Покрова Пресвятої Богородиці – велике свято, встановлене на честь явлення Богородиці блаженному Андрію. Припадає свято на 14 жовтня!

В цей день віруючі звертаються з молитвою до Пресвятої Богородиці, просять у неї здоров’я, захисту, допомоги і сприяння в сімейному житті і любові. Вважається, що рівно рік – до наступної Покрови, Богородиця буде зберігати і оберігати всіх, хто її про це попросив.

Свято Покрова – чудовий привід згадати про те, що Пресвята Богородиця є любов, жалість і милосердя, прощення і заступництво. Божа Матір Пречиста завжди простягає молитовний покрив над православними християнами і благає Сина Свого Господа нашого про дарування всім нам вічного спасіння.

На Покрову дівчатам, які бажають вийти заміж, слід прийти до церкви до початку святкового богослужіння, поставити свічку Пресвятої Богородиці і попросити її про якнайшвидше заміжжя й щасливе сімейне життя. Люди одружені в цей день йдуть до храму всією сім’єю. Вони разом моляться про милість і заступництво Матері Божої. Вдома можуть залишитися тільки зовсім немічні і дуже маленькі діти.

Покрову прийнято зустрічати весело, можна запрошувати до себе гостей, або ж ходити в гості самим. Однак влаштовувати занадто пишні і гучні святкування не варто. Це православне свято, увібрало в себе багато з народних забобонів. Православним же не слід звертати на народні язичницькі традиції, а пам’ятати що Пресвята Богородиця завжди захищала віруючих і молилася про них і нам потрібно молиться і питати у Цариці Небесної захисту і допомоги.

Виникнення свята

Свято Покрови сягає своїм корінням  910 року. Слово “покрив”, і, відповідно саме свято походить від того, що під час служіння віруючі Андрій і Єпіфаній побачили Богородицю, літаючу над головами людей і розкинувшись над усіма своє білосніжне покривало, що називалося покрив. Це сталося під час молитви прихожан щоб позбавиться від ворога. У той час Константинополь був узятий в облогу ворогом, і імператор Лев разом зі своєю дружиною молився в церкві.

Покрова свято, значення, історія

В цей момент з’явилася Богородиця, вона накрила молільників покровом, символізуючи свій захист над прихожанами. Її поява додала сили оборонявшимся, і, зібравши всі свої сили вони вистояли і перемогли ворогів своїх. Тому свято символізується перемогою християн над невіруючими. Після божественного бачення Андрій юродивий разом зі своїм вірним учнем став ходити по городам руським, розповідаючи всім про бачення чуда. Але народ не вірив його розповідям. Над ним сміялися і називали обманщиком. Але Господь Бог нагородив Андрія прозорливістю.

На православній Русі свято це з’явилося завдяки старанню князя Боголюбського Андрія, який припадав самому Володимиру Мономаху рідним онуком. В 12 столітті було зведено перший храм в ім’я Богородиці. А в 1164 році при активній допомозі Великого князя свято стало відзначатися православною церквою.

Покрова Пресвятої Богородиці традиції

До початку свята Покрови всі селяни намагалися завершити збір вирощеного врожаю, а також зробити всі необхідні заготовки і запаси на довгу сувору зиму. Була традиція вже не пасти домашню худобу на луках, а тримати в загонах і хлівах. Початок Покрови означало завершення селянських робіт, починалася пора відпочинку до наступної весни.

Свято Покрови символізувалосяз покровителем весіль. Всі незаміжні дівчата молилися, просячи святих скоріше послати бажаного нареченого. Тому всі дівиці обов’язково ходили до церкви, ставили свічки біля Богородиці. Дівчата одягали свої найкрасивіші вбрання. Намагалися бути красивіше всіх інших. Адже, зазвичай, на Покрову випадав перший сніг. А біле покривало на землі порівнювали з підвінцевою фатою.

Існувала в народі прикмета, що чим більше снігу випаде на Покрову, тим більше весіль станеться у цьому році. Взагалі, свято всі старалися провести якомога більш яскраво. Було повір’я, що святковий день треба провести весело.

Прикмети та повір’я на Покрову

Існувала дівоча прикмета, якщо весело пройде цей день, то довгоочікуваний наречений обов’язково з’явиться. Дівчата з нетерпінням очікували свята Покрову, тому що до нього приурочені народні гадання, що допомагають їм знайти нареченого і вийти вдало заміж.

Напередодні Покрови дівчата ворожили: для вчинення гадання вони самі пекли маленький житній хлібець і м’яли лляний пучок. Увечері житній хліб і пучок льону несли в сарай, ставили жердини, примовляючи: “Суджений мій, миленький мій, приходь сьогодні в клуню, на роботу подивися, з віконця покажися”. В цей час дівчина не мала говорити, а мовчки і терпляче чекати нареченого, стоячи при цьому в стодолі близько віконця.

Дівчата боялися проводити ніч у стодолі, і тому, залишивши льон і хліб, йшли додому до світанку. А після ранкової церковної служби потай давали з’їсти житній хліб вподобаному хлопцю, а лляну нитку залишали в його кишені. І якщо задумане вдавалося, то хлопець обов’язково відповідав взаємністю.

До закінчення свята Покрови закінчувалося в селах час хороводів, і починалися домашні посиденьки, коли довгими осінніми та холодними зимовими вечорами дівчата вишивати, займаючись прядением, вишиванням, під пісні і колядки.

Також проводили обряд так званого запікання в будинку кутів. Це робилося для збереження тепла в будинку.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.