Реставрація і зберігання бон.

Бони, як жоден інший колекційний матеріал, найбільш всього схильні до впливу зовнішніх механічних факторів, що впливають на збереження як в обігу, так і при зберіганні. Значне число боністів воліє мати в колекції тільки ті екземпляри, які мають наближений до ПРЕСУ вигляд. Однак, найбільш рідкісні банкноти найчастіше доводиться поміщати в колекцію в тій схоронності, в якій вони є, так як в ПРЕСІ їх взагалі може не існувати або вартість на подібне збереження вимірюється десятками тисяч грн.

В принципі, багато колекціонерів поміщають в колекцію банкноти середнього рівня вартості в не найкращою схоронності. Так чи інакше постає питання – реставрація бон.

У цій справі найкращим помічником буде тільки власний досвід. Не слід відразу братися відреставрувати дорогу бону, краще спробувати провести даний процес на інших менш дорогих банкнотах, а ще краще на такий же, але в більш гіршому стані, а за результатами експерименту робити висновки.

Найбільш частою проблемою є м’яті або зігнути банкноти. Випрямити її досить не складно. Весь процес зводиться до того, що вам потрібно намочити банкноту на рівній поверхні водою, розпрямити її дуже акуратно, потім промокнути пористим папером  і покласти між чистих аркушів паперу, бажано глянсових і все це під прес. Можна використовувати книги («Війну і мир» і «Злочин і кара» буде нормально). Під пресом рекомендується потримати кілька діб.

Взагалі, потренуйтеся спершу на простих бонах, щоб подивитися, як чого краще зробити. Температура води повинна бути 15-20 градусів, це буде максимально безпечно.

Іншою частою проблемою є забрудненість поверхні. Чистити потрібно так: зволожити банкноту на рівній поверхні і ватним тампоном, або іншим подібним предметом, дуже м’яко й акуратно проводити по поверхні банкноти, домагаючись, щоб бруд очистилася. При цьому потрібно не перестаратися і не пошкодити частини малюнка. Якщо банкнота раптом трохи «потекла», то бігом її під холодну воду. 

Якщо раптом на банкноті є написи кульковою ручкою і фломастером, то ці місця ні в якому разі не можна мочити, закрийте ці написи промокашкою.

Ще одна часта причина – видалення чорнильних плям. Звичайно, якщо є можливість, то краще таку банкноту замінити, може навіть і не в кращому стані, але без напису. Напис слід видаляти 10-30%-ним розчином перекису водню, який наносять за допомогою скляної палички. Утворену при цьому жовту рідину видаляють фільтрувальним папером. Цей процес потрібно проводити доти, поки напис повністю не зникне. Також рекомендую проводити таку чистку попередньо потренувавшись на дешевих бонах.

Якщо банкнота містить органічні забруднення, сліди фарби, нафтових продуктів і т.п. то видаляти подібні забруднення слід бензином, бензолом, спиртом і іншими не сильними розчинниками.

Правильне зберігання для банкнот також дуже важливо. Ідеальним засобом для цього є спеціальні альбоми для бон з пластиковими листами, які можуть бути розділені на відділи. Перевага таких альбомів в тому, що банкноти знаходяться притиснутими і без контакту з зовнішнім середовищем, крім того їх можна переглянути не виймаючи з обох сторін.

Один головною недолік – занадто велика вартість альбому і аркушів. Багато бон будуть коштувати набагато дешевше ніж листи для їх зберігання. Бюджетним варіантом є прості пластикові файли. Ними користуються більшість колекціонерів. Найкраще вибирати найбільш товсті файли і швидкозшивач як накопичувач. Збереження буде майже таке ж як і в спеціальних аркушах, а якщо взяти в руки паяльник або випалювач, то можна зробити з файлів дуже непогані осередки під будь-який розмір.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: