Авітаміноз – це стан людини, яке характеризується відсутністю або дефіцитом вітамінів в організмі. Серед дітей найбільш часто зустрічається весняний авітаміноз. Зазвичай запас вітамінів в дитячому організмі істотно витрачається за осінній і зимовий період часу.

За статистикою, найчастіше авітамінозу схильні діти, які народилися з масою тіла менше 2,5 кг, а також діти, які живуть у сім’ях з низьким соціальним статусом. Досить часто авітаміноз може бути наслідком перенесеної анемії, рахіту, різних простудних захворювань або алергії. 

Причини авітамінозу 

  • неправильне харчування; 
  • порушення режиму харчування; 
  • швидкий ріст дитячого організму; 
  • забруднене довкілля. 

Симптоми нестачі вітамінів 

Найбільш поширеними видами авітамінозу є наступні порушення: дефіцит ретинолу (вітаміну А), тіаміну (В1), рибофлавіну (В2), каліціферола (D), аскорбінової кислоти (С). 

1. Гіповітаміноз А. За своєю структурою вітамін А є жиророзчинним продуктом, функції якого зводяться до зміцнення та підтримки в нормальному стані слизових оболонок організму людини та її шкірних покривів. Також цей вітамін відіграє не останню роль в обмінних процесах зорових органів. За статистикою, найчастіше гіповітаміноз А зустрічається у дітей шкільного віку і проявляється у вигляді сухості шкіри, появою сверблячих утворень, що мають сірий колір і локалізуються на колінах, в області живота, ліктях, сідницях, а також виникненням тріщин на шкірі ступень і пальців. При цьому може спостерігатися випадання волосся, захворювання очей, лущення шкіри. 

2. Гіповітаміноз В1. Дефіцит тіаміну може супроводжуватися уповільненням росту дитини, регулярним порушенням сну й апетиту, появою хронічної слабкості, швидкої втоми, а також порушенням пам’яті. 

3. Гіповітаміноз В2. Під час нестачі цього вітаміну, у дитини, як правило, виступають судини на очному яблуці, може відбуватися випадання волосся, виникають різні захворювання слизових губ і язика (хейліт, глосит, стоматит), на шкірі з’являються різних розмірів рожевого відтінку вугрі. 

4. Гіповітаміноз С. Недолік аскорбінової кислоти в дитячому організмі може привести до захворювання Меллера-Барлова (різновид цинги), наслідком якого стає збій при формуванні кісток скелета. Відбувається це, як правило, через регулярне вживання їжі, багатої вуглеводами. Симптомами такого авітамінозу буде підвищена стомлюваність, запалення ясен, слабкість, крововиливи в порожнини рота, втрата апетиту, утворення синців. 

5. Гіповітаміноз D. При малій кількості надходження вітаміну D в організм можуть відбутися порушення розвитку кісткової тканини, наслідком чого може стати виникнення карієсу, розм’якшення кісток, наслідком чого стануть постійні судоми, втома, і м’язова слабкість. 

У дитини страждаючого гіповітамінозом D існує велика ймовірність виникнення рахіту, який може привести до відставання у фізичному і розумовому розвитку. 

Як поповнити організм дитини вітамінами? 

Лікування авітамінозу залежить від того, якого саме групи вітамінів не вистачає організму для його нормального функціонування та розвитку. Якщо у дитини дефіцит вітаміну А, то лікування призначається тільки після обстеження у дерматолога, який виключить інші види шкірних захворювань. Для лікування зазвичай призначають препарат ретинолу ацетату, який необхідно вводити внутрішньом’язово, а дозування підбирається в залежності від віку дитини та тяжкості авітамінозу. Також необхідно знати, що даний вид авітамінозу вимагає тривалого лікування і може тривати від одного до трьох місяців. Зазвичай призначається дієта, яка багата вітаміном А. Ось невеликий перелік продуктів, що містять в достатку вітамін А: персики, зелена цибуля, печиво, абрикоси, морепродукти, шпинат, молочна продукція, морква, яйця. 

Для лікування авітамінозу при нестачі вітаміну В, В1, В2 рекомендують застосування комплексних препаратів, які містять необхідні компоненти. Ці лікарські засоби можуть бути як у вигляді драже (таблеток), так і у вигляді ін’єкцій. Часто лікування займає не більше одного місяця, а при застосуванні комплексної терапії можуть призначатися вітаміни групи В1, С, РР. Дієта в даному випадку повинна містити неочищений рис, молочну та м’ясну продукцію, пивні дріжджі, борошно грубого помелу, субпродукти, в яких достатньо вітаміну В1. 

Лікування авітамінозу при нестачі вітаміну С проводиться за допомогою ін’єкцій аскорбінової кислоти. Дуже допомагають в цьому випадку різні народні засоби, такі як відвари з рослин хвої або плодів шипшини. Також рекомендується щодня вживати в їжу необхідну кількість фруктів та овочів. 

При лікуванні авітамінозу, який викликаний дефіцитом вітаміну D, необхідно регулярно проводити консультації зі своїм лікуючим лікарем, так як в даному випадку надлишок вітамінів однаково шкідливий, як і їх недолік. Щоб відновити організм, призначають препарати, що містять потрібну кількість вітаміну, курси ультрафіолетового опромінення. Дітям рекомендується частіше перебувати на свіжому повітрі, а також регулярно приймати сонячні ванни. В дієту входять печінка, жирні сорти риби, молочні продукти, яєчний жовток.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.