Масаж для новонароджених. Правила та протипоказання.

Ніжні дотики приємні всім, як дорослим таки діткам. Однак малятка, особливо немовлята, в них потребують більш інших. Обіймайте і легенько погладжуйте свого улюбленого малюка з перших днів його життя, ну а коли йому виповнитися місяць, можете починати робити дитині легкий масаж. Проводити подібні процедури рекомендують всі педіатри, адже вони не тільки приємні, але ще й дуже корисні.

Для чого потрібен масаж новонародженим

За запевненням багатьох вчених, немовлята, яким регулярно проводять сеанси масажу, розвиваються набагато краще і швидше, ростуть  відкритими і товариськими. У новонароджених зорові і слухові рецептори розвинуті ще недостатньо, навколишній світ вони відчувають більшою мірою через дотик. Користь масажу для новонародженого полягає в тому, що він допомагає розвинути емоційний стан крихітки і здатність сприйняття навколишнього простору. Крім цього подібні процедури є ще й хорошим способом профілактики багатьох дитячих захворювань, вони допомагають узгодити роботу всіх систем і органів. Сеанси масажу найкращим чином впливають на систему травлення, допомагають впоратися з запорами і кишечники коліками, покращують апетит. Масаж для немовлят дозволяє зняти напругу і підвищену збудливість, покращує якість сну, розвиває рухову активність, покращує поставу і фізичну форму. Він є і додатковим способом контакту крихти з батьками.

Але це далеко не все на що здатні сеанси масажу. Спеціальні їх види допомагають впоратися з багатьма дитячими проблемами – плоскостопістю, ДЦП, сколіозом, гіпертонусом м’язів, хворобами ЦНС, дисплазією тазостегнового суглоба, вродженими вивихами і т.п. Однак лікувальні масажі потрібно довіряти тільки фахівцям. А ось простий профілактичний рекомендований всім немовлятам, але тільки якщо до нього немає протипоказань.

Протипоказання масажу для новонародженого

Протипоказаннями до проведення будь-яких видів масажу новонародженим є такі стани:

 • вік до 1 місяця;
 • захворювання крові;
 • підвищена температура тіла;
 • будь-які шкірні захворювання;
 • цистит, пієлонефрит та інші гострі захворювання;
 • гепатит;
 • пупкова грижа у новонароджених, схильна до затискання (в даному випадку масаж проводиться тільки під наглядом лікаря, щоб уникнути защемлення грижі).
 • важка форма рахіту;
 • кровотечі;
 • травми шкіри або кінцівок;
 • порок серця (в цьому випадку масаж припустимий, однак він повинен контролюватися кардіологом);
 • туберкульоз кісток;
 • підвищена нервозність крихти, так як при такому стані м’язи приходять в підвищений тонус.

Масаж новонародженим в домашніх умовах

Правила масажу для новонароджених:

 1. Дітям, які не досягли тримісячного віку, забороняється масажувати області під колінами, тім’ячка, ліктьових згинів, внутрішньої частини стегон, колінних чашок, пахв.
 2. При масажі не використовуйте поплескування, ударні та надавлюючы руху.
 3. Всі рухи повинні бути ніжними і м’якими.
 4. Температура в приміщенні, в якому проводитиметься масаж повинна бути близько 20-23 градусів.
 5. Ніколи не проводьте масаж відразу після годування, робити його можна тільки через годину.
 6. Тривалість першого сеансу масаж повинна бути не більше 10 хвилин, поступово його тривалість слід збільшити до 20 хвилин.
 7. Робіть масаж теплими руками, при цьому на них не повинно бути ніяких прикрас. Процедуру слід проводити тільки на твердій, рівній поверхні.
 8. Для масажу здорових діток не рекомендується використовувати креми і масла, проводите їх сухими руками, додатково їх можна присипати тальком.

Прийоми масажу

Як правило, масаж новонародженим діткам проводиться за допомогою таких прийомів:

 • Погладжування – ковзаючі рівномірні руху долонею по шкірних покривах, при яких шкіра не зрушується в складки. Надає розслабляючу дію. Для маляток до трьох місяців використовується тільки це прийом.
 • Розтирання – руху схожі на погладжування, однак здійснюються з великим зусиллям і в різних напрямках. Його рекомендується виконувати круговими рухами від периферії до центру. Розтирання зменшує збудливість, сприяє розслабленню м’язів.
 • Розминка – в даному випадку масажується м’яз, який захоплюється і розминається пальцями. Для масажу діток цей прийом використовується дуже рідко, причому довірити його краще фахівцям.
 • Вібрація – рух, при якому передаються різні коливальні рухи. Для малюків зазвичай використовують легкі поплескування або удари кінчиками пальців.

Як робити масаж дитині

Всі перераховані вище прийоми рекомендується проводити в певній послідовності. Спочатку погладжування, потім розминка, знову погладжування, далі розминка, погладжування, вібрація і врешті знову погладжування. Починати масаж рекомендується завжди з легких рухів. Погладжування повторюється, як правило, близько п’яти разів, всі інші прийоми 9-12. При цьому тиск можна злегка посилити лише після того, як м’язи малятка розслабляться.

Починати масаж варто з ніжок або ручок, при цьому вони повинні знаходитися в злегка зігнутому стані. Для стоп і кистей підійдуть розминання та розтирання. Для грудної клітки, спини, ніжок, ручок і сідниць краще використовувати погладжування і легку вібрацію. Масаж животика, зазвичай, проводиться круговими рухами, відповідно до руху годинникової стрілки.

Техніка масажу для новонародженого:

 1. Покладіть немовля на спину і почніть масаж з легкого погладжування ніжок, починаючи знизу від стопи до верхньої частини стегон. Після цього можете використовувати вібрацію.
 2. Утримуючи однією рукою нижню частину ноги малятка, інший масажуйте стопу. Спочатку погладьте її, потім злегка розітріть. Далі можете на стопі великим пальцем «намалювати» подобу вісімки. Для цього встановіть палець по центру, потім піднімаючись вгору, обігніть пальчики, опустіться і обведіть п’яточку.
 3. Тепер можна помасажувати ручки. Для цього візьміть крихытку за кисть і злегка потягніть її на себе. Проведіть легке погладжування, починаючи з кисті і до плеча.
 4. Масаж грудної клітки рекомендується робити за допомогою погладжування грудної клітини від центру грудей до боків і від центру грудей до плечей, при цьому необхідно уникати контакту з грудними залозами.
 5. Встановіть всю долоню або тільки пальці на животик маляти і зробіть кілька кругових рухів, робити це необхідно тільки за годинниковою стрілкою (до речі дуже корисний такий масаж при коліках). Потім з’єднайте долоні посередині животика крихітки і зробіть кілька ковзних рухів, одну руку просуваючи вгору, іншу – вниз.
 6. Покладіть крихітку на животик і погладьте його шию, але робіть це тільки тоді, коли він не буде намагатися повернути або підняти голівку.
 7. Масаж спини робіть погладжуваннями спочатку легенько тильною стороною рук від поясниці вгору до плічок, потім долонями у зворотний бік, потім від хребта в сторони до боків. Далі погладьте сідниці від бічних областей стегон до куприка.

Дуже корисно поєднувати масаж з простою гімнастикою – згинання та розгинання кінцівок, притисканням їх до тулуба, підняттям корпусу і т.п. Якщо ви не полінуйтеся і станете щодня приділяти увагу сеансам масажу і нескладним вправам, хоча б чверть години в день, ваш малюк буде рости здоровим і енергійним.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: