Пантикапей (Керчь)!

Пантікапей – античне місто в Східному Криму, на місці сучасного міста Керч. Назва міста походить від «panti – kapa», що на іранських мовах (поблизу Пантікапея проживали скіфи, і інші іранські народи) означає «рибний шлях».

Місто засноване в першій половині шостого століття до нашої ери греками, вихідцями з Мілета. Пантікапей швидко розрісся і перетворився на велике місто, де вже в другій половині шостого століття до нашої ери чеканили свою срібну монету.

У першій половині п’ятого століття до нашої ери Навколо Пантікапея об’єдналися грецькі міста, що знаходяться на обох берегах Керченської протоки, і утворили Боспорське царство. Пантікапей був її столицею, а також головним культурним, ремісничим і торговим центром. У період свого розквіту місто займало площу рівну ста гектарпм.

На початку першого століття до нашої ери Боспорське царство стає частиною володінь понтійського царя Мітрідата VI Євпатора .

У першому – другому століттях нашої ери Пантікапей залишається великим торговим і виробничим центром. У третьому – четвертому століттях у зв’язку з скороченням ремісничого виробництва і посиленим розвитком сільського господарства місто поступово занепадає.У третьому столітті Пантікапей піддається піратським набігам дакийских, німецьких та інших племен. Наприкінці четвертого століття місто було зруйноване гунами, і від нього зберігся лише невеликий містечко, в період раннього середньовіччя зване Боспор.

У п’ятому столітті Боспорське царство наповнюють варвари: його міста зруйновані і спалені, жителі забрані в рабство або перебиті. Царство припиняє своє існування.

У шостому столітті Боспор належить Візантійської імперії. Місто починає відроджуватися, в ньому будується нова фортеця. У сьомому столітті його захоплює Хозарський каганат, чиї правителі дають йому нову назву – Карша, що в перекладі з хазарського означає «ринок».

У дев’ятому – десятому століттях місто входить до складу давньоруської Тмутараканського князівства і іменується Корчев. У дванадцятому столітті половецькі племена руйнують Корчев, після цього незабаром це місто знову переходить під владу Візантії.

У тринадцятому столітті місто захоплюють монголо-татарські кочівники, а на початку чотирнадцятого століття під назвою Черкіо і Воспоро місто увійшло до складу Генуезьких колоній. За генуезців воно стає великим морським портом, на березі протоки зводиться потужна фортеця.

У 1475 році Воспоро захоплюють турки. Ставши частиною Османської імперії, воно було перейменоване в Черзеті. По закінченні російсько-турецької війни в 1774 році за Кучук-Кайнарджійського договору місто переходить під владу Російської імперії і з тих пір іменується Керчю.

Дев’ятнадцяте століття – період економічного розвитку Керчі. Місто упорядковується, зростає, чисельність його населення сягає 13600 осіб.

У наші дні Керч включена в міжнародну програму ЮНЕСКО «Шовковий шлях».

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: