Прясельця – кам’яні монети Давньої Русі.

Під час археологічних розкопок часто знаходяться незрозумілі предмети, призначення яких важко визначити. Це, як правило, рядові знахідки, повсюдно присутні в шарах свого часу. Після побіжного огляду їх визначають як «важки», «накладки», «обоймиці», «прясельця», і відправляють в запаси музеїв. Тим не менш, точне призначення багатьох з них до цих пір не встановлено остаточно, і вимагає уважного вивчення.Так, в домонгольських шарах практично всіх археологічних розкопок від Дніпра до Новгорода, археологи знаходять невеликі круглі предмети з отвором посередині. Прийнято вважати, що це «прясельця», тобто предмет, якось використовувався в прядінні ниток з вовни або льону. Незвичайність давньоруських пряслиць в тому, що всі вони зроблені з рожевого сланцю – «шиферу». Єдине родовище рожевого сланцю в Європі знаходилося близько Овруча на Волині під Києвом.

З шиферу до XIII століття вирізали кам’яні іконки та інші дрібні кам’яні артефакти. У шарах, що датуються пізніше татарської навали, пряслиця з рожевого шиферу не знаходять. Тому вважається, що виготовлення шиферних пряслиць припинилося у зв’язку з татарською навалою і знищенням овруцьких каменерізних майстерень і самих майстрів-каменорізів. Після цього на Русі знову стали переважати глиняні пряслиця.

Для чого був потрібен такий предмет? Вважається, що в отвір просмикували веретено і прясельце обтяжує нижній кінець для рівномірного обертання веретена. Хто хоч раз бачив ручне веретено, той довго думатиме, куди це саме прясельце можна пристосувати. Сама конструкція ручних веретен дозволяє просунути в отвір прясельця лише верхній гострий кінець, та й то недалеко, оскільки ширина отвору всього 7-8 міліметрів. Як це позначалося на «рівномірному обертанні веретена»? Швидше за все – ніяк. Вдобавок в осяжному дореволюційному минулому таких пряслиц при прядінні взагалі не використовувалося. Звичайно, зустрічаються веретена з глиняними дисками діаметром до 10 см, але це зовсім інший виріб, що нагадує дзигу. Навіть і зараз при прядінні ниток «веретено» застосовується, а «кам’яного прясельце» – немає. І справа не в тому, що пряслця давно не випускають з причини руйнування майстерень Овруча татарами. А просто не потрібно воно для прядіння пряжі ні в якому вигляді.

Етнографи та антиквари вивозять оберемками розписні веретена з покинутих сіл, але всі вони – на жаль – не мають навіть натяку на кам’яні пряслиця діаметром 2 см. Або конструкція веретен назавжди змінилася у зв’язку з татарським розоренням каменерізних майстерень Волині?

Загальновідомо, що веретена виточувалися з деревинки та, швидше за все, робилися в кожному селі. Приказка «Було б куделько, прясельце зробимо» говорить про те, що виготовлення пряслиць також не становило жодних проблем і було цілком здійсненно своїми силами. Однак в Стародавній Русі «шиферні прясльця» виготовлялися з дорогого рожевого сланцю і привозилися з іншого кінця Русі. Але добре, нехай 2-х сантиметрові «прясельця» дійсно колись використовувалися для прядіння. Скільки ж потрібно було пряслиц мати однієї господині? Перша відповідь, яка напрошується – кількість «пряслиц» має якось порівнюватися з кількістю «веретен». На кілька веретен могло використовуватися одне пряслице – що підтверджується тим фактом, що ім’я власниці іноді надряпано на ​​прясилцях. Нехай навіть у господарстві було кілька майстринь, а у кожної декілька пряселиць – все одно мова йде про одиниці, максимум десятках веретен і пряслиць.

При найближчому розгляді видно, що реальні археологічні знахідки несумірні з цифрами, які підказує здоровий глузд. Академік В. Л. Янін наводить факт, що, на Неревський розкопі в шарах X – першої половини XIII століття було знайдено понад 2000 шиферних пряселець. В той же час в шарах другої половини XIII-XV століття було знайдено всього лише близько 300 глиняних і кам’яних пряселець. Тобто після татарської навали на Русь число новгородських ткаль скоротилося в 7 разів? Але ж татари не дійшли до Новгорода! Або в Новгороді ткали на продаж, і з початком татарського ярма попит на пряжу впав у 7 разів у зв’язку зі скороченням населення Русі?

Вдобавок така щільність знаходження пряслиц – 1 прясельце в середньому на 4-х квадратних метрів розкопу – змушує задуматися про те, а чи не наткнулися археологи на середньовічну ткацьку фабрику? На жаль, швидше за все, все набагато простіше. В. Л. Янін звернув увагу, що район поширення «шиферних пряселиць» в точності збігається з кордонами району грошового обігу до навали татар. Вдобавок прясельця неодноразово перебували в скарбах разом з срібними злитками. При розкопках в Пскові «прясельця» були знайдені у гаманці поруч із західноєвропейськими монетами. Звідси був зроблений висновок про платіжну роль цих масових і притому гранично стандартизованих виробів давньоруської промисловості, поширення яких йшло по стопах монетного обігу попередньої доби. Таким чином, на Неревському розкопі був знайдений «скарб кам’яних монет», а не «прядильна мануфактура».

Отвір у середині дозволяло пов’язувати монети мотузкою в зручні грошові в’язанки, як це досі існує на Сході, де монети деяких країн досі мають отвори. На думку деяких учених, прясельця мали ритуальне значення і в язичницьких обрядах і використовувалися в якості «вотивів» – підношення божествам. Тобто, виконували традиційну роль монет. Написи на пряслицях побічно підтверджують і цю версію. Таким чином, «шиферні прясельця» – це кам’яні монети. Підробити таку монету було неможливо – родовище рожевого сланцю в Овручі – єдине в Європі. Чому настільки зручна монета повсюдно вийшла з обігу – поки залишається загадкою.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: