Кір – досить небезпечне інфекційне захворювання, яке здатне спровокувати безліч серйозних ускладнень. Кір належить до найбільш заразних вірусних захворювань. Її виникнення провокує вірус кору. Він поширюється тільки повітряно-крапельним шляхом – здорова дитина просто вдихає його при спілкуванні з хворим. У зовнішньому середовищі вірус дуже швидко гине під впливом сонячних променів і повітря, тому зараження без безпосереднього контакту з носієм вірусу трапляється вкрай рідко.

Вірус кору, в першу чергу, вражає слизову очей, клітини дихальної системи, центральну нервову систему і кишечник, викликаючи при цьому характерну висип. Однак головна небезпека кору – це її ускладнення. Дане захворювання настільки послаблює імунітет, що організм хворого не може справлятися з будь-якими іншими інфекціями.

Тому при кору нерідко спостерігається приєднання вторинної інфекції, крім того може відбуватися активізація умовно патогенної флори, постійно знаходиться в організмі і пригнічують імунну клітинами. Найбільш часті ускладнення кору – це бронхіти, пневмонії, отити, коньюктівіти, стоматити, менінгіти, міокардити, пієлонефрити, цистити і запалення кишечника, пов’язані з посиленим розмноженням в ньому патогенних мікроорганізмів.

Різке зниження імунітету відбувається в період висипань і після одужання зберігається ще близько місяця. Тому щоб запобігти негативним наслідкам кору за дитиною необхідно спостерігати навіть після її повного зникнення.

Симптоми кору

У дітей, які не пройшли спеціальну вакцинацію кір протікає дуже важко. Протягом хвороби виділяють чотири ключові періоди:

Інкубаційний. Даний період починається з моменту потрапляння в організм вірусу і до появи перших клінічних ознак хвороби, він завжди протікає без будь-яких симптомів. Його тривалість зазвичай становить від двох до трьох тижнів, іноді може скоротитися до дев’яти днів. Протягом даного часу вірус розмножується, а коли досягає необхідної чисельності, потрапляє в кров, тоді починається наступний період хвороби. Дитина, яка заразилася на кір, починає поширювати вірус за п’ять днів до кінця інкубаційного періоду.

Катаральний. З початком даного періоду, тривалість якого становить від трьох до чотирьох днів, у дитини підвищується температура, виникає нежить, почервоніння очей, сухий кашель і боязнь світла. На слизовій рота в області основи корінних зубів у хворого з’являються дрібні біло-сірі крапки, з почервонінням навколо них. Цей висип – основна ознака кору, саме по ньому можна поставити правильний діагноз на ранніх термінах, ще до виникнення характерних висипань на шкірі. Всі симптоми поступово погіршуються: кашель посилюється, стає болісніше і настирливіше, температура піднімається до більш високих позначок, дитина стає сонливою і дуже млявою. Коли дані прояви досягають свого апогею – з’являються перші висипання на шкірі і починається наступний період.

Період висипань. З початком даного періоду, лице захворілої дитини стає одутлим, губи пересихають і тріскаються, ніс і повіки набрякають, очі сильно червоніють. Висипання у вигляді червоно-бордових цяток починають виникати спочатку на голові, на наступний день вони спускаються нижче, на верхню частину тулуба і рук. Приблизно через добу плями поширюється по всьому тулубу, руках і ногах. При великій кількості, висип при кору зливається між собою і утворює безформні великі плями, які іноді можуть підніматися над шкірою. Зазвичай на четвертий день, коли висип поширитися на все тіло, симптоми кору починають знижуватися і самопочуття дитини істотно поліпшується, повністю вони зникають через тиждень або півториа після початку висипань. На п’ятий день після виникнення висипу хворий стає незаразним.

Період пігментації. Висип зникає в тому ж порядку, що і з’являється. На його місці утворюється пігментація – ділянки з потемнілій шкірою. Шкірні покриви повністю очищаються через пару тижнів.

Лікування кору у дітей

Якщо хвороба протікає без істотних ускладнень, то лікування кору не вимагає ніякої специфічної терапії. Дитячий організм самостійно справляється з вірусом. Протягом усього гострого періоду і пари днів після його закінчення дитині призначається постільний режим. Кімнату, в якій перебуває хворий, необхідно щодня провітрювати, щоб уникнути різі в очах, в ній рекомендується створити приглушене освітлення.

Дитині необхідно давати багато рідини: морсів, компотів, чаїв, мінеральної води і т.п. Його харчування має складатися з легкої їжі, переважно рослинною і молочної. Для підтримки імунітету дуже корисно приймати вітамінні комплекси.

Крім цього слід приймати препарати для зняття симптомів: коньюктивіта, температури, кашлю. Якщо кір у дитини супроводжується бактеріальними ускладненнями: отитом, бронхітом, пневмонією і т.п., лікарем призначаються антибіотики.

Щеплення від кору

Сьогодні щеплення проти кору включена в планову вакцинацію. Перший раз її роблять здоровим дітям у віці одного року, другий в шість років. У вакцині присутні ослаблені живі віруси, до яких у дитини виробляється стійкий імунітет. У рідкісних випадках після щеплення від кору у дітей можу спостерігатися легкі симптоми захворювання.

Імунітет, який діти отримують після вакцинації, такий же стійкий, як і у тих, хто перехворів на кір, але, на жаль, він поступово може знижуватися. Якщо його рівень понизитися дуже сильно, то дитина цілком може захворіти при контакті з носієм вірусу.

Профілактика кору для дітей, які контактували з хворим, зазвичай полягає у веденні специфічного імуноглобуліну. Імунітет, який при цьому формується, зберігається протягом місяця.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.