Післяпологова депресія!

Післяпологова депресія – нею затьмарюється початок материнства у кожної десятої жінки, що тільки народила. Для подолання цього серйозного психічного розладу молодій мамі дуже важливі допомога і підтримка рідних, друзів і, природно фахівців.

Післяпологову депресію не треба плутати з “тугою породіллі”, яка властива як мінімум половині всіх матерів. Три-чотири дні після пологів вони страждають від пригніченості і різких змін настрою. Вважається, що це пов’язано з гормональною перебудовою. Більшість жінок перестає “тужити” завдяки увазі та співчуттю партнера, друзів або акушерки.

Післяпологова депресія зустрічається рідше, але теж досить звичайна. Вона може тривати місяцями, тому істотно впливає на взаємини матері з її дитиною і партнером. Отже, при появі описаних нижче симптомів необхідно звертатися до фахівця. Пам’ятайте: післяпологова депресія – не дурощі і не прояв поганого вдачі. Це захворювання, яке вимагає адекватної допомоги.

Симптоми післяпологової депресії

Післяпологова депресія розвивається поступово. Одне з головних її проявів – хронічна втома. Навіть нормально висипаючись, жінка постійно відчуває себе виснаженою. Можливі також нав’язливі думки і порушення сну, не пов’язані з нічними пробудженнями немовляти.

До інших симптомів відносяться тривожність, плаксивість, смуток, необгрунтоване відчуття знедоленої людини, нехтування особистою гігієною і власною зовнішністю, напади паніки і неуважність.  

Діагностика  

Її можуть ускладнювати клопоти, неминуче пов’язані з появою немовляти в будинку. Такі турботи легко пояснюють, наприклад, хронічну втому і поганий сон новоспеченої матері. Щоб відрізнити цілком нормальну апатію втомленою жінки від клінічної депресії, лікареві потрібно досвід і проникливість. Якщо ви підозрюєте у себе післяпологові психічні відхилення, не соромтеся піднімати це питання, особливо коли близькі люди і навіть медики дратують вас своєю байдужістю.  

Для уточнення діагнозу часто використовується спеціальна анкета. Вона дозволяє оцінити ваш стан по так званій Единбурзькій шкалі післяпологової депресії. Зазвичай такий розлад триває місяцями, а часом не проходить більше року. Чим раніше його діагностувати і почати лікування, тим менше воно відіб’ється на здоров’ї матері та її взаєминах з дитиною.  

Причини  

Точна причина післяпологової депресії невідома, але ризик захворювання підвищується рядом факторів, включаючи важкі пологи, вроджені дефекти або порушення розвитку немовляти, його недоношеність чи необхідність інтенсивного виходжування малюка в ізольованому від матері боксі.  

До такої депресії привертають і її наявність в сімейному анамнезі, низька самооцінка жінки, її сімейні проблеми або відсутність адекватної моральної підтримки з боку чоловіка. Відіграють роль і такі чинники, як переїзд на нову квартиру, особливо якщо це призвело до різкої зміни обстановки і розриву сформованих соціальних зв’язків, необхідність залишити роботу або перервати успішну кар’єру для догляду за дитиною.  

Підтримка близьких людей  

Одужанню сприяє навіть просте співчуття оточуючих, але рідні та близькі молодої мами повинні зрозуміти, що у неї клінічний розлад, що вимагає самого серйозного ставлення. Депресивну жінку не варто мучити нескінченними підбадьорюваннями або підкресленою люб’язністю. Однак вона повинна усвідомити, що ніхто не вважає її скарги ознакою слабкості характеру або дурними капризами, і вірити в своє одужання.  

Якщо хвора на депресію мати боїться залишатися наодинці з немовлям, бажано, щоб її рідні та близькі організували змінне чергування, яке гарантуватиме їй постійне товариство людини, якій вона довіряє і симпатизує. Нехай матуся відпочиває, коли хоче, і нічого не робить через силу. Добре, якщо хтось візьме на себе домашні турботи, включаючи і кухню, але якщо це не буде посилювати стан пацієнтки, яку може пригнічувати втрата положення повноправною господині.

Лікування післяпологової депресії

У багатьох випадках післяпологової депресії відмінний ефект дають бесіди з психологом і когнітивно-поведінкова терапія, що робить упор на виробленні у пацієнтки адаптаційних механізмів. Лікар може призначити їй антидепресанти і транквілізатори. Якщо симптоматика посилюється безпосередньо перед менструаціями, буває корисна терапія прогестероном.  

В деяких випадках депресія буває пов’язана з прийомом протизаплідних засобів. Якщо виникають такі підозри, варто подумати про інші способи контрацепції. При післяпологовій депресії важливо точно слідувати призначеної вам схемі лікування.

Наприклад, антидепресанти можуть істотно полегшити симптоматику, однак для цього потрібен час. Коли настає поліпшення, важливо знижувати дози медикаментів поступово, не припиняючи різко їх прийому. Якщо після завершення призначеного курсу депресивна симптоматика повертається, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.  

Самостійні дії  

Треба звикнути з думкою про те, що постійні хвилювання, пов’язані з новонародженим, цілком природні, а неприємна фізична симптоматика після пологів властива багатьом жінкам. Для полегшення нервового напруження корисні прийоми релаксації, наприклад глибоке дихання, і медитація.  

Для попередження гіпоглікемії (нестачі в крові цукру), яка може поглиблювати депресію, регулярно і правильно харчуйтеся. Якщо ви боїтеся набрати вагу, їжте більше фруктів і овочів, менше вживайте мучного та солодкого. Полегшити стан нерідко допомагає прийом вітаміну В6 або комплексних вітамінних препаратів.  

Більше відпочивайте – не намагайтеся бути супер – жінкою. Якщо є можливість, запишіться в групу самодопомоги матерів – це позбавить від почуття самотності і допоможе, користуючись досвідом інших, виробити власну тактику психологічної адаптації.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: