Лікування харчового отруєння.

У будь-якій їжі міститься невелика кількість бактерій. Але якщо продукти харчування неправильно зберігати й обробляти, то рівень шкідливих мікроорганізмів значно зростає. Така їжа стає причиною розладу здоров’я. Якщо бути більш точним, то харчове отруєння за своєю природою поділяється на два види: токсикоінфекція і власне саме отруєння.

Токсикоінфекція, на жаль, зустрічається найчастіше. В таких випадках порушення проявляється через вживання продуктів, які за своєю природою не є отруйними, але мають в своєму складі велику кількість бактерій, які виділяють токсини.

Саме харчове отруєння – це хвороба, викликана вживанням отруйних чи токсичних речовин. Яскравим прикладом служать гриби, ягоди та інші частини отруйних рослин. Крім того, отруєння можуть бути хімічними, тобто вони викликані неорганічними речовинами, які випадково потрапили в їжу, або ж у випадку, якщо продукти містять ці речовини. Як приклад можна привести отруєння нітратами, які містяться у великих кількостях у фруктах і овочах. Також бувають випадки отруєння солями міді або миш’яку, які також потрапляють в організм через травних тракт разом з їжею.

Зазвичай при отруєнні уражається тільки ШКТ, проте існує і ще одна небезпечна форма – ботулізм – захворювання, що вражає нервову систему і що викликає утруднення дихання.

Причини отруєнь. Що ж може викликати отруєння?

 • Токсини, вироблені при швидкому зростанні деяких видів бактерій до того, як їжа була з’їдена;
 • Забруднення мікробами, що розмножуються в кишечнику, які можуть вторгатися в тканини і виробляти токсини;
 • Яд в морепродуктах (риба, молюски) і рослинах (грибах);
 • Токсичні метали.

До групи ризику входять:

 • Грудні і маленькі діти. Їх імунна система ще недостатньо розвинена, щоб протистояти вторгненню хвороботворних мікроорганізмів;
 • Літні люди, так як захисні функції організму з віком перестають реагувати з належною ефективністю;
 • Вагітні;
 • Люди з хронічними захворюваннями (діабет, СНІД), а також ті, хто проходить променеву або хіміотерапію.

Симптоми харчового отруєння

Перші ознаки виникають в межах від 1 до 48 годин. Однак при холері та бактеріальної дизентерії вони проявляються через 3-5 доби. Підозра на харчове отруєння зазвичай з’являється при раптових гострих симптомах, пов’язаних з діяльністю ШКТ.

Найчастіше це явище проходить через один – п’ять днів, але у важких випадках воно затягується, тому вимагає термінової госпіталізації та лікування в умовах стаціонару:

 • Порушення стільця (діарея), можливо з кров’ю;
 • Болі, спазми живота;
 • Нудота і блювота;
 • Висока температура, що супроводжується ознобом;
 • Головні болі;

Гостре отруєння характеризується наступною симптоматикою, яка виникає через 1-2 години після прийому їжі:

 • Сильна блювота;
 • Водянистий рідкий стілець;
 • Прискорений пульс з перебоями;
 • Зміна кольору губ.

При появі чотирьох вищевказаних ознак необхідно терміново викликати швидку допомогу, так як існує ймовірність розвитку ботулізму. Це важкий стан викликано ботулотоксином, який у великих кількостях міститься в домашній консервації, зокрема, в помідорах і стручкової квасолі.

Симптоми виникають через 12-36 годин і проявляються у вигляді головних болів, розмитості зору, м’язової слабкості, яка може перейти в параліч. Деяких хворих нудить, додаються позиви до блювоти, а також запори і затримки сечовипускання, в роті з’являється сухість, а дихання утруднене.

Що робити при харчовому отруєнні

В першу чергу слід посилити виведення з організму шкідливих продуктів, які ще не встигли засвоїтися. Приміром, допоможе промивання шлунка, проносні препарати та сорбенти. Промити шлунок можна за допомогою слабо-рожевого розчину марганцівки або 2-5% розчину соди. Для цих цілей готують 2-3 л рідини. Саме промивання проводиться через зонд або випивається за раз кілька склянок (протипоказано дітям до 5 років).

Виведення всосавшихся речовин. Щоб позбутися від шкідливих бактерій, які вже встигли потрапити в кишечник, застосовуються сорбенти. Широке поширення набули препарати на основі активованого вугілля.

При проносі і блювоті, щоб запобігти зневоднення, показано рясне пиття. Від частоти цих явищ залежить кількість рідини, яку необхідно вжити. Зазвичай це 2-3 л. Однак проста вода не підходить, потрібні спеціальні сольові розчини.

Протимікробні препарати. Варто відзначити, що не завжди лікування харчового отруєння супроводжується прийомом засобів цієї групи. Дуже часто хворі помиляються, використовуючи при проносі левоміцетин, бісептол, тетрациклін, фталазол та ін. Якщо розлад стільця проходить в легкій формі, немає підвищеної температури, гною і крові в калі, то антибіотики приймати не доцільно.

Щоб побороти інфекцію використовують засоби для підвищення захисних властивостей мікрофлори кишечника, наприклад, Лінекс, Хілак форте, йогрутом в капсулах. 

Якщо при отруєнні відсутня пронос, то необхідно прийняти проносні речовини, щоб зменшити всмоктування токсинів в кишечнику.

Якщо є необхідність, то потрібно стабілізувати функції не тільки кишечника, але і печінки разом з серцево-судинною системою. Зазвичай такі заходи необхідні при отруєнні нітратами та пестицидами. Хворому рекомендується дати Карсил або його аналоги. Для регулювання роботи ЖКТ – Панкреатин, Мезим форте, сильніші Пангрол і Креон. Якщо протягом 2-3 діб самостійного лікування не спостерігається поліпшення стану, то необхідно звертатися до лікаря.

Запущене отруєння, що супроводжується блювотою, проносом і загальним погіршенням стану, може привести до тяжких наслідків, наприклад, до потрапляння мікробів в кров або зневоднення.

Окремим питанням є харчування при харчовому отруєнні. У першу добу після виникнення симптомів необхідно відмовитися від їжі. Але вже на другий день можна вживати суп з рису або слизовий відвар. Виключаються всі продукти, здатні до подразнення шлунка (гостре, солоне, копчене, мариноване), поки повністю не зникнуть ознаки отруєння.

Профілактика

Завжди потрібно звертати увагу на колір, запах і, звичайно ж, смак їжі. Зіпсований продукт зазвичай має неприємний запах і кислуватий присмак, змінену консистенцію. Бульбашки газу часто свідчать про псування рідкої їжі.

Крім того, отруїтися можна свіжими, неотруйними продуктами, якщо їх готував заражена людина, а також зберігають і транспортують не в належних умовах, із закінченим терміном придатності.

Купуючи молочну продукцію, обов’язково варто перевірити упаковку. Ретельне миття зелені, овочів і фруктів є найвідомішою профілактичною мірою. Термічна обробка повинна бути високоякісною, особливо це стосується м’яса і риби. Умови та термін зберігання також грають роль, наприклад, готову їжу не слід зберігати більше 3-х днів. Варто боротися і з переносниками інфекцій – тарганами, мухами і мишами.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: