Плюси і мінуси кесаревого розтину!

Сьогодні все частіше і частіше майбутнім матусям лікарі пропонують народити дитину за допомогою кесарева розтину. Таку процедуру рекомендують при можливих ризиках для здоров’я, як для породіллі, так і для дитини. Але не рідко вагітні жінки йдуть на цю операцію по своїй волі, бачачи в такому способі народження малюка тільки позитивні сторони.

Кесарів розтин – це смугова операція, за допомогою якої з черевної порожнини жінки дістають дитини. У сучасному світі ця процедура дуже поширена – за даними статистики до неї вдаються приблизно в 40% випадків. Важливо відзначити, що цей метод появи на світ немовлят врятував життя тисячам жінок і дітей і відіграв значну роль у скороченні смертності під час пологів. Однак, як і будь-яка операція, кесарів розтин має свої ризики і потенційні ускладнення. Тому, якщо у вас немає ніяких показань до цієї операції, слід ретельно зважити всі «за» і «проти» кесаревого розтину.

Що потрібно знати про кесарів розтин

Перше, що повинна визначити кожна жінка перед процедурою кесаревого розтину – це метод анестезії. Для даної операції існує три види наркозу. Один з них – загальний. При цій анестезії породілля після медикаментозного впливу повністю втрачає чутливість і входить в несвідомий стан. Наступний вид наркозу – епідуральний. Її зміст полягає в тому, що жінці перед пологами в епідуральний простір між хребцями вводять потужний анестетик. При цьому відбувається повна втрата чутливості нижньої частини тулуба, але породілля залишається в повній свідомості на час всієї операції. І третій вид анестезування – спинальний або спинномозковий. Ефект спостерігається той же, що і при епідуральному наркозі. Кожен з цих методів знеболення має свої переваги і недоліки, знати які повинна кожна майбутня мама, але все ж останнє слово про вибір тієї чи іншої анестезії має залишатися за лікарем.

Під час кесаревого розтину лікар здійснює два розрізи: перший розсічення – черевної стінки (шкіри, жиру і супутніх тканин), друге – матки. При цьому розрізи можуть бути вертикальними або горизонтальними, іноді практикується їх чергування. Хоча горизонтальний шов буде більш естетичним, вертикальний дозволить витягти плід швидше і безпечніше для малюка. По закінченню операції  потрібно дізнатися у лікаря, які саме були розсічення, адже це, безсумнівно, стане в нагоді вам при плануванні наступних пологів.

Після розрізу черевної порожнини і матки лікар відсмоктує навколоплідні води і витягує малюка. Якщо жінка перебувати під епідуральній або спінальній анастезіей, дитину прикладають до грудей матері, щоб вона могла отримати свою першу мікрофлору. Якщо ж жінці роблять операцію під загальним наркозом, практикується прикладання малюка до батька, якого заздалегідь підготували до цього заходу. Далі новонародженого відправляють на всі необхідні після народження процедури: прочищення порожнин рота і носа від зайвої рідини і слизу, обтирання та оцінку за шкалою Апгар. У цей час новоспеченій матері вручну видаляють плаценту. Після цієї процедури породіллі зашивають матку і черевну порожнину хірургічної ниткою, яка буде вилучена перед випискою з пологового будинку. В цілому операція зазвичай займає не більше 30-45 хвилин.

Лікарі розділяють плановий і екстрений кесарів розтин. До першого з них готуються завчасно, а вагітну жінку зазвичай госпіталізують за тиждень до передбачуваних пологів.

Показання до планового кесаревого розтину :

 • вузький таз вагітної жінки;
 • запалення яєчників;
 • міома матки;
 • деформація кісток тазу;
 • наявність відразу кількох плодів;
 • сильна короткозорість і ін

До екстреної операції вдаюся в випадки виникнення проблем під час пологової діяльності. Показання до екстреного кесаревого розтину: 

 • тривалі пологи, в яких не спостерігається прогресії (дистоція);
 • сідничне положення плоду;
 • розрив матки;
 • гіпертонія і тахікардія;
 • відшарування плаценти;
 • гіпоксія плоду;
 • випадання пуповини;
 • велику вагу дитини (> 4000 грам);
 • пупкові аномалії мозку та ін

Плюси кесаревого розтину

Безсумнівно, одним з найбільших переваг кесаревого розтину є те, що і породілля і дитина будуть у повній безпеці від тих проблем, які могли б виникнути під час природних пологів. А значить, ви і ваш малюк будете «застраховані» від сумного результату. Крім того, жінка не відчуває особливого занепокоєння і стресу по відношенню важких пологів, адже ризики для здоров’я малюка і самої матусі значно знижуються. До того ж, якщо є медичні показання до кесаревого розтину то, безумовно, про плюси і мінуси даної операції думати не доводиться.

Деякі жінки вважають за краще кесарів розтин природним пологам за хворобливості під час других. Народження дитини для кожної жінки є малоприємним досвідом, який може включати в себе довгі години виснажливих сутичок. Не рідко у породіль виникають розриви і різні пошкодження піхви, які також супроводжуються пекучим болем. При процедурі кесаревого розтину статеві шляхи залишаються незачепленими, жінка абсолютно не прикладає зусиль, щоб виштовхнути дитину, а пологи проходять безболісно. Також завдяки тому, що сечостатева система залишається в колишньому вигляді у жінки не буде надалі проблем з інтимним життям і сексуальної дисфункції в перші місяці після народження малюка.

Ще одним плюсом кесаревого розтину є те, що жінка може контролювати час народження дитини. Часто буває так , що породіллі чекаючи перших ознак до природного народженню тижнями « просиджують» вдома не відпускаючи при цьому нікуди чоловіка. Від незнання вони відчувають постійний страх і стрес. А іноді трапляються і зовсім делікатні ситуації, коли навколоплідні води починають відходити в громадському місці і тоді майбутні матусі відчувають справжню паніку. Процедура кесарева розтину дозволяє уникнути всіх цих неприємних подій, і більше того, навіть вибрати певний день для появи на світ свого малюка.

Великою перевагою є також швидкоплинність народження дитини за допомогою кесарева розтину. Як згадувалося вище, операція триває всього 30-45 хвилин, природні пологи можуть протікати в перебігу декількох годин, при цьому жінка може відчувати не тільки болючі перейми, але і збентеження. Адже в родовій палаті завжди присутній численний персонал, який буде постійно стежити за протіканням родового процесу. Іноді, така увага викликає дискомфорт у породіль і неприємні спогади надалі.

І без сумнівів, найважливіші переваги кесарева розтину в тому, що дитина повністю застрахована від травм, отриманих при проходженні вакуум-екстракції і родових шляхів. Крім того вона гарантовано не отримає кисневого голодування та інших серйозних проблем для здоров’я малюка, які можуть виникнути під час природних пологів.

Більше того, як показує практика «кесарята» набагато спокійніше своїх однолітків, народжених природним шляхом. Цей нюанс науково не доведено, але щасливі матусі після проведених з ними соціологічних опитувань підтверджують цей факт.

Мінуси кесаревого розтину

На тлі незаперечних переваг кесаревого розтину є також великий ряд недоліків цього способу появи на світ немовлят. Через ці мінусів між лікарями вже багато років точиться суперечка про користь і шкоду кесаревого розтину. Деякі з них навіть висувають пропозиції про те, щоб заборонити проведення операції жінкам без особливих на те медичних підстав.

Один з ризиків кесаревого розтину полягає в тому, що лікарі можуть прорахуватися з терміном вагітності і малюк з’явитися на світ дещо раніше, ніж потрібно. Це загрожує проблемами зі здоров’ям дитини в дитячому віці і з відставанням у розвитку. Крім того, є можливість, що лікар, розрізаючи матку, травмує дитину, хоча таке трапляється вкрай рідко.

Деякі ризики існують і для матері. Насамперед, вони пов’язані з тим, що при операції вводитися певна доза анестетика. Вона може викликати алергічні реакції, запалення легенів або низький кров’яний тиск. Після припинення дії наркозу породіллі можуть відчувати запаморочення, головний біль, нудоту і нездужання.

Моральний стан новоспеченої матусі після кесаревого розтину також бажає кращого. Багато жінок відчувають почуття незавершеності і відчуження від дитини. Крім того, породіллі, що пройшла через операцію доведеться піклуватися не тільки про дитинку, а й заліковувати свою рану. Через це у жінок часто виникає післяродова депресія і погіршення психічного стану. Загалом, відновлення породіллі після операції – це тривалий і складний процес, який вимагає від матусі сили і витримки.

Дана операція має свої недоліки і для немовляти. Насамперед вони пов’язані з тим, що дитина не проходить природний шлях народження і не отримує певну адаптацію. У «кесарят» показники за шкалою Апгар завжди нижче, ніж у діток, які пройшли покладений етап народження. Це прямо пов’язано з анестезією, адже вона впливає не тільки на матусю, а й на дитину.

І все ж не слід забувати, що народження дитини – це суто індивідуальний процес. Деякі після природних пологів не можуть «відійти» тижнями, а деякі, які пройшли через операцію, прекрасно себе почувають вже через кілька днів. Хтось оговтується швидше, хтось повільніше, головне, що ви отримали найбільший скарб у житті – дитину. Незважаючи на всі переваги і недоліки кесаревого розтину – як народжувати дитину вибирати тільки вам. Ми рекомендує не слухати різні історії, пов’язані з цією операцією, а довіряти тільки своєму лікарю.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: