнота в довгому списку можна було заплутатися.

Карне поряд з портбукетом було обов’язковим аксесуаром, що доповнює бальний туалет. З часом платівки, виготовлені зі слонової кістки, замінилися картоном, на якому друкувалися докладні програми з назвою кожного танцю. У дев’ятнадцятому сторіччі такі блокноти стали популярними і серед чоловіків. З роками змінювалися не тільки форми карне, але й матеріали, з яких вони виготовлялися: найчастіше майстри використовували дорогоцінні метали, перли, срібло і слонову кістку. Пізніше карне перетворилися на звичайні блокноти з кількістю аркушів, відповідаючи числу танців. У кінці століття такий предмет був замінений простою карткою, що нагадувала листок картону.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: