Що робити і як отримати компенсацію, якщо затримали чи скасували рейс?

У ХХІ столітті, авіа перельоти стали повсякденністю.Дістатися на літаку зараз можна практично в будь-яку точку світу. Кількість рейсів збільшується, напрямів стає все більше. Що там говорити, зараз літак вважається найбезпечнішим видом транспорту. І якщо ми раніше літати боялися, то тепер цей страх змінюється іншим – раптом не полечу. Адже за останні кілька років затримки і відміни рейсів трапляються все частіше.
 
Скільком з нас доводилося починати свою відпустку в залі аеропорту в очікуванні свого літака? Затримки рейсів вже майже буденне явище. Снігопади, грози, урагани, технічні неполадки – причини можуть бути різні, але одне залишається незмінним – вони порушують наші плани. На жаль, повністю уникнути подібних ситуацій поки не вдається. Але пережити їх з мінімальними втратами можна. Більше того, ви спочатку повинні знати, що маєте право отримати повноцінну компенсацію за затримку або скасування рейсу.
 
ПРИЧИНИ І СЛІДСТВА
 
Авіакомпанії дорожать своєю репутацією і зацікавлені, щоб всі пасажири благополучно полетіли. Але є ряд причин, по яких перельоти затримуються або скасовуються.
 
Найпоширенішою причиною затримки рейсу є погодні умови. Особливо в зимовий час. Несподівані снігопади і обмерзання паралізують злітні і посадочні смуги, хуртовини позбавляють можливості летіти,штормові грози збивають датчики. Як наслідок, літак залишається в аеропорту, а пасажири чекають прихильності від природи.
 
Також нерідко виникають несподівані технічні неполадки з літаком. У таких випадках пілот просто не має права злітати і піддавати ризику сотні пасажирів. Але, як правило, замість поламаного повітряного судна знаходять інше. А якщо вільного літака немає, рейс доводиться затримувати.
 
Не слід зовсім виключати і людський фактор: халатність персоналу, проблеми зі здоров’ям пілота і т.п. Бувають різні життєві ситуації,вирішення яких вимагає часу. І якщо рейс вилетів із запізненням, то і в пункт призначення він прилетить пізніше.
 
ЩО РОБИТИ ПАСАЖИРОВІ
 
У Правилах повітряних перевезень пасажирів і багажу, що діють з 25.01.2013 року, прописані всі права пасажирів на випадок затримки або скасування рейсу.
 
Якщо в аеропорту сповістили про затримку рейсу, слід підійти до стійки реєстрації за письмовим повідомленням (у ньому прописані права пасажира, зокрема, щодо компенсації). Крім того, біля стійкиможна дізнатися про причини затримки і отримати іншу корисну інформацію. На квитку краще поставити відмітку про те, що рейс затримано (на випадок, якщо виникнуть проблеми з компенсацією, це послужить доказом у суді).
 
Також треба стежити за змінами і інформацією, що транслюється. За правилами,кожні півгодини пасажирів зобов’язані інформувати про статус їх рейсу.
 
Якщо літак затримується через технічні поломки то тут вина виключно авіакомпанії. І ви маєте право за це вимагати не тільки моральну, але і матеріальну компенсацію. Як правило, щоб уникнути зайвих розглядів, авіакомпанії намагаються відправити всіх своїх клієнтів рейсами інших компаній. У таких випадках ніяких доплат за квитки з пасажирів не береться. Нехай навіть людині замість другого класу надають перший, який мало не вдвічі дорожчий – це проблеми виключно авіакомпанії. До речі, навіть у такому випадку пасажирові належить грошова компенсація. Інша справа, що мало хто з людей її вимагає.
 
Якщо літак затримує виліт через погоду,авіакомпанія відповідальності не несе. Однак це зовсім не означає, що в такому випадку пасажира кидають напризволяще. У першу чергу авіаперевізники повинні подбати про збереження багажу (в метушні його легко втратити). Якщо затримка рейсу передбачається більше двох годин, то пасажирам зобов’язані надати холодні напої (воду, газовану воду, соки) і закуски (бутерброди). Повноцінне гаряче харчування надається, якщо рейс затримується більш ніж на чотири години. Коли виліт затягується на кілька діб, пасажирів повинні годувати кожні шість годин протягом дня.
 
Якщо рейс затримують більше шести годин у нічний час і більше восьми в денний, авіакомпанія зобов’язана розмістити пасажирів у готелі. Само собою, людей забезпечують і безкоштовним трансфером до готелю. Усі витрати компанія повинна взяти на себе.
 
КОМПЕНСАЦІЯ
 
Коли скасування рейсу відбувається з вини авіакомпанії, пасажир може претендувати на заміну квитка на іншу дату або на найближчий рейс іншої авіакомпанії. Можна розраховувати і на грошову компенсацію, тобто на повернення повної вартості квитка. Авіакомпанія також зобов’язана додатково виплатити пасажирам компенсацію в розмірі 3% від вартості авіаквитка за кожну годину очікування.
 
У разі затримки рейсу, пасажир має право і зовсім відмовитися від перельоту і вимагати від авіаперевізника, з вини якого сталася така затримка, повного повернення сум і додаткової компенсації за незручності. Сума розраховується виходячи з вартості польоту, яким пасажир не зміг скористатися. До нарахованих сум компенсації можуть бути включені документально підтверджені витрати пасажира, пов’язані із затримкою рейсу(харчування, готель і т.п.).
 
Важливий момент – компенсація за затримкув авіаперевезення не може перевищувати вартість квитка або його невикористаної частини у відповідному класі обслуговування на рейс.
 
Матеріальна компенсація має встановлені суми. Так, за затримку рейсу або відмова у польоті пасажиру із квитком,авіакомпанії доведеться виплатити компенсацію у таких розмірах:
– 250 євро за рейс дальністю 1500 км;
– 400 євро за рейс тривалістю від 1500 до3500 км;
– 600 євро за рейс тривалістю більше 3500км (точкою відліку відстані при цьому служить кінцевий пункт призначення пасажира).
 
Знизити розмір матеріальної компенсації до 50% авіаперевізники зможуть в тому випадку, якщо пасажиру запропонують пересадку на інший рейс. А від виплати компенсації авіаперевізники звільняються тільки у випадках, якщо пасажиру надано безкоштовний квиток або пільговий – зі знижкою.
 
Варто відзначити, що закордонні авіакомпанії вже давно прийшли до практики виплат компенсацій за невиконані зобов’язання перед пасажирами. Всі правила прописані в Регламенті Європейського Союзу № 261/2004 «Про встановлення загальних правил компенсації сприяння пасажирам у разі відмови в посадці, скасування або суттєвої затримки авіарейсу та про скасування Регламенту № 295/91».
 
У нас же судова практика часто свідчить на користь авіакомпаній. Отримати матеріальну компенсацію, на жаль, вдається небагатьом пасажирам (близько 5%). Точно так само вітчизняними авіакомпанія мине завжди виконуються встановлені правила (поселення в готель, обіди, своєчасна інформація і т.п.) У таких випадках пасажирам слід наполягати на своїх правах і вимагати їх виконання. Як кажуть, «порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих». За свої права треба боротися, тим більше, що є нормативні документи, в яких прописані всі нюанси.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: