Кумис – квашене молоко кобили!

У перекладі з тюркського кумис означає квашене молоко кобили. Пінистий і освіжаючий, кумис має приємний кисло-солодким смак і неймовірно корисний для здоров’я. Він може бути міцним (з високим вмістом спирту), п’янить, збуджувати людину, а може бути слабким – заспокоювати і схиляти до сну. Звичайний кумис має близько 2% спирту. Міцний – майже 4,5%. Найміцніший Асау – кумис («буйний кумис») готується казахським способом. У ньому вище 40% спирту.
 
Кумис – винахід кочівників з Монголії і Середньої Азії. Тільки так можна було зберегти кобиляче молоко – один з основних продуктів харчування кочових племен. Як тільки народи переходили від кочового способу життя до осілості, кількість коней зменшувалася, з’являлася велика рогата худоба, а на зміну кумису приходили продукти з коров’ячого молока. Передбачається, що кумис вживали ще 5500 років тому. Секрет виготовлення напою зберігався протягом століть. А невільники, які дізналися спосіб приготування, позбавлялися зору.
 
ПРИГОТУВАННЯ
 
Кумис – живий напій. Він не може зберігатися довго, і його не можна приготувати промисловим способом. Щоб надоїти п’ять літрів кобилячого молока, потрібно цілий день. Адже одне доїння дасть не більше літра, а проміжок між ними повинен складати годину. При цьому кожен раз потрібно спочатку підвести лоша і тільки потім починати доїти.
 
Збивають кумис в звуженій догори діжці з метр заввишки, закритому кришкою. В отвір кришки вставляється жердину для збивання зі спеціальним диском на кінці. Кочівники використовували замість дерев’яних більш зручні для пересування шкіряні судини для збивання кумису.
 

В якості закваски використовують міцний кумис. Якщо його немає, перший раз можна скористатися кислим коров’ячим молоком. Краща закваска – зерна, утворені мікроорганізмами кумису. Їх можна промити, висушити і зберігати.
 
Протягом одних – двох діб кумис періодично збовтують. Інколи в нього додають кінський жир і тоді, після збивання, на поверхні плавають темні точки. Додавання при збиванні свіжих вершків також змінює смак кумису – робить його краще і м’якше.
 
КОРИСТЬ
 
Під час бродіння білок стає легко перетравлюваним, утворюється етиловий спирт, молочна кислота та інші речовини. Виділення вуглекислої кислоти надає шипучість. Так з’являється дуже поживний і легко засвоюється напій.
 
Кумис має антимікробні властивості, покращує травлення, стимулює організм до опору інфекціям і сприяє збільшенню ваги. Він добре впливає на нервову систему і швидко знімає похмілля.
 
Цілюща дія кумису навіть сприяло створенню унікального оздоровчого напрямку – кумисолікування. Перший подібний санаторій відкрився в 1858 р. доктором Постніковим Н. В. в околицях Самари. Суть лікування полягала у вживанні кумису за індивідуальним графіком. При цьому обов’язково переглядалося основне харчування, щоб уникнути зайвої ваги. В даний час в Башкирії ще є кілька санаторіїв, де можна пройти кумисотерапію.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: