Знахарство, магія і сатанізм підготували основу для віри в відьом ічаклунів.
 
За 250 років з середини XV ст. близько 200 000 чоловік в Європі булистрачені за відьмачество.Одних спалили заживо, інших повісили, третіх спочатку задушили, а вже потімспалили.
 
Віра у відьом виникла з уявлення про знахарства, в якому змішалисязнахарство, чорна магія, єресі і культ диявола. У всіх культурах люди вірили всільських чаклунів, здатних за допомогою таємних сил зціляти хворих абонасилати порчу. Біла магія могла захищати від напастей людей, худобу і посіви,гарантувати появу потомства, причаровувати коханих, відшукувати зниклих безвести людей, втрачені речі або заховані скарби, а також протидіяти чорній магії. Чорну магію, чи злі чари,використовували, щоб насилати хвороби і смерть, викликати грозу або нашестякомах-шкідників на поля і сади.
 
У середньовічних вчених,таких, як Генріх Корнелій Агріппа в Німеччині чи Роджер Бекон і Джон Лі вАнглії, консервативні церковники бачили просто чорнокнижників. Християн,які виступали проти пануючих в церкви поглядів, звинувачували в самих страшнихзлочинах – в єресі, вбивстві, принесення в жертву немовлят, людоїдство ісексуальних збоченнях. Значення культу диявола в пізньому середньовіччі швидкоросло, поки, нарешті, в XVI столітті образ сатани не став важливим елементом впонятті знахарства.
 

Договір з дияволом. Починаючи з XIII ст. богослови, наприклад ФомаАквінський і Альберт Великий, заперечували існування світу магії, тобтонадприродного, окремого від світу природи. Церква проголошувала, що будь-яке несанкціоноване нею застосування магії   від диявола. Отже, кожен, хто використовуєчаклунські сили не в інтересах церкви, вважається що вступив у змову з сатаною.В Європі десятки тисяч жінок, що займалися знахарством та ворожінням, як іінших підозрюваних в чаклунстві, оголошували знаряддями диявола, який нібиторегулярно зустрічається зі своїми послідовниками і дає їм помічників – домашніхдухів.
 
Способи боротьби з цією загрозою в різних країнах Європи були різними.У міру того як наприкінці XV ст. істерична полювання на відьом захоплювала всенові країни континенту, на зміну м’яким покаранням у вигляді покути, накладених церковним судом, абонезначного штрафу за вироком світського судді приходили більш суворі заходи. Удеяких частинах Франції, а також у Німеччині та Шотландії вступ у змову здияволом вважалося найстрашнішою єрессю. Винних засуджували до спалення навогнищі. В Англії або Данії упор робився на наслідки злодіяння, і покаранням зацей злочин зазвичай була шибениця.
 
Політична еліта, яка небажала, щоб відповідальність за нещастя народу лягала на державу і церкву,знайшла в диявола і його прибічників козлів відпущення. Найбільш сильнимнападкам піддавалися літні й убогі, вдови і старі діви, тобто найбільшнезахищені та вразливі члени суспільства. Часто в переслідуваннях відьомважливу роль грали також ненависть до жінок і прагнення тримати їх в узді.
 
Державний контроль. В деяких випадках тими, хто звинувачував когось учаклунстві, рухали політичні амбіції чи жадоба наживи. Чоловіки оголошуваливідьмами дружин, від яких хотіли позбутися, діти доносили на батьків. Тим неменш сильна державна влада могла стримувати полювання на відьом: окупаціячастини Німеччини шведами в 30-х роках XVII ст. і захоплення Шотландії Англієюв 50-х роках того ж століття поклали край подібним гонінням. Проте відразупісля виведення військ переслідування за чаклунство поновилися.
 
На початок XVIII ст. полювання на відьом практично припинилася,останні спалахи були в Америці. Це сумно знамениті судові процеси в Салемі,штат Массачусетс, в 1692 і 1693 рр. Освідчені люди більше не вірили у відьом, вони воліли раціональні,наукові пояснення, і це знаходило відображення в рішеннях суддів. З появоюсильних урядів та ефективного чиновницького апарату відпала необхідність шукатицапів-відбувайлів, щоб керувати настроями мас. Забобони, пов’язані з вірою взлі чари, а не в диявола, залишилися долею неписьменних селян.
 
Відьми і чаклуни XX в. не вірять в диявола і не заперечують релігію,вони вважають себе цілителями, які приносять користь суспільству.
 
Люди вірили, що відьми регулярно збираються, на шабаші, депоклоняються дияволу. На шабаші (угорі), який зобразив Франсіско дв Гойя,привертає увагу сатанинського виду фігура, напівлюдина, полукозел.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.