Кульова блискавка!

Спокон віків для людини кульова блискавка асоціюється, як один з непізнаних, мабуть, один з найбільш незрозумілих, загадкових і непояснених до теперішнього часу явищ природи.На відміну від лінійної (звичайної) блискавки, вона дуже погано вивчена, незважаючи на те, що перші факти про неї зібрав і спробував систематизувати ще Франсуа Араго – французький фізик, на початку XIX століття.

Відомо, що кульова блискавка якось пов’язана з грозою – зазвичай, її спостерігали під час грози або відразу після неї. Однак, іноді, вона з’являлася і в ясну, тиху погоду. Що ще більше вносить утруднень для пояснення причин її раптовоъ появи.

Найчастіше, вона являє собою вогненну куля, що переливається всіма, відомими, кольорами веселки, з суперечливими властивостями. З одного боку, куля плаває в повітрі (а значить, має приблизно щільність повітря), з іншого – нерідко, розпадається з оглушливим вибухом, що може руйнувати будівлі і навіть вбивати людей або тварин.

Звідси і перше питання, що ставить вчених у глухий кут: як у такому легкому тілі може міститися така величезна руйнівна силу, та величезна кількість енергії?

Крім цього, є десятки свідчень того, як кульова блискавка просочувалася через дуже малі щілини або тонкі отвори без руйнування, що також нез’ясовно в разі високої щільності енергії всередині такого згустку.

Нарешті, немає навіть чіткого розуміння, в яких умовах вона вибухає – зафіксовані випадки, коли куля, що світиться розпадався без вибуху і, взагалі, без якихось видимих наслідків.

З усіх свідоцтв витікає лише одна приблизна рекомендація по безпечній поведінці поблизу кульової блискавки: у міру можливості, намагатися стояти нерухомо.

Легко сказати: коли на тебе насувається така вогненна куля. Природною реакцією, для звичайної людини, є спроба якось постаратися ухилитися, уникнути безпосереднього контакту з таким непередбачуваним і небезпечним явищем.

Існує більше 400 теорій кульової блискавки, але жодна з них не пояснює всі спостережувані її властивості, і жодна не змогла навіть підступитися до вирішення проблеми штучного одержання подібної кульової блискавки в умовах лабораторії.

Деяким вченим все ж таки вдалося створити штучні (не природні) кульові блискавки, проте вони через кілька секунд розпадалися на більш дрібні і безслідно зникали або пропадали, ідучи в електричну проводку, електромережі або в електроспоживачі.

Це гарна ілюстрація до того, що в нашому світі ще досить непізнаних явищ, які чекають свого Ньютона або Ейнштейна.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: