Вишуканим словом «патина» (італ. patina) нумізмати називають звичайне окислення поверхні монети. З точки зору хіміка, красивий наліт на мідних або срібних монетах нічим не відрізняється від іржі на залізі. Але саме патина надає старовинної монеті особливу чарівність, свідчить про її автентичность та робить монету по-справжньому унікальною.

Патина – це результат старіння монети, але старіння в хороших умовах. Красива патина говорить про те, що монета зберігалася дбайливо і правильно, що перед вами монета-аристократка.

Патина ні в якому разі не псує метал, а скоріше оберігає його від подальшого окислення. Справжня патина надає виробам вигляд окисли, що потемніла від часу поверхні – «благородна патина». Наприклад, на античних монетах патина вважається найкрасивішою і цінною, її наявність вважається одним з критеріїв, що монети справжня, а не підробка.

Деякі колекціонери бояться монет з патиною, але такі побоювання нерозумні. Це природно, що старовинні монети, особливо срібні, з часом набувають тон різного ступеня вираженості і відтінків. Це одна з найпрекрасніших особливостей старовинних монет, яка відрізняє їх від монет сучасних.
Патина – це плівка або наліт, різних відтінків, що утворюється на поверхні металевих предметів під впливом атмосферних чинників, солей і кислот при природному або штучному старінні. Іноді патиною називають плівки оксидів на поверхні металів, а також плівки або шари, що виникають з часом на поверхні каменя, наприклад мармуру, або дерев’яних предметів. Проте в даному випадку мова піде про монетну патину. Не всяка патина вважається привабливою. Якщо патина, наприклад, лягла нерівними плямами або смугами, то монета вважається постраждалою від зовнішнього середовища.
Розрізняють два види патини: штучну і природну (натуральну або природну). Хоча на Заході розрізняють безліч різновидів патини: дика патина, кульова (колір змінюється від периферії монети до її центру), райдужна патина (з безліччю квітів), переливчаста (сяюча, кольору варіюються в залежності від кута огляду). Такі монети оцінюються дорожче, що і стимулює умільців наводити патину штучно, обманюючи колекціонерів. Неприємна фальшива патина ще й тим, що під нею можуть ховатися сліди більш серйозного «лікування» монети – подряпини від неправильного чищення, контактні ушкодження і навіть запаяні отвори і тріщини.
Натуральна патина утворюється протягом довгого часу під дією хімічних речовин, які в мікроскопічних кількостях присутні в атмосфері. Найчастіше це різні сполуки, що мають в основі сірку. Різні метали покриваються патиною по-різному. Деякі колекціонери стверджують, що, наприклад, срібні монети взагалі не схильні до окислення. Але це не зовсім так. Просто якщо монета зберігається в стабільному середовищі, наприклад в герметичному футлярі, то метал «вбере» всі доступні в цьому середовищі сполуки сірки, і на цьому окислення, а значить, і утворення патини, припиниться. Іноді срібна монета своєї патиною зобов’язана металу, що входить в її сплав, наприклад міді. Патина на американських срібних монетах відрізняється від патини на сріблі англійською. Натуральна патина утворюється швидше в теплому і вологому кліматі (близькість моря, наприклад, прискорить утворення патини). Але іноді патина з’являється ще швидше, в історичному масштабі – практично блискавично. Майстри надавати «убитим» монетам пристойний вигляд, а також наводити патину штучно звуться «монетними докторами».
Штучна патина – наліт, що утворюється на поверхні пам’ятників або декоративних виробів внаслідок нанесення спеціальних речовин (спеціальних складів, що звичайно містять деякі кислоти і окислювачі). Штучна патина завжди вважається істотним недоліком монети. Патинування (оксидування) – це процес штучного фарбування поверхонь виробів з кольорових металів для досягнення «ефекту старовини» на виробах. Штучною патина вважається, якщо її створити за короткий час. Способів патинування безліч: запікання монети в духовці (іноді всередині картоплини), обпалення паяльною лампою, витримування в закритому посуді з подрібненими сірниковими головками (такі монети специфічно пахнуть), обкурювання сигаретним димом, вимочування або нанесення тонким шаром кислот, відбілювачів що містять сірку хімікатів. Є й інші не зовсім чесні технології, на реалізацію яких потрібно часу побільше: витримування монети під сонячними променями на підвіконні або дубових дошках (аналог «кабінетної патини» *), загортання в копіювальний папір або попросту запечатування в звичайний конверт з високим вмістом сірки. Частіше патину наводять за допомогою «домашніх рецептів”. Як правило, їх пускають у хід, щоб заретушувати результати чищення монети. Наприклад, на мідних монетах патину отримують шляхом вимочування в нагрітому до 80 градусів розчині дистильованої води, мідного купоросу і марганцевокислого калію. Найчастіше в монету під струменем води втирають невелику кількість сірчаної мазі, після чого змивають залишки мазі розчином засобу для миття посуду. Всі ці процедури можуть поправити зовнішній вигляд монети, але в кращому випадку нічого не додадуть до її вартості.
Колір патини
Золото, найменш хімічно активний метал, зберігає свій початковий вигляд. Але ті золоті монети, які виготовлені з додаванням міді або срібла, можуть мати патину глибокого помаранчевого кольору. Деякі золоті монети набувають світло-коричневі або темно-оранжеві точки або прожилки, звані мідними або вуглецевими плямами (хоча вуглець не має ніякого відношення до їх утворення). Вони можуть бути викликані міддю, погано розмішаними в сплаві, сполуками, що містяться в повітрі, або тим, що хтось просто подихав або чхнув на монету. Якщо мідні плями не кидаються в очі і не псують виду монети, вони не знижують її вартість. Золоті монети, що мають патину з «хмарним» ефектом, звичайно патиновані штучно.
Колір патини залежить так само від товщини і старовини окисла плівки. Рання патина на сріблі має жовтий колір, згодом переходить у лілово-червоний і тільки пізніше – в зеленувато-блакитний і чорний. Таким чином, колір патини на срібній монеті, може змінюватися від переливчастих відтінків жовтого, малинового, бірюзового, аж до чорного.
Монети різних типів покриваються патиною по-різному, залежно від того, яким чином вони були виготовлені. Наприклад, на характер патини впливає концентрація кислоти, якої монети обробляли на Монетному дворі. А ще сукупність різних факторів: чи чіпали монети засаленими пальцями, у футлярі з якого матеріалу зберігали, при якій вологості і т.п. Хоча найчастіше патина на сріблі – результат реакції з сіркою, срібло також реагує і з іншими речовинами з навколишнього середовища. Наприклад, з хлоридами, що містяться в грунті, що проявляється в непривабливих сірих і чорних плямах. Вони злегка виступають над поверхнею монети. Утворюється так зване «рогове срібло».
Коричнева або чорна патина на міді викликана оксидом міді, зелена – сульфатами або сульфідами міді. «Бронзова хвороба», яка проявляється борошнистими зеленими або зелено-блакитними плямами, складається з хлориду міді і соляної кислоти і може зовсім знищити поверхню монети. «Хвороба» заразлива, і уражені нею монети слід зберігати окремо від всіх інших. Старовинні бронзові монети можуть мати красиву «земляну» або «піщану» патину. Цей наліт пісочно-бежевого кольору з’являється завдяки мікроскопічним крупинках солі кремнієвої кислоти, які містяться в піску або піщаному грунті.
Срібло з глибокою патиною красиво зеленуватого або синювато-зеленого забарвлення, яким володіють стародавні мідні, латунні та бронзові вироби, відбулося під впливом дуже тривалої дії на них або вологої атмосфери або грунту, в якій вони перебували. Хімічне дослідження показало, що причина цієї патини полягає в утворенні на поверхні кольорових металів більш-менш товстого шару вуглекислої міді, тобто тієї самої солі міді, з якої складається малахіт – Patina antica. Справжня патина тотожна з малахітом не тільки по складу, але і по виду.
Нікель, як правило, покривається патиною незначною, легкою, димчасто-сірою, хоча іноді вона має блідо-блакитний або злегка золотавий відтінок. Нікелеві монети можуть забарвитися через з’єднань ПВХ при зберіганні в вінілових холдерах. Райдужна патина на нікелі, з безліччю перехідних один в один кольорів, швидше за все, штучного походження.
Алюмінієві монети Британії, як і більшості інших країн, набувають тьмяну, непривабливу патину сірого кольору.
Як розпізнати підроблену патину
Найбільш характерні ознаки штучної патини такі:
– Округлі плями патини в результаті того, що використовуваний барвник лягав нерівно, напливами;
– Кольори переходять один в одного в неправильній послідовності. На монетах з натуральної патиною послідовність така: спочатку жовтий, потім червоно-ліловий, потім зелено-блакитний;
– Патина локалізована на поверхні монети, не має глибини і не занурена в метал;
– Патина лежить поверх подряпин або інших відмітин;
– Патина проявляється тільки на виступаючих частинах монети і відсутня в поглибленнях;
– Безглузді кольору на срібних монетах – хакі, гарбузово-оранжевий і блідо-голубий. Монета не повинна нагадувати своїм кольором ні солдатську форму, ні яйця дрозда.
Поняття «кабінетна патина» – російський внесок у нумізматичний лексикон. Сьогодні, використовуючи це словосполучення, дилери мають на увазі, що монета зберігалася в приміщенні, в колекції, а не була витягнута з землі шукачами скарбів. Але насправді «кабінетна патина» – поняття більш вузьке. «Кабінет» у царській Росії називали спеціальні шафки для зберігання і презентації монет. Виготовлялися вони з цінних порід дерева і оброблялися оксамитом. «Кабінет» повинен був бути під стать колекції, і її власникові, оскільки свідчив про високий статус і гарний смак. До речі, монети мідні, дешеві чи погано збереглися, як правило, не можуть мати справжньої «кабінетної патини», тому що слабку монету ніхто не став би зберігати у своєму кабінеті червоного дерева, а вже тим більше демонструвати друзям-дворянам. Патина утворювалася під дією випарів деревини і лаків, якими покривалися шафки-кабінети. До речі, сучасні монети, швидше за все, не порадують наших нащадків вишуканою патиною, тому що нинішні способи зберігання колекційних монет виключають можливість окислення. За кордоном термін «кабінетна патина» використовується вкрай рідко. Частіше можна зустріти словосполучення «кабінетний знос» – це означає, що на монеті є найдрібніші пошкодження на високих точках рельєфу від неграмотного зберігання у складі колекції.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.