Поради з пошуку скарбів та кладів!

Спочатку дозвольте торкнутися нуднуватої, але необхідну, на мій погляд, тему психологічної підготовки, або установки, як зараз кажуть, перед виходом на пошук.Пошук скарбів – це гра азартна, але, в той же час, це чудовий вид активного відпочинку, що забезпечує емоційну розрядку і фізичне навантаження. Якщо ж надмірно уповати на великий виграш в результаті пошуку, то неминуче програєш. Людська натура ніколи не заспокоюється на досягнутій меті. Якщо згадану якість використовувати для самовдосконалення, то цей процес принесе більше радощів, ніж розчарувань, якщо ж він спрямований тільки на матеріальне збагачення, негативні емоції обов’язково візьмуть гору над позитивними навіть в душах самих щасливих шукачів скарбів. Повторні знахідки вже не принесуть величезної радості відкриття, а стануть терзати питанням: “Чому скарб менше, ніж я того хочу?”, І це станеться незалежно від цінності скарбу.

Не варто за ці рядки вважати мене ханжею і моралістом, але в іграх з удачею потрібно дотримуватися деяких моральних правил.

Ще я порадив би навіть найбільшим оптимістам запастися часткою скепсису перед виходом на пошук. Потрібно все-таки налаштувати себе на можливість повернення з перших пошуків з порожніми руками. Самолюбство не прощає невдач, коли воно готується лише до перемог, особливо, якщо його почне дошкуляти громадська думка – неважливо, скільки людина буде складати це суспільство. Тому, по-перше, ніколи не афішуйте свої пошукові операції: це корисно і для самолюбства, і для безпеки в наш неспокійний, розбійний час. По-друге, виробляєте пошуки “широким захватом”: звичайно, кожному шукачеві хочеться знайти що-небудь на зразок Шліманового золота або мішок з грошима, “мають ходіння …”, але світ недосконалий, і на всіх не вистачить мішків з вільно конвертованою валютою . Підготуйте себе до того, що ваші знахідки не дадуть негайного прибутку, а багато предметів на перший погляд можуть здатися й зовсім дріб’язковими. Відкладіть аналіз знахідок “на потім”, коли спаде хвиля азарту, і можна буде оцінити знайдене в більш широкому сенсі. А те, що такі знахідки при розумних пошуках обов’язково будуть – я впевнений.

Повинен сказати: користь можна отримати з будь-яких пошуків, навіть найбільш невдалих. На цей раз в якості прикладу розповім власну “історію хвороби”.

Зацікавившись пошуками скарбів, у зв’язку з появою схем електронних металошукачів, здатних розрізняти метали по сортам, я став намагатися зібрати прилад за допомогою друзів. Часи були застійні, не всякий радіоаматор погоджувався зібрати прилад настільки сумнівного призначення. Поки тягнулася нескінченна робота по збірці чутливого приладу, я завзято збирав матеріал про скарби – як з книг, так і з порожніх бесід. При цьому відкривалася неймовірна картина, приголомшуюча простої радянської людини: раптом виявилося, що малими кладами буквально напхана земля наша. Правда, майже за кожним способом видобутку цінностей із землі стояв стовп з номером статті кримінального кодексу.

Матеріал збирав, а прилади виходили малочутливими і примхливими, але за допомогою і цієї недосконалої техніки відкривалися закономірності сховання чкарбів, що підтверджують теоретичний і фольклорний матеріал. В результаті я не розбагатів на пошуках скарбів, але знайшов інше застосування накопичених знань і досвіду: став розробляти практичні схеми таких пошуків.

Тепер поговоримо про польових роботах з металошукачем в аматорському виконанні. Перш ніж відправитися на пошуки скарбів, гарненько вивчіть можливості свого приладу і проведіть з ним випробування, щоб виявити весь спектр недоліків і переваг вашого металошукача. Основні завдання приладу – визначати метали в землі, от з визначення глибинної чутливості і почніть. Потрібно відпрацювати виявлення різних предметів, виконаних з різних металів. Зрозуміти: чи завжди прилад розрізняє кольорові і чорні метали? Запам’ятати звукову реакцію на ті чи інші метали і зв’язок звучання з налаштуванням. Потрібно спробувати визначити, чи викликають звуковий фон різні неметалеві предмети; так, я зустрічав прилад, який виє на цеглу, як на залізо, хоча заліза в цеглі не було. Інший же прилад дуже любив “грати тривогу” при виявленні валунів з граніту, які доводилося витягати з землі і оглядати.

Визначте мінімальну величину виявленого предмета – причому як кольорового, так і чорного металів: деякі системи металошукачів можуть подавати ідентичний сигнал як на залізний цвях, так і на великий мідний предмет.

Для знаходження невеликих предметів потрібно з’ясувати одне питання: в якій точці на площі тарілки-детектора знаходиться ділянка найбільшої чутливості приладу. Справа в тому, що така точка може розташовуватися під різними ділянками магнітної котушки. Зона максимальної чутливості може бути по краю кільця, або на якомусь одній ділянці периметра, або в центрі. Центральне розташування точки найбільш зручно. Посудіть самі: нехай діаметр “тарілки” – 20 см, а діаметр монети – 2 см, простіше відразу визначити її в грунті, ніж перетирати всі грудки землі на площі в 20 см2.

Тепер – трохи про дизайн приладу: конструктор-аматор не завжди знайомий з практикою пошуку, і навіть самий хороший прилад може перетворитися в знаряддя тортур шукача скарбів. У той же час, можна самому виготовити зручний корпус і перенести туди електронну “начинку”.

Прилад годинами доводиться носити на витягнутій руці, тому бажано максимально полегшити його вагу. Зручний і опорний пристрій, упирається в ваше передпліччя, як на багатьох імпортних зразках. Важлива деталь – довжина штанги, на якій кріпиться на рухомому шарнірі тарілка-детектор. Бажано зробити цю штангу телескопічною або з декількох знімних сегментів. Тепер позбудьтеся від зайвих висячих проводів, інакше всі гілки, сучки та коріння будуть за них чіплятися. Самим уразливим вузлом, страждаючим від механічних навантажень, буде з’єднання штанги з детектором – адже воно має бути неметалевим, а це йде на шкоду міцності. Напевно, варто передбачити і можливість поломки цього вузла, маючи в польових умовах запасний – на заміну. Ще одна неприємність може бути виявлена ​​під час польових випробувань – ненадійність контактів. Цей недолік низковольтовой техніки: всі тріски і збої здатні вивести з себе навіть самого спокійного шукача і викликати недовіру до техніки.

Тепер – трохи про спосіб індикації. Слухове сприйняття сигналу – саме чутливе, але, по-перше, з’являється зайвий дріт, провідний до головних телефонах, а по-друге, багатогодинне Піщаний у вухах може втомити оператора. Коли потрібно звільнити обидві руки для розкопу, то доводиться щоразу знімати навушники, або роз’єднувати роз’єм – це третє. Якщо ж зробити стрілочний або світловий сигнал, то він виявиться менш чутливим, ніж звукової, та можна й не помітити візуальний сигнал, просто дивлячись в цей час в інший бік.

Якщо ви зупинилися ні звукової індикації, то не потрібно носити на голові два навушника – залиште одне вухо для зв’язку з наземним світом.

Блок живлення часом є найважчою частиною, і краще його помістити якомога ближче до точки опори, щоб не створювати додаткові важелі. Слідкуйте за батарейками: витікання електроліту може знищити вашу техніку швидко і надійно.

Кілька слів – про захист приладу від електроліту: тут у мене є гіркий досвід. Якось я намагався усунути в аматорському приладі поганий контакт в блоці живлення, але, не маючи достатнього досвіду радіомонтажа, замкнув “накоротко” всі батарейки на самому вході, ще до вимикача. Перед виходом на розвідку я заправив три надійні літієві батарейки в гнізда блоку живлення металошукача, і не включаючи прилад, запхав його в заплічний мішок.

Несподівано мене став переслідувати різкий запах сірчаного газу. Спочатку я грішив на рослинність, крізь яку продирався, потім – на болото, що знаходилося поряд. Запах все посилювався, і я вже почав подумувати про нечисту силу – з чим ще сірчаний газ може асоціюватися? Пройшов цілу годину, поки я здогадався, що джерело запаху – замкнуті накоротко найнадійніші батарейки. Що ж було робити в лісі? Довелося розколупати пластиковий корпус і промивати від електроліту всі нутрощі приладу болотною водою з калюжі.
Але біда в тому, що схема була запаяна в мідний екранований корпус Я не наважився піти на “розтин” схеми за допомогою консервного ножа. У результаті схема загинула. Постарайтеся застрахуватися від такого нещастя.

При виявленні під землею предмета, перед тим як починати його викопувати, обов’язково скористайтеся щупом. Щуп являє собою міцну палицю з заточений сталевим стрижнем на кінці. Довжина стрижня – приблизно 20 см. Найкраще мати два щупа – великий і малий, які розрізняються довжиною дерев’яної ручки: для роботи в ямі і для роботи на рівному місці. Ручка для великого щупа може бути завдовжки приблизно з лижну палицю, а для малого щупа – з рукоятку ножа. В останньому випадку вона повинна мати у верхній частині потовщення, щоб зручно упиратися в долоню. Сталевий стрижень може від’єднуватися від ручки, але з’єднання повинно бути надійним, тому що щуп, при постійній роботі, відчуває значні вертикальні навантаження. Робота щупа поєднується з роботою металошукача: для визначення контурів предмета, точної глибини його залягання, а також виявлення неметалічних твердих предметів. Прикро буде розбити лопатою старовинну вазу або бутель зі столітнім коньяком. По звуку торкання сталевого стрижня до закопаного предмету можна деколи отримати приблизне уявлення про нього.

Те, що ніж у лісі – річ необхідна, знає кожен, хто хоч раз ходив у похід будь-якої складності та тривалості. Але шукачеві, який працює з приладом, знадобиться ще й спеціальний ніж, копальний – якщо, звичайно, можна так висловитися. Для виготовлення такого ножа вам знадобиться смуга товстої некрихкої сталі. На практиці цим ножем ви будете колупати і копати, а різати – хіба що дерен. Звичайно, мені можуть заперечити: навіщо ж тягати з собою лопату, якщо можна копати ножем? Лопатою копають двома руками, а значить, потрібно покласти металошукач, зняти навушники, дістати лопату і копати. Це займе багато часу, якщо врахувати, що буде багато сигналів на фонові предмети або на дрібні знахідки. Ручка ножа повинна бути трохи вужчою, ніж ширина леза; бажано на лезі мати пилку.

Практично важко поєднувати хороший закал зубів пилки на ножі з неламким сталевим лезом, та й яка заточка пилки витримає постійний контакт з піском і камінням? Можна носити на поясі, в чохлі, кишенькову пилку, зроблену з уламка ножівки. Незайвим зручністю на ножі буде гарда – інакше суглоби кисті будуть приймати на себе всі неминучі удари сучків, каменів і уламків скла, але робіть гарду не набагато ширшу свого кулака.

Пора поговорити про лопати – стародавньої супутниці скарбошукачів всіх часів і народів. Мені одного разу потрапила на очі саморобна лопата, переточенная зі звичайної штиковою.

Довжина ручки лопати має велике значення, оскільки лопатою з довгою ручкою легше копати там, де не треба заглиблюватися в вузькі шурфи. Я бачив трофейну саперну лопату з телескопічною, трьохсекційною ручкою. Мені здається, що оптимальна довжина ручки – близько метра, для носіння такого інструменту можна приладнати заплічний ремінь, але кріплення ременя на держаку не повинен збивати долоні при роботі. Що стосується комбінованих лопаток з висувним “дзьобом”, що один час продавалися в господарських магазинах, то вони не дуже надійні і легко ламаються на стику заліза з деревом.

Звичайно ж, такий важільний інструмент, як кайла чи кирка, полегшує копання серед валунів, але вага і розміри цього солідного пристосування часто схиляють шукача скарбів до використання кайли лише на стаціонарних роботах – риття великих шурфів або розбиранні кам’яних завалів. Залізна частина кайли трохи загострюється: для цього її нагрівають у багатті до вишневого каління і відбивають молотком.

Кайла насаджується як геологічний молоток – через ручку, а ручка повинна бути з твердих порід дерева, сухою і без сучків.

Шукачеві скарбів слід подбати про одяг і взуття. Таке популярна нині взуття, як кросівки, не надто придатне для копання: найкраще носити шкіряні або кирзові чоботи, надійно захищають гомілки і мають жорстку підошву.

На штани має сенс нашити наколінники з шкіри або якого-небудь еластичного пластику. На жаль, викопуючи знахідки, шукач скарбів більшу частину часу проводить на колінах, недарма в старі час старателів дізнавалися по протертим на колінах штани, вічно забруднених глиною.

Куртка повинна бути міцною, але обов’язково з “дихаючої” тканини, так як різниця в тепловіддачі тіла під час повільного ходу з приладом в руці і під час азартного копання розвідувальних шурфів величезна. Не забудьте про кишені: вони повинні бути застебнуті, інакше всі дрібниці з них посиплються під час роботи.

Всякого роду капелюхи, бейсболки та кепі не годяться для пошукової роботи в лісі – втомитеся піднімати із землі і знімати з кущів свій головний убір. Найкраще мати на голові капюшон або в’язану шапку.

Перед виходом у ліс подбайте про засоби боротьби з комарами та мошками: маленькі кровососи не дадуть зосередитися на пошуку, та й задоволення від роботи, коли тебе кусають і гризуть комарі та мошки – мало.

Узагальнимо схему екіпіровки шукача скарбів, провідного вільний пошук неподалік від базового табору або під час прогулянки з приладом поруч з будинком. Перед безпосередньою роботою з приладом все зайве прибрати в невеликій заплічний рюкзак Рюкзак повинен бути міцно приторочити ременями до спини, але так, щоб це не обмежувало свободу рухів під час роботи. Продумайте найбільш раціональний спосіб укладання знахідок в рюкзак, не знімаючи його з плечей: головне, щоб під час нахилів з мішка не сипалися раніше покладені туди предмети. У рюкзаку повинні лежати продовольчий НЗ, сірники в непромокаючої упаковці і аптечка. Годинник і компас – надійно пристебнуті і забезпечувати від ударів об камені й дерева. У лівій руці – включений металошукач, в правій – щуп. “Копальний” ніж краще розмістити на правому стегні. Якщо дрібні знахідки будуть слідувати одна за одною, то ніж можна тримати в лівій руці – разом з ручкою металошукача. Це, звичайно, – порушення техніки безпеки, тому будьте в цьому випадку обережніше, і тримайте ніж завжди лезом вниз.

Починаючи пошук, налаштуйте прилад на постійному еталоні – наприклад, монеті. Перш ніж почати рух з увімкненим приладом, зауважте попереду, по ходу, хороший орієнтир, і не забувайте це робити на кожному етапі шляху. Ідіть повільно, переміщаючи зворотно-поступальними рухами детекторну тарілку з боку в бік: рухи повинні бути такими, немов ви косите попереду себе траву. Для слабочутливих приладів доводиться зводити до мінімуму повітряний зазор між кільцем котушки і грунтом. Звичайно, це дуже незручно: найменші нерівності будуть затримувати рух.

Важко встояти перед спокусою обійти зарослі кущів за маршрутом прямування, але слід мати на увазі, що поросль, може, саме тому так бурхливо росте в настільки незручному місці, що тут – багатий гумусом культурний шар. Звичайно, вибір завжди – за вами, і ніхто не стане стверджувати, що під час “вільного пошуку” немає шансів знайти скарб в зручному місці. Але якщо ви проводите цільовий пошук, на певній площі – вже бажайте лазити по всіх кущах і байраках! У такому пошуку небажано двічі проходити по одному і тому ж місцю, але робити пропуски – просто неприпустимо для проведення цільового пошуку на якийсь обмеженій площі.

Перш за все, розмітьте ділянку по одній з двох загальноприйнятих схем добре позначте межі ділянки і точки повороту руху при прямокутній схемі пошуку або точки перетину кіл з хрестової розміткою – для кругової системи.

Якщо ви займаєтеся пошуками з напарником, то можна розподілити роботу на двох наступним чином: шукач, що працює з більш чутливим приладом, йде попереду і позначає вішками місця виявлення предметів; його напарник, з менш чутливим металошукачем, робить розкопки по залишених мітках. У цьому випадку бажано і одному, і іншому вести підрахунок як виявлених і помічених предметів, так і викопаних, щоб жодна вішка не залишилася неврахованої. Темп пошуку виробляється в залежності від ландшафту місцевості та особистих якостей шукача скарбів: наприклад, нетерплячість – не найгірше людська якість, але накладає відбиток на будь-яку роботу.

Отже, під час пошуку у вас в навушниках з’явився сигнал. Якщо дозволяє конструкція приладу, визначте, що за метал знаходиться в грунті – кольоровий або чорний. Якщо предмет – маленький, визначте детекторним кільцем його точне місцезнаходження. Потім предмет намацується щупом; відразу ж визначите щупом і контури предмета. Глибина виявлення визначається по сталевому стрижню щупа в момент контакту з виявленим об’єктом. Можна залишити щуп в контакті зі знайденим металом і почати підкопуватися до нього ножем, орієнтуючись по вертикалі щупа. Якщо предмет – дрібний, то після його витягання не забудьте це місце знову “продзвонити” металошукачем – не виключено, що один предмет знаходиться над іншим, і ви дістали тільки верхній. Вириту землю кидайте тільки на обстежених майданчик, інакше може статися, що ви додасте висоту покривного грунтового шару над іншим об’єктом, і це будуть ті самі сантиметри, яких не вистачить для його виявлення. Іноді трапляється, що під час вилучення дрібної знахідки сигнал безслідно зникає. Це явище легко пояснюється тим, що металевий предмет у результаті розкопу повернувся ребром до детектора, тим самим скоротивши площа поверхні для невизначній. Щоб знайти такий предмет, достатньо вручну перетерти всі земляні грудки. Багато неприємностей доставляє фольга: щуп її протикає без відчутних зусиль, тонкий шматок фольги не відразу знайдеш, розминаючи землю пальцями, а сигнал вона дає, як і будь-який інший об’єкт такий же поверхневої площі. Єдиний спосіб вберегтися від таких недолугих знахідок – уникати ділянок, засмічених сучасним сміттям, що буяють такою фольгою, або купувати дорогий металошукач.

Якщо розміри предмета – значні, починайте копати з боку бічної межі, визначеної уколами щупа, причому, якщо форма предмета – витягнута, то краще починати копати ближче до середньої частини. Робиться це на випадок, якщо в землі лежить снаряд чи бомба – можна ненароком ткнути в детонатор. У випадку, якщо це – вибухонебезпечний предмет, всі розкопки припиняються, ставляться вішки і викликаються сапери. Це – класичний варіант, якого слід дотримуватися. Не можна витягти старий боєзапас із землі і залишити його в цьому стані: випадковий грибник може підірватися на ньому. Між двома цими варіантами знаходиться не найкращий, але й не найгірший – закопати все як було і закамуфлювати розкоп. “Замітання слідів” – зовсім не те саме мінування, а робиться для того, щоб не провокувати можливого цікавого перехожого, який, наприклад, не читав цих рядків.

Взагалі, не рекомендуємо вести пошук в місцях, де проходили бої Другої Світової війни. Боєприпаси від довгого лежання в грунті зазнають значних змін, часто набуваючи непередбачені детонаторні властивості. Такий “подарунок” з минулого може вибухнути, добре просохнув на поверхні землі. Краще всього не витягувати боєприпаси з грунту, надавши справу їх знешкодження саперам.

Діставшись до поверхні предмета, спробуйте визначити його призначення, а якщо це з’ясувати не вдалося, то можна поступити так. Підкоп поглиблюється до нижньої межі скарбу, і лише після цього вирішується питання, чи варто витягати весь предмет чи ні. Проілюструю прийом розкопки: шукач знайшов за допомогою приладу великий металевий об’єкт у яру, недалеко від зруйнованого будинку. Щупом він визначив, що ця прямокутна поверхня засипана землею на 20 см. Зробивши бічній підкоп, він виявив, що це – перевернуте іржаве жерстяне корито, але, пройшовши під корито, наткнувся ще на серію предметів. В результаті вилучення всього скарбу виявилося, що коритом були закриті три ємності зі старим посудом, і коштувало шукачеві не поглибити бічній розкоп, він пішов би з того самого місця в повній впевненості, що це – всього-навсього іржаве корито.

Ну, і на закінчення цієї глави дозволю собі дати ще декілька порад. Під час пошуку ніколи не забувайте про особисту безпеку. За словами все того ж Фрола Ямщикова, “справжній шукач скарбів повинен бути завжди зібраний, насторожі” Якщо ви не володієте точною картою, на якій позначено місце розташування діамантових копалень, пошук скарбів розглядаєте лише як радикальний засіб від нудьги, та яка-небудь недобра людина цього може не знати і стане вистежувати вас. Ніяк потім такого зловмисника не переконати, що і карти заповітної у вас немає, і де скарби зариті, ви теж не знаєте Дотримання елементарної техніки безпеки застрахує вас від травм. Якщо ви побажаєте познайомитись з відповідною главою даної книги, то, може бути, почерпнете небудь корисні для себе відомості по техніці безпеки при пошукових роботах Ще хочу порадити легше ставитися до тимчасових невдач І намагайтеся не піддаватися нестримної влади пошукового азарту: адже не всякий граючий в карти повинен ставати картярем, а випивший вина – п’яницею!

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: