Різновиди розмінних монет України!

Як і в будь-якому масовому виробництві при виготовленні монет важко домогтися ідеалу в продукції, що випускається, тим більше враховуючи що перші монети чеканилися в найкоротші терміни і без досвіду такого виробництва. Як відомі перші розмінні монети карбовані в Україні (навіть враховуючи тираж монет виготовлених в Італії) найбільше мають різновидів як по зображеннях на аверсі та реверсі так і по гурту. Карбування монет це багатогранна праця в якій бере участь дуже багато спеціалістів різних професій і хоча в сучасній чеканочній справі мінімально використовується ручна праця, при великих тиражах навіть машини роблять невеликі помилки.Для того щоб зрозуміти звідки з’являються різновиди потрібно знати хоча б елементарно які процеси відбуваються при карбуванні, середні цифри накладів і ресурс роботи карбованого інструменту. Отже: тираж до прикладу монет номіналом 10 копійок 1992 року становив приблизно 170 000 000 штук.”З одного зображення робиться до сотні маточників. Аналогічно з одного маточника виготовляють сотню штампів. Однією парою штампів карбують від 10 000 до 30 000 монет (інформація уточнюється);” Д. І. Мошнягін і Н. Я. Дашевський в «Радянському колекціонера» № 5 (1967 р.) писали про те, що парою робочих штампів в середньому карбується близько 10 тисяч монет. Це дуже умовна цифра, так як реальні тиражі з кожного окремого штампу можуть відрізнятися в рази як у більшу, так і в меншу сторону. Робочий штамп може розлетітися і після першого десятка ударів, а може витримати й кілька десятків тисяч ударів.

Після простих математичних обчислень, з 1 позитивного зображення роблять 100 маточників, з 100 маточноков роблять 10 000 робітників штампів, 10 000 робочими штампами при середньому карбуванні (не 10 000 мінімум і не 30 000 максимум) 15 000-17 000 монет маємо: 10 000 х 17 000 = 170 000 000 штук.

Маточники перед тим як з них почнуть робити робочі штампи перевіряють і при необхідності підправляють якщо це можливо або відправляють на утилізацію, велика частина з них не вимагає правок, а ось деякі гравери підправляють звідси з’являються дрібні різновиди. Іноді й самі робітничі штампи в ході експлуатація піддаються редагування (на монетах таке явище називають підгравіровкой).

Варто також зауважити що монети 1992 мають розрізняються ще й за типом (різні моделі з якої робили маточники, наприклад італійського типу, англійської, луганського, з грубим гербом) У цій статті складно все розповісти, бо знадобиться не одна сторінка тексту, але якщо вам це цікаво і ви вирішили збирати монети України не тільки по році карбування, а ще й по різновид то вам слід купити каталог Ігоря Тимофійовича Коломійця “Стандартні монети України 1992 – 2009 “або в крайньому випадку скачати цей каталог. І на завершення хочу звернути увагу що всі цифри наведені в статті дуже умовні (можна сказати висмоктані з пальця) і з’явилися вони тільки зі спостережень і статистичних даних за частотою зустрічальності які ведуть збирачі різновидів (істинні дані про тиражі і кількості карбованого інструменту є державною таємницею і для громадськості не розголошуються).

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: