Нецке – традиційна японська скульптура!

Багато сучасні колекціонери намагаються простежити історію японських скульптур, відомих під назвою «нецке». Деякі дослідники вважають нецке чисто японським винаходом, однак є причини віднести такі скульптурки до предметів, запозиченим японцями з різних культур. З давніх часів старовинні фігурки нецке служили одночасно утилітарною деталлю костюма, що мала специфічну форму, і художнім твором, оформленим у певному стилі. Кожна така характеристика може відповісти на питання про походження нецке.  
 
Брелоки – противаги, схожі на старовинні фігурки, використовувалися в багатьох країнах: в Ефіопії, Угорщини, Японії і навіть на Крайній Півночі. Подібні предмети старовини з’являлися в країнах, де були костюми без кишень, але оснащений поясом. Нецке у формі гудзики або палички використовувалися і раніше, однак саме в сімнадцятому столітті вони набули характер мініатюрних скульптур.
 
За специфікою художнього оформлення, нецке можна віднести до китайської культури, в якій спеціальні підвісні брелоки почали з’являтися ще в третьому столітті до н.е. У цей час уже не одне сторіччя існували усталені традиції запозичення жителями Японії різних елементів матеріальної і духовної культури Китаю. Очевидно, японські нецке все ж мали зв’язок з китайським прототипом. Однак тільки на території Японії старовинні скульптурки перетворилися на високорозвинене і самостійне мистецтво.  
 
До сімнадцятого століття не існувало відомостей про використання нецке японцями. Перші нецке з’явилися приблизно в другій половині шістнадцятого – початку сімнадцятого століття. Ймовірно, важливу роль в даному випадку зіграли часті походи Японії в Корею. У цей час були створені старовинні картини, які зберегли зображення японських костюмів, одним з елементів яких були нецке. Також використання нецке підтверджується письмовими джерелами.  

Збережені до нашого часу брелки – противаги, створені японськими майстрами, були виготовлені не раніше першої половини вісімнадцятого сторіччя. У цей час завершилося формування художніх особливостей японської мініатюрної скульптури. Період з середини вісімнадцятого по середину дев’ятнадцятого сторіччя вважався «золотим століттям» нецке. Важливий вплив на процес еволюції мініатюрної скульптури зробило час розквіту мистецтва ремісників і купців. Нецке виявилися єдиною деталлю, яка прикрашала костюми городян. За допомогою такого елемента можна було продемонструвати своє ставлення до сучасної моди, власний смак і навіть добробут.  
 
У багатьох японських містах і селищах працювали віртуозні майстри, які займалися різкою нецке. Ці старовинні скульптури нерідко змінювали свою форму, художнє трактування і виготовлялися з різних матеріалів, відображаючи художні смаки японців і їх пристрасті в різні історичні періоди. У сімнадцятому і вісімнадцятому сторіччях в Японії сформувалися різні школи різьблярів нецке.  
 
Велика частина нецке, виготовлялися наприкінці дев’ятнадцятого і минулого сторіччя, призначалася для експорту. У багатьох країнах у цей час були створені унікальні колекції старовинних японських скульптурок. У наш час нецке продовжують з’являтися у продажу, однак вони найчастіше являють собою низькоякісну сувенірну продукцію.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: