Правила етикету за столом.

Відчути себе впевнено за святковим столом в гостях або на діловому обіді з начальством допоможе знання правил поведінки за столом. А впевненість – це синонім успіху. Ознайомившись сьогодні з основами, рекомендуємо тут же втілювати їх в життя вдома і знайомте з ними своїх близьких – тільки так ви закріпіть «матеріал» і зможете з радістю погоджуватися на будь-яке запрошення.  

В першу чергу

В першу чергу потрібно знати, що етикет за столом полягає в доцільності, зручність, дотриманні естетичних норм. У різних країнах світу норми можуть відрізнятися, тому, погоджуючись на обід з іноземними партнерами або друзями, важливо ознайомитися, що для них добре, а що неприйнятно.

Самим основним правилом поведінки вважається пунктуальність. Максимальний час, який вас можуть почекати – 15 хвилин. Спізнілому гостю не можна ображатися, якщо йому не подали одне з основних блюд або місце, відведене саме цьому гостю, зайнято кимось іншим.

Загальні правила

Згідно з правилами етикету за стіл необхідно сідати акуратно, трохи відсунувши стілець. Зазвичай першими запрошують жінок. Коли сидите на стільці, спина повинна бути прямою, але ні в якому разі ви не повинні напружуватися, поза повинна бути достатньо розслабленою. Відстань від столу має бути такою, щоб не доводилося нахилятися над тарілкою, можна лише злегка нахилити голову. Не ставте лікті на стіл, це допустимо тільки для жінок на деякий час. Також дозволено злегка оперти кисть на стіл.

Якщо ви закінчили їсти, покладіть руки на коліна, під час же їжі вони повинні тримати столові прилади. Якщо перед подачею блюд ви бачите на тарілці тканинну серветку, то її необхідно покласти собі на коліна. Дітям же ці серветки заправляються за комір. Після закінчення трапези цієї серветкою можна протерти кінчики пальців, а ось рот не рекомендується. Коли обід закінчено, покладіть серветку на стіл, складати її не потрібно.

Під час обіду не поспішайте, не видавайте гучних звуків. Якщо страва досить гаряча, просто почекайте, поки воно злегка охолоне, а потім вже приступайте до його поглинання. Не слід тягнути до себе вподобану закуску, її повинен покласти офіціант, господиня або ж попросіть недалеко сидячого гостя.

Брати їжу руками категорично заборонено, виняток становлять лише такі продукти: хліб, печиво, фрукти, тістечка, цитрусові. Для всіх інших продуктів повинна бути покладена лопатка, щипці, вилка, ложка і т.п.

Як правильно їсти різні страви

Хліб. Як говорилося вище, брати його необхідно руками, але непристойно відкушувати від цілого скибки. Потрібно покласти його поруч і відламувати від нього по маленькому шматочку. Нерідко хліб виступає допоміжною ланкою в естетичному поїданні їжі. Але непристойно збирати хлібом залишки їжі або соусу з дна тарілки.  “Спорудження” бутербродів допустимо тільки за сніданком, в решту часу краще все інгредієнти для бутерброда з’їсти окремо: шинку виделкою і ножем, хліб маленькими шматочками. Намазувати хліб маслом і ікрою можна, але тільки на маленькі шматочки. А ось мазати паштет на хліб неприпустимо.  

Супи. Цілком нормально, якщо залишите трохи супу в тарілці в той момент, коли необхідно нахиляти тарілку. Якщо все ж вам хочеться все доїсти, нахиліть тарілку від себе, інакше ризикуєте забруднити одяг. Те ж саме стосується і ложки: зачерпувати потрібно від себе і підносити до рота лівим краєм. Зачерпуючи суп, стежте, щоб в ложці його не було надто багато. Він не повинен стікати з країв, а також його повинно бути рівно стільки, щоб можна було донести до рота не проливши ні краплі. Не накладайте занадто багато в ложку, над нею не повинна підніматися «гірка».  

Птах. Всупереч народному прислів’ї, яка закликає їсти птицю руками, все ж рекомендовано використовувати столові прилади. Є види страв із птиці, які допускають використання рук (наприклад, курча табака), в такому випадку з блюдом повинна бути подана чаша з теплою водою, в якій можна помити руки.  

М’ясо. Від м’ясних страв зазвичай відрізаються невеликі шматочки і на вилці відправляються в рот.  

Риба. Для риби існують спеціальні столові прилади, які включають в себе вилку і лопатку. Виделкою притримуємо шматочок риби, лопаткою відокремлюємо кістки. Якщо на вашому столі лежить дві вилки, які подані до риби, то система та ж: лівою притримуємо, правою відокремлюємо кістки. Можливий випадок, коли під рукою тільки вилка (ніж для риби не використовується): в цьому випадку можна скористатися хлібцем, яким притримати шматочок риби, а вилочкою акуратно прибираємо кісточки.  

Фрукти. Непристойно при подачі фруктів стояти в пошуках «самого апетитного», цим можна образити господарів. Їх можна брати руками, як вже говорилося вище.  

Овочі і картопля. Це м’яка їжа, тому не вимагає використання ножа. Виделкою, яку потрібно тримати в лівій руці, просто потовчіть м’якоть.  

Яєчня. Її потрібно їсти виделкою, тримаючи її в правій руці. Якщо потрібно розрізати великі шматки шинки, використовуйте ніж, як звичайно.  

Овочевий салат. Зазвичай його потрібно їсти класичним способом: виделкою і ножем. Особливо це корисно, коли попадається занадто великий шматочок овоча.

Соус. Якщо ви накладаєте соус самостійно, то потрібно пам’ятати кілька правил. Соус ллється на основне блюдо, не зачіпаючи гарнір. Як би ви не любили полити чимось картопельку, на званій вечері це вважається непристойним. Соусу потрібно класти рівно стільки, щоб він не залишився після того, як страва закінчиться. Якщо ж трохи соусу все ж залишилося, нічого не залишається, як дозволити господарці або офіціантові прибрати тарілку разом з його залишками.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: