Купання в ополонці!

Незабаром всі православні відзначають свято Хрещення. У ніч з 18 на 19 січня звичай зобов’язує віруючих зануритися в холодну воду…Тим часом, суперечки про користь і шкоду такої процедури не вщухають досі. Хто ж правий? Завзяті «моржі» або лікарі, які очікують у відділеннях «швидкої» черговий наплив пацієнтів? Спробуємо розібратися.

Про користьКористь холоду вчені підмітили в середині минулого століття. Не випадково батьки з дитинства радили нам обливатися холодною водою, а педіатри вчили правильно приймати контрастний душ: контрольований перепад температур тренує організм, влаштовує йому невеликий струс і тим самим зміцнює багато його системи.

Наприклад, деякі лікарі вважають, що різке зниження температури призводить до викиду наднирковими кортикостероїдів. Ці гормони допомагають організму пристосовуватися до змін навколишнього середовища, а значить захищають його від багатьох зовнішніх чинників.

А кілька років тому вчені помітили, що багаторічне моржування оздоровлює серцево-судинну систему. Протягом декількох років вони спостерігали за здоров’ям моржів і підрахували, що загартовування допомогло їм знизити свій артеріальний тиск 10-30 мм. Тобто гіпертонія любителям скупатися у крижаній водичці точно не загрожує.

Сприятливий вплив холод робить і на імунітет. Доведено, що організм тих, хто займається постійним загартовуванням, справляється з мікробами на 20% швидше середнього показника. У період грипозних загострень і розгулу інших інфекцій це може виявитися вам дуже до речі.

Про небезпекиАле! При всьому сказаному, дуже важливо розуміти, що, яким би корисним не був холод, не можна плутати поступовий процес загартовування з одноразовою акцією моржування. Одна справа – повільно привчати організм до екстремальних температур, і зовсім інша – занурити його в крижану ополонку без будь-якої підготовки.

Займатися такими експериментами над собою лікарі аж ніяк не радять: якщо ви не почали приймати холодний душ хоча б з початку осені і не маєте ніякого досвіду в якості «моржа», від ополонки вам краще триматися подалі.

Інакше 5 хвилин в січневій водичці можуть загрожувати вам самими різними переохлаждениями. Найчастіше при цьому страждають органи малого таза, сечостатева система, яєчники (або яєчка у чоловіків) і придатки, які вкрай чутливі до низьких температур; розвиваються запальні процеси, порушується робота локальних кровоносних судин.

Ще більш небезпечно моржування для людей з хронічними захворюваннями ШКТ, пухлинами, серцево-судинними недугами, особливо в стадії загострення. Так, поступове загартовування, може, і здатне допомогти гіпертонікові, але от раптове крижане купання може його вбити! При різкому зниженні температури і без того звужені кров’яні судини скорочуються ще сильніше, і в результаті хворий провокує інфаркт. Причому такі випадки – не рідкість навіть влітку, коли спека натовпами заганяє нас у прохолодні водойми. А уявляєте, наскільки сильніше шкідливий ефект у зимові морози?

Загалом, для будь-якого організму зануритися в крижану воду – це, насамперед, стрес. І якщо на підготовленого «моржа» він надає тонізуючий ефект, як чергове тренування, до для простого «сухопутного» може стати критичним. Якщо ви не впевнені у міцності свого здоров’я, краще їм зайвий раз не ризикувати.

До речі► Кріотерапія, тобто лікування холодом, давно вважається перспективним і дієвим напрямом медицини, але займатися їй без спостереження фахівця ні в якому разі не можна.

► Основні області застосування лікування холодом – терапія хвороб суглобів і косметологія.

► Знаходження у воді при температурі плюс 12 градусів протягом 5 хвилин призводить до переохолодження організму зі смертельним результатом.

► релігійні догмати аж ніяк не диктують всім віруючим кидатися в крижану водойми. Для дотримання звичаю досить просто вмитися холодною водою на честь свята Хрещення.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: