Писанки!

Звичай робити писанки та крашанки в Україні виник дуже давно. Учені довели, що звичай розмальовувати писанки походить ще з перед християнських часів. Деякі найстаріші орнаменти на писанках збереглися ще й досі. Вони переважно геометричні: трикутники, спіралі, кола, сороко клинці, сорок гілок тощо. Все це – знаки різних ритуалів або священні числа. У християнські часи це вже набрало іншого змісту, і тепер число сорок, наприклад, пояснюється сорокаденним постом або існуванням сорока святих мучеників.

В наш час в орнаментах писанок шукають не тільки історичного змісту, а й мистецького. Тепер, крім традиційних, зустрічаються і нові мистецько-досконалі орнаменти писанок.

Спосіб виготовлення писанок хоч і простий проте вимагає неабиякого хисту, бо малювати на опуклій поверхні яйця значно тяжче, ніж на рівні поверхні полотна чи паперу.

Одним із найбільш популярних інструментів для виготовлення писанок є шпилька, що гострим кінцем устромлена в паличку. На сирому яйці вимальовують розтопленим воском ті місця, що їх треба лишити не зафарбованими: об дівки, крапки та оперізування. Спочатку фарбують яйце в ясній фарбі, наприклад у жовтій. Після цього яйце виймають з фарби і кладуть, щоб воно висохло. Коли яйце висохне, на ньому на ньому наводять віск на ті місця, що мають лишитися жовтими. Потім фарбують у другій , цього разу темнішій фарбі. І так роблять доти, доки писанка не набере такого вигляду, якого хоче їй надати майстер.

Коли вже малюнок закінчений, писанки складають у миску і кладуть у піч або духовку, де повинна бути температура 35-40°С. Коли віск розтопиться і спливе з яйця, писанка готова.
Про походження звичаю готувати на Великдень писанки та крашанки існує безліч легенд, ось одна з них:

Кажуть, що коли Ісус Христос воскрес, то він сказав воякам, які охороняли його гріб: “Ідіть і скажіть усім людям, що Христос воскрес, а щоб вам повірили, то ось вам знак”. При цьому Спаситель узяв з свого гробу крашанку і дав воякам. Відтоді і пішов звичай робити крашанки на Великдень.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: