Що робити, якщо розбився градусник і витекла ртуть?

Така неприємність може трапитися з кожним. Панікувати не варто. Потрібно правильно зібрати ртуть і позбутися від неї, дотримуючись всіх запобіжних заходів.
 
Ртуть дуже шкідлива речовина, але вона широко застосовується і тому настільки доступна багатьом. Вона зустрічається де завгодно в легко доступних навіть дітям місцях. Старі термометри з ртуттю є в багатьох будинках. Існують також ртутні лампи, прилади зі труть. Нарешті, на деяких виробництвах використовують ртуть в технологічних цілях і може статися, що вона з необережності або чиюсь дурість потрапить в будинок.
 
Ртуть має властивість розпадатися на дрібні крапельки і розтікатися. Якщо розбився ртутний градусник і витекла невелика кількість цього рідкого металу, то не потрібно панікувати, а вживати заходів обережності.
 
Чим небезпечна ртуть?
 
Небезпеку для людини становлять пари ртуті, через легені вона проникає в організм. А запаху пари ртуті не мають. Цей метал випаровується навіть на морозі, а при звичайній кімнатній температурі випаровується дуже інтенсивно. І сама ртуть, та її сполуки є високотоксичними і дуже небезпечною речовиною. Вони поступово накопичуються в організмі людини і руйнують нервову систему і внутрішні органи.
 
Ознаки отруєння ртуттю.
 
Гостре отруєння ртуттю проявляється швидко, вже через кілька годин після того, як людина надихається парами ртуті. Через органи дихання вона потрапляє в кров, окислюється і розноситься по всіх органах. Ознаки гострого отруєння ртуттю виявляються відразу: загальна слабкість, головний біль, металевий смак у роті, слинотеча, кровоточивість ясен, нудота, пронос і блювота. У важких випадках спостерігається занепад серцевої діяльності, висока температура, кашель і задишка. Вивести людину з такого стану дуже важко, ртуть неможливо швидко вивести з організму, вона продовжує впливати на органи.
 
Хронічне отруєння ртуттю. Невелика кількість ртуті може отруювати організм довгий час, якщо десь у квартирі розбився градусник і ртуть не прибрали. Відразу явно виражених симптомів отруєння ртуттю може і не спостерігатися. Але поступово погіршується самопочуття, з’являється головний біль, втома, дратівливість, безсоння. При тривалому її впливі починають тремтіти руки, повіки, а у важких випадках – і все тіло. Ртуть уражає нервову систему людини.

Що робити, якщо розбитий градусник з ртуттю?
 
Панікувати не варто, ртуті там небагато. Потрібно вивести всіх людей з приміщення і просто зібрати всі сріблясті кульки з поверхні. Збирати віником або пилососом не можна, вони забрудняться ртуттю і їх доведеться потім викинути. Великі крапельки збирають аркушем паперу або непотрібним пензликом в банку. Кульки подрібніше можна зібрати клейкою стрічкою або вологим ватним тампоном.
 
Зібрану ртуть найкраще щільно закрити в банку, заливши водою, щоб не випаровувалася. Поверхня, на якій була ртуть і предмети, з якою вона стикалася, обробляють міцним розчином марганцівки або йоду. Щоб нейтралізувати ртуть її засипають сіркою, але цю речовину не тримають звичайно в квартирі. Якщо ртуть потрапила на кахельну поверхню, її потрібно промити будь-яким хлорвмісним засобом.
 
Після того, як ртуть зібрана, приміщення треба добре і довго провітрювати. Якісь дрібні частки шкідливої речовини все одно залишаться, випаруються і отруять повітря.
 
Чого не можна робити, якщо розлилася ртуть?
 
Ні в якому разі не можна викидати її в унітаз, зливати в каналізацію. Ртуть важка, вона осідає у трубах, продовжуючи випаровуватися і отруювати вас і ваших сусідів.
 
Не можна викидати ртутні кульки в сміттєпровід – її випаровування забруднюючи повітря всього будинку.
 
Не можна збирати віником або пилососом – ртуть розбивається на крихітні кульки і швидше випаровується, а віник і пилосос доведеться викинути.
 
Не можна створювати в кімнаті протяг перш, ніж ртуть зібрана – дрібні кульки можуть розлітатися.
 
Не можна включати кондиціонер – ртуть осяде на фільтрах.
 
Куди потім дівати ртуть з градусника?
 
Найпростіше повідомити черговому з МНС і дізнатися, що робити саме у вашому місті. Можливо, у вашому населеному пункті є спеціальний пункт утилізації і вам підкажуть, куди її принести. Але можуть порахувати, що 1-2 грами шкоди не принесуть і порадять викинути. Тоді правильно буде віднести за межі житлового району, на смітник або в місце, де люди і домашні тварини бувають рідко і закопати її там. У крайньому випадку, віднести в сміттєвий контейнер, упакувавши банку так, щоб ртуть не розільється раніше, ніж потрапить на звалище.
 
Що робити, якщо десь виявлено ртуть?
 
Іноді ртуть виявляють розлитої в під’їзді, на робочому місці, іноді її знаходять діти. Такі випадки, на жаль, не рідкісні. Виявивши ртуть потрібно зателефонувати в МНС або в санстанцію, штаб цивільної оборони, міліцію – там обов’язково підкажуть куди звернутися або самі повідомлять у відповідну службу. Це надзвичайна ситуація і розбиратися своїми силами з нею не слід. Пам’ятайте, що ніколи не можна точно визначити, скільки небезпечної речовини пролито, куди воно протекло і скільки випарувалося.
 
Нейтралізація ртуті складне завдання, у неї є навіть назва – демеркуризацію. Фахівці обробляють приміщення хімічними речовинами, що вступають в реакцію з ртуттю і нейтралізуючими її, а потім змивають ці сполуки.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: