Нумізматика та інвестування. Інвестування в старовинні монети.

В останні роки стало дуже стильно і вигідно вкладати гроші в нумізматику з точки зору інвестування. Зростання вартості колекційної монети за рік становить близько 15-20 відсотків на рік у валютному еквіваленті. Але, як людині, яка не розуміється на нумізматиці, і не має достатнього досвіду в колекціонуванні монет, зробити правильний вибір. Адже якісь монети ростуть в ціні дуже швидко, а інші збільшуються в ціні не значно. Тобто зміна вартості монет можна порівняти з курсами акцій. Тільки акції, якщо вони ні чим не підкріплені, це просто пачки нарізаного паперу, а старовинні монети – це високохудожні антикварні вироби, зроблені з дорогоцінних металів. І крім вигідного вкладення грошей монети доставляють естетичну насолоду.      

Для початківців колекціонерів, які приходять в нумізматику з точки зору інвестування, найважливішими питаннями є:

  • як вибрати, саме, ті монети, на які припадає найбільший щорічний приріст вартості;
  • впевненість в автентичності придбаних монет;
  • легкість і швидкість продажу колекції монет по бажаним цінами у разі необхідності;
  • марнославство, гордість і можливість «похвалитися» красивою колекцією дорогих монет перед друзями, родичами за «чаркою чаю».      

Тепер як це відбувається в реальному житті. Людина десь побачила, почула у засобах масової інформації або від знайомих про шалене зростанні вартості на колекційні монети останнім часом. Далі наш новоспечений інвестор в нумізматику знаходить через інтернет, антикварні магазини, нумізматичні форуми, та аукціони, самі монети. При першому знайомстві з монетами, юний нумізмат відзначає для себе, що він крім гарантованого прибутку, отримує ще й естетичну насолоду від розглядання монет, вивчення нумізматики і т.п. Насправді, якщо в хвилі нумізматики кинутися без знань і досвіду, то замість надійного вкладення грошей залишаться гори нумізматичного сміття, що буде дуже складно продати навіть за недорого.

Давайте введемо поняття, використовувані надалі. «За недорого» – дилерська ціна, яка зазвичай становить -30% від роздрібної. «За безкоштовно» – халява, тобто безцінь, не вище 10% від роздрібної ціни.

Спочатку, як правило, всі проходять шлях молодого нумізмата, коли їх “вчать”, продаючи їм за завищеними цінами проблемні монети, які нормальний нумізмат ніколи не візьме. Потім зазвичай інвестор знайомиться з дуже балакучим і солідним, з точки зору нашого нумізмата, дилером. Який готовий за пару відсотків купувати нашому дорогому нумізматичному інвестору тільки колекційні монети за дилерськими цінами, тобто «За недорого» . Мало того, дилер настільки люб’язний і прямо закоханий у нашого клієнта, що готовий приїжджати мало не додому до клієнта і всього за два відсотки.

Треба розуміти правильно, що якщо людина економить свій час, і при цьому хотіла би, щоб хтось за нього шукав йому монети – це коштує грошей. Єдине, тут все залежить від совісті нумізматичного дилера. Хтось продає за мінімальною роздрібною ціною, в принципі, непогані пристойні монети, які потім той же дилер із задоволення забере по дилерській ціні на момент продажу колекції інвестором. Ну, а хтось з дилерів може годувати свого клієнта просто по позамежним цінами, причому таким монетним сміттям, який потім продати можна буде тільки «за безкоштовно». Тому порада початківцям інвесторам, які приходять в нумізматику: дивіться  аукціони, хоча б іноді спілкуйтеся з нумізматами, які завжди в темі, що відбувається.

Але вважати, що Вам приносять додому монети по дилерським цінами не варто. Праця коштує грошей, і якщо за Вас хтось її виконує, використовуючи багаторічний досвід і знання, це природно, має коштувати.        

Отже, повернемося до основних питань.  Які монети купувати, щоб отримати максимальний приріст у ціні за якийсь час. Це не знає ніхто. Можна тільки передбачити. Єдине, купуючи монети, які коштують трохи дорожче вартості в них дорогоцінного метала, не варто очікувати сильного зростання вартості. Ціна таких «ломових» монет завжди буде прив’язуватися до вартості метала, тобто дорогоцінного брухту, що міститься в монеті. Так само слід уникати дуже поширених монет навіть у високій якості схоронності. Наприклад, рубель 1913 року в честь 300 -річчя Романових. Їх багато завжди в пропозиції і подумайте: як їх можна терміново продати? Тільки якщо «убити ціною», тобто просити нижче дилерської.

Монета повинна бути відносно рідкісною, а бажано і дуже рідкісною. Тоді бажаючих придбати у Вас монету різко збільшується. Але обрана Вами тема повинна бути відносно популярна. Складно продати монети тих країн, яких майже ніхто не збирає.    

Справжність придбаних монет. Особливо, спочатку потрібно уникати бажання придбати нібито за дуже дешево дуже рідкісну й дорогу монету у вельми сумнівних і підозрілих суб’єктів. Як правило, чудес не буває, і якщо раптом на зорі Вашої нумізматичної діяльності хтось  буде пропонувати Вам начебто дуже дорогу і рідкісну монету – не спокушайтеся! Швидше за все, це підробка або просто зовсім проста монета в недорогій якості схоронності. Потім, звичайно, коли за Вашими плечима будуть роки нумізматичної практики і Ваш досвід допоможе дійсно купити задешево який-небудь раритет. Але це все буде потім. А на початку колекціонування для визначення вартості монет краще орієнтуватися на минулі аукціони. Та й самі монети найкраще купувати на аукціонах або у шановних і перевірених дилерів. З роками Ви не тільки почнете однозначно відрізняти фальшиві монети від справжніх, а й чітко визначати ціну монети з урахуванням її рідкості і стану збереження.      

До того ж не забувайте про якість зберігання монети. Монета повинна бути як можна менш потерта. Не повинно бути сильних ударів і інших грубих механічних пошкоджень. Вітається повний рельєф монети і патина, просто відмінно, якщо патина рідна. Бажано, монета не повинна мати слідів чистки, принаймні, непрофесійною. А вже тим більше слідів від знятих напайок і не дай бог замурованих отворів. Всі ці ушкодження та реставрації різко знижують не тільки вартість, але і ймовірність продажі. Тому, чим вище за якістю зберігання монети Ви купуєте, тим більший інтерес до них буде при продажу з боку не тільки колекціонерів, а й нумізматичних дилерів, які іноді готові взяти і за дорого під замовлення багатого і нетерплячого клієнта.      

Далі, при однаковій рідкості і якості схоронності для нумізматичних інвестицій краще підійдуть красиві монети з точки зору зовнішньої привабливості та естетичного сприйняття. Гарною монетою приємно похвалитися не тільки колекціонерові, а й просто починаючому нумізматові, який почав збирати монети з точки зору інвестицій. Наприклад, візьмемо готичну англійську крону 1847. Вибираючи між двох однакових за збереженням і рідкості монет, маючи гроші тільки на одну, колекціонер завжди купить понад красиву монету.      

Особистості на монетах. Монети з відомими особистостями, які залишили великий слід в історії, завжди більш затребувані. Вважаються більш престижними монети з портретами великих полководців і правителів, таких як російська Імператор Петро I, шведський король Густав Адольф, прусський король Фрідріх Великий, французький Імператор Наполеон I і т.п.      

Ну і ще, звичайно, стаючи нумізматичним інвестором, кожен керується власними ідеями та симпатіями. Побажаємо Вам вдалих і правильних вкладень в нумізматику, цю цікаву і захоплюючу тему. Щоб Ви зібрали гарну колекцію раритетних монет, які б Ви в разі потреби швидко і з прибутком завжди реалізуєте…

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: