Користь козячого молока.

Коли ми говоримо про молоко, то найчастіше маємо на увазі коров’яче молоко, яке найбільше поширене особливо у великих містах. Однак люди здавна вживали в їжу і молоко від інших видів тварин.
 
Жителі степових районів здавна використовували в їжу кобиляче молоко, кочівники пустель пили верблюже молоко, північні народи отримують молоко від оленів. Ну а козяче молоко затребуване майже у всіх народів. Тримають кіз і в Африці, і в Азії, і в Європі. А все тому, що кози – тварини невибагливі і добре пристосовуються до різних кліматичних умов. Особливі корисні властивості козячого молока були відомі ще в глибоку давнину.
 
Козяче молоко. Яке воно?
 
Будь-яке молоко – це їжа, призначена природою для вигодовування дитинчат, які в силу віку не можуть засвоювати інший корм. У молоці в розчиненому вигляді містяться всі необхідні для життя поживні речовини – білки, жири, мінеральні речовини і вітаміни. Але все ж молоко від самок різних видів має деякі відмінності, що стосуються кількості і співвідношення тих чи інших елементів. Відрізняється молоко і за смаком.
 
Смак козячого молока не сильно відрізняється від коров’ячого. Спробувавши козяче молоко перший раз, ви можете і взагалі не відзначити різниці. Козяче молоко більш густе і трохи солодкувате восени і взимку, а навесні може мати трохи солонуватий смак. Відтінки смаку залежать від корму, який поїдають кози. Жирність козячого молока часто буває вище, ніж у коров’ячого, але зате жир козячого молока набагато краще і швидше засвоюється організмом людини, ніж жир коров’ячого молока.
 
Іноді можна почути думку про те, що козячому молоці притаманні неприємні запахи або присмаки . Судження це помилкове. Непотрібні присмаки і сторонні запахи можуть з’являтися тільки внаслідок неакуратне догляду за тваринами або триманню кіз в одному приміщенні з козлом.

Чим ще козяче молоко відрізняється від коров’ячого
 
У козячому молоці більше білка і кальцію. Важливою відмінністю є те, що в козячому молоці практично немає альфа-ts-казеїну. Це особливий молочний білок, який дуже повільно засвоюється організмом і часто є причиною алергії на коров’яче молоко. Амінокислотний склад білків козячого молока взагалі близький до жіночого молока. Набагато ближче, ніж амінокислотний склад коров’ячого молока. Крім того козяче молоко характеризується низьким вмістом лактози. Тому людям, схильним до алергічних реакцій, можна порекомендувати пити козяче молоко, а не коров’яче.
 
Ще козяче молоко вигідно відрізняється від коров’ячого багатим вмістом важливих мінеральних речовин і вітамінів. У молоці кіз більше магнію, кобальту, заліза, калію, більше вітаміну А, більше важливих органічних кислот. У козячому молоці багато кремнію, який запобігає розвитку цукрового діабету.
 
Козяче молоко в лікувальних цілях
 
У далекому минулому, коли ще не була так розвинена фармацевтика, лікарі прагнули використовувати природні засоби для боротьби з недугами. Вважалося, що козяче молоко має цілющу силу. Ще Гіппократ писав про те, що за допомогою козячого молока виліковується туберкульоз. І в XIX столітті на курортах Швейцарії козяче молоко активно використовували як лікувальний засіб проти туберкульозу, разомі із сприятливим кліматом швейцарських рівнин. Інший великий лікар старовини Авіценна закликав регулярно їсти молоко кіз, так як, на його думку, це оберігало від старечого маразму і серцевих хвороб. Спостереження Авіценни небезпідставні, що доведено сучасною медициною. Адже в козячому молоці багато калію, кобальту і магнію – найважливіших мікроелементів для здоров’я серцево-судинної системи.
 
Здавна люди помітили, що кози витривалі тварини, які дуже рідко хворіють. А сучасна наука, проаналізувавши склад козячого молока, встановила, що в парному козячому молоці містяться активні речовини, що володіють бактерицидними властивостями. Тому парне козине молоко – один з кращих засобів для відновлення сил після тривалої хвороби. І воно дуже корисно дітям, що часто хворіють. Особливо в наш екологічно несприятливий час. На жаль, це властивість козячого молока зникає разом з тривалістю зберігання.
 
Користь козячого молока також відзначена при виразці шлунка, при гастритах з підвищеною кислотністю. Воно не перевантажує травну систему, а наявний у складі козячого молока лізоцим має загоюючим рани дією.
 
Добре включати в раціон козяче молоко вагітним і годуючим жінкам. Цей продукт дуже поживний, насичений вітамінами і при цьому не призводить до зайвої повноті. А кальцій у складі козячого молока засвоюється на всі 100%, що особливо потрібно жіночому організму під час вагітності та годування малюка.
 
Літнім людям часто рекомендують вживати знежирені продукти. Поліненасичені жирні кислоти козячого молока здатні нормалізувати обмінні процеси і підвищити стійкість до інфекційних захворювань, що важливо для людей у віці. Холестерин, що міститься в козячому молоці, знаходиться в збалансованому корисному для організму вигляді, тому можна сказати, що регулярне вживання козячого молока запобігає розвитку атеросклерозу.
 
Козяче молоко для дітей
 
Якщо звернутися до досвіду минулих поколінь, то побачимо, що козяче молоко часто використовували як замінник жіночого молока. Це відбувалося тоді, коли мати не могла з якоїсь причини годувати немовля. Як вже було сказано вище, козяче молоко близько за складом жіночого молока, але все ж це не одне і те ж. Природа не створила для дитини їжі краще, ніж материнське молоко. Однак, якщо дитина перебуває на штучному вигодовуванні, можна використовувати суміші, приготовані на основі козячого молока. Але про доцільність використання таких сумішей потрібно обов’язково проконсультуватися з педіатром.
 
Для дітей віком до 2 років незбиране козяче молоко рекомендується розбавляти водою в пропорції 1:1. Дітям з 2 або 2,5 років можна давати цільне козяче молоко. Звичайно, корисніше парне молоко. Але щоб пити свіже молоко, потрібно мати свою козу або купувати молоко у відповідального господаря. Якщо такої можливості немає, не засмучуйтеся. Купуйте молоко в магазині. Можна купити молоко і на ринку, але тоді обов’язково прокип’ятіть його. Так, при кип’ятінні пропадають деякі біологічно активні речовини, але зате ви будете спокійні щодо того, що в молоці не буде ніякої інфекції. Якщо ж ви купуєте молоко у знайомого продавця, який правильно доглядає за тваринами і дотримується елементарних правил гігієни, кип’ятити молоко не обов’язково. Діти зазвичай охоче п’ють козяче молоко. Особливо якщо ви покажете дитині живу козочку. Нехай малюк сам пригостить тварина ласощами, а ви розкажіть йому, яке корисне молочко дає коза.
 
Звертаємо увагу і на те, що при всій тій користі козяче молоко не є панацеєю від усіх хвороб, а являє собою лише цінний продукт харчування. Батьком слід мати на увазі й те, що молоко – це не питво, а більше їжа для дитини. І якщо малюк випив склянку молока, він, швидше за все, наситився. Запропонуйте йому іншу їжу не відразу, а через деякий час.
 
Зберігання козячого молока
 
Козяче молоко досить довго не скисає і при кімнатній температурі. Але краще зберігати його в холодильнику в чистій і обов’язково закритому посуді. Збереження молока залежить багато в чому і від того, наскільки дотримані правила гігієни під час доїння кіз. У холодильнику незбиране молоко може зберігатися до 5 діб. Якщо молоко прокип’ятити, термін зберігання збільшиться до 10-12 днів. Тривало зберегти козяче молоко можна за допомогою заморозки. У замороженому вигляді молоко зберігає склад і основні якості на довгий термін.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: