Ще в давні часи багато народів надавали перебігу вагітності важливе значення. Ми знаходимо підтвердження цьому в документах і літописах Китаю, Єгипту та інших держав. До вагітних формувалося особливе ставлення, їх оточували турботою, намагалися не псувати настрій і не засмучувати чим-небудь. У наші дні душевним спокоєм майбутніх мам займається перинатальна психологія.

Вагітність і жінка

Материнські почуття не приходять до жінки відразу. Вони з’являються поступово, ще до зачаття, і розвиваються вже після народження дитини. Є таке поняття, як «домінанта вагітності». Ваші цінності та інтереси міняються в цей період і зосереджуються навколо майбутньої дитини і її потреб. Ви вже не можете продовжувати жити так, як раніше. Але це не означає, що потрібно відректися від усіх своїх захоплень і забути про друзів і родичів, потрібно знайти золоту середину.

У найближчі 9 місяців важливо все, починаючи з вашої реакції на вагітність. Якщо ви не хочете дитини, вона відчуває це, і ваш стан позначається на її розвитку. Бажана дитина також відчуває вашу радість і любов.

Зрозуміло, що шкідливі звички, погане харчування або підняття мішка з картоплею може призвести до певних несприятливих наслідків. Багато жінок бережуть себе і не роблять подібних помилок. Зв’язок з почуттями, настроєм і думками не лежить на поверхні. Він трохи глибше, але не менш фізіологічний.

Стрес, викликаний фінансовими проблемами або сваркою з чоловіком, проявляється виділенням стероїдних гормонів, які покірливо пропускає плацента, і порушенням кровообігу, що викликає гіпоксію (кисневий голод) у плода. І те, і інше позначається на розвитку мозку і здоров’я майбутнього малюка.

Але як уникнути стресу? Взяти відпустку від роботи, проблем у сім’ї, пробок на дорогах і буркотливої сусідки? Повністю виключити подразники неможливо. Ваше завдання – уникати їх там, де вийде, і не зациклюватися на тому, чого уникнути не вдалося. Тим більше що гормональна перебудова в дуеті з токсикозом можуть занести в «чорний список» навіть улюблені заняття або коханого чоловіка.

Плаксивість, втома, спалахи агресії можуть бути спрямовані на що завгодно. Ви і самі себе можете деколи дратувати. А потім засмучуватися, що «наричалі» на близьку людину. Не треба корити себе за прояв слабкості. Вибачитеся, якщо потрібно, і забудьте про це непорозуміння.

Щоб не залишити місця для неприємних думок, стресів і страхів, наповніть своє життя приємними і корисними заняттями: читайте книги про вагітність і виховання, малюйте, мрійте, відвідуйте виставки, гуляйте на природі, зустрічайтеся з людьми, спілкування з якими приносить вам радість. Гарненько спіть і не звалюйте на свої плечі нездійсненні спраив.

Медитація, арт-терапія, вправи на розслаблення тіла і прослуховування класичної музики сприятливо позначаються на перебігу вагітності. У майбутньому дитина може проявити інтерес і здібності до занять, яким ви віддавалися, поки він ще сидів у животі.

Є свідчення, що у батьків, які говорили під час вагітності на іноземних мовах, народжувалися діти з мовними здібностями, а у любителів музики дітки проявляли бажання грати на музичних інструментах.

Спілкування з малюком

Тепер ви не одна. У цей період ви є єдине ціле з вашою дитиною. Час досить короткий і пройде швидше, ніж вам здається. Було б дивним сидіти в одній кімнаті з іншою людиною і не розмовляти з нею. Не мовчіть і з майбутнім малюком.

Для розвитку малюку потрібне спілкування з мамою. Ваш контакт обмежений дотиками, звуками і почуттями. Гладьте себе по животу, розповідайте про те, яка погода, які у вас плани, як ви раді, що тепер ви разом, який прекрасний і цікавий світ навколо вас. Ви можете читати вголос казки, вірші, співати колискові пісні. Ваш спокійний і тихий голос створює відчуття гармонії і безпеки для вашої дитини.

Важливо і те, як ви сприймаєте сигнали від вашого малюка. Якщо на його рухи ви реагуєте негативно, з роздратуванням, то він відчуває себе небажаним і це позначиться на його характері в майбутньому.

Намагайтеся сприймати всі неприємні симптоми, пов’язані з вагітністю, як невисоку плату за майбутнє щастя материнства і переключати увагу з сьогоднішнього нездужання на завтрашнє: «Вітаємо, у вас народився син (народилася дочка)

Відносини з майбутнім татом

У цей період особливо важливі ваші стосунки з батьком дитини. Вам необхідно відчувати його любов, турботу і підтримку. Якщо чоловік допомагає з домашніми справами, чекає появи малюка і проявляє інтерес до вашого становища, то і вам легше насолоджуватися вагітністю, а не перейматися їй.

З перших днів обговоріть з ним можливі збої в настрої, скажіть, що це тимчасово, поясніть, що вам зараз особливо необхідно його увагу. Не тільки вам, але і вашій дитині. Беріть майбутнього тата на прийом до лікаря, на УЗД, давайте відчути рухи малюка в животі, пропонуйте поговорити з дитинкою.

Ці перші контакти допоможуть татові і дитині дізнатися і полюбити один одного. Але не впадайте у відчай, якщо ваш чоловік не поспішає влаштовувати душевні діалоги і не поводиться, як зразковий тато з популярних фільмів. Деяким чоловікам важко подолати збентеження або не вистачає емпатії, щоб зрозуміти, відчути, що з вами відбувається. Це не говорить про те, що він не буде любити дитину. Просто його батьківські почуття прокинуться трохи пізніше.

Спілкування з оточуючими

Родичі, друзі і колеги можуть по-різному ставитися до вашої вагітності. Хтось щиро порадіє, а хтось буде роздратований або байдужим. Не чекайте, що всі навколо будуть носити вас на руках, інакше вас чекає розчарування. Не всі поступляться місцем в автобусі і пропустять без черги, не блищать привітністю навіть багато лікарів у жіночій консультації. Ваше завдання – не тримати образ. Пройдіть повз, згадайте приємний момент з життя, подумайте про те, що скоро у вас з’явиться улюблений малюк. Посміхніться йому і уявіть, що він посміхнувся вам у відповідь.

Якщо є особистості, які хронічно псують вам настрій, зведіть до мінімуму спілкування з ними. Ваша любов і ласка найголовніше, що потрібно вашій дитині ще до народження і в перші роки його життя. Бережіть себе, балуйте себе і знаходьте привід для посмішки.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.