Рубані дерев’яні стіни.

Найбільш теплими і звуконепроникними вважаються будинки з дерева. Але для того, щоб звести дерев’яний дім потрібні значні витрати ручної праці. Для матеріалу стін використовують хвойні та листяні породи дерев. Бажано збирати стіни з свіжозрубаних дерев. Ретельно підбираються форма і розміри колод: зміна діаметра в перерахунку на метр довжини не повинна перевищувати 1 см.
Зазвичай, рубка колод виконується безпосередньо поруч з місцем установки. Колоди укладаються без клоччя, «насухо». По завершенні роботи стіни краще витримати в готовому зібраному вигляді. Витримування стін протягом півроку знизить їх вологість в 1,5-2 рази. Після сушіння колоди потрібно промаркувати. Зруби розкочуються і збираються вже на паклі. Лягають зруби на підготовлений заздалегідь фундамент.
Під час експлуатації та сушки рубані стіни досить осаджуються. Усадка досягає 3-5% від початкової висоти зрубу. Для того щоб упоратися з такою усадкою, над дверними та віконними коробами слід залишати зазори в межах 5-10 см. Величина зазорів прямо залежить від вологості колод. Між колодами шви треба конопатити: спочатку після спорудження будинку. Потім через 1,5 року (після фінальної опади стін).

Рубка стін починається укладанням окладного (першого) вінця. Він складається з більш товстих колод. Ці колоди отесивают на два канти. Один – внизу колоди, другий – всередині. Так як в поперечних і поздовжніх стінах колоди зміщуються на половину висоти один щодо одного, то перший вінець двох протилежних стін укладається або на підкладні бруси, або на цоколь різної висоти.
Щоб краще організувати слив, який матиме місце із застосуванням виступаючого цоколя, треба під перший вінець зверху шару гідроізоляції підкласти проантісептірованние дошки. До антисептованим дошках кріпитися оцинкована сталь (така ж, як і для покрівлі будинку). Нижній кант окладного вінця повинен бути шириною не менше ніж 15 см. Усі наступні вінці зрубів гуртуються з попередніми вінцями допомогою напівкруглого паза. Цей паз вибирається в нижній стороні кожної колоди.
Стіни будуть більш стійкі, якщо вінці з’єднувати між собою вставними вертикальними шипами. Щіпи можуть бути прямокутного (розмірності 6 х 2 см) або круглого (сантиметри 3-4 в діаметрі) перетинів. Довжина щіпов – 10-15 см. У кожному ряду слід розташовувати їх у шаховому порядку через кожні 1-1,5 м довжини зрубу. Треба розташовувати в простінках не менше ніж дві ручки на віддалі в 15-20 см від кожного краю. Необхідно передбачати і подальшу осадку стін. Для цього шипи повинні бути коротше на 1,5-2,5 см, ніж отвори, призначені для них. Почергово, в різні боки комлями колоди укладаються в зруб. Це робиться для того, щоб дотримувалися загальна горизонтальність стін.

Існують два способи з’єднання рублених стін: рубка в «чашку» або рубка із залишком, рубка без залишку і, нарешті, рубка «в лапу». Подібним же чином, з’єднання внутрішньої і зовнішньої стін робиться або «в лапу», або «в чашку». За рахунок кутових залишків при рублі «в чашку» можна втратити приблизно півметра кожної колоди. Плюс до всього, кінці колод, які виступають, заважають в подальшому облицьовувати, обшивати і обробляти стіни. Для рубки «в лапу» потрібні більш вмілі руки. Однак і зовнішній вигляд, і вартість зведення будинку від цього все одно виграють.
Колоди при збірці зрубу укладаються рядами горизонтально. Самий нижній ряд колод, який спирається на фундамент, називають окладним вінцем. На нього витрачають найкращі колоди. Зазвичай з дуба або модрини. Вінці з’єднуються напівкруглими пазами. Пази вибираються сокирою в нижній частині колод (по всій довжині). При цьому ширина колоди залежна від товщини. Так, якщо діаметр 18-20 см, то ширина паза – 12 см. Якщо ж діаметр 22-24 см, то ширина – 15 см.
Спочатку рекомендується збирати зруб поруч з фундаментом. Зруб витримують, стежать за усадкою, сушать. Надалі колоди вінців розмічаються, потім переносяться на готовий фундамент. Стовпи фундаменту покриваються руберойдом, потім – обрізками дощок, які просочені бітумом. На дошки встановлюється окладний вінець. При остаточній збірці зрубу в пази вставляється пакля. Конопатять стіни і при складанні, і через рік-півтора після складання.
Важливо відзначити, що поперечні і поздовжні стіни зміщуються один щодо одного на половину діаметру колоди. Через це перший вінець треба вирівняти за допомогою підроблених пластин, або влаштовувати під ними цоколь різної висоти.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: