Що робити якщо захворів малюк?

Особливості першого півріччя.

Малюки перших місяців життя викликають особливу тривогу у батьків – вони такі крихітні, ніжні, у них все по-іншому. Тому, будь-які відхилення у здоров’ї лякають. Однак, найбільшою помилкою дорослих є порівняння дітей з собою, зі своїми нормами, малюк – це не зменшена копія дорослої, це особливий організм , у якого є свої особливості.

Саме основне, що хвилює батьків – це підвищення температури. Однак, не завжди це ознака хвороби і необхідно вміти відрізнити норму і патологію. Діти першого півріччя ще слабо вміють утримувати температуру тіла, тому у них можливі коливання в досить широкому приділі при нормальному самопочутті і повному здоров’ї. Міряти температуру грудничку необхідно в шийній складці або ліктьовому згині тільки ртутним термометром – електронні мають сильну похибку і велика їх частина не призначена для вимірювання шкірної температури – тільки оральної або ректальної.

Термометр повністю повинен бути захований в складку між ручкою і тілом і щільно притиснутий, а час вимірювання не менше 5-7 хвилин. В ідеалі треба міряти температуру вранці і ввечері біля сплячої дитини. Справа в тому, що плач, крик, натуження, занепокоєння і навіть смоктання грудей можуть підвищувати температуру тіла навіть до 37,5-38 градусів, з подальшим її зниженням при припиненні фізичної активності. Частина дітей мають підвищений обмін речовин, і їх нормальною температурою може бути 37-37.2 градуси. Тому, всі випадки підвищення температури у дитини першого півріччя необхідно обговорити з лікарем , він визначить – здоровий малюк, або хворий.

Найчастіші хвороби першого півріччя.

Найчастішими недугами малюків перших місяців життя стають застуди та розлади травлення, рідше виникають інфекції сечових шляхів, шкірні висипи, алергія, хвороби очей і вух.

Найчастіше всі хвороби дитини починаються з примхливості , відмови від їжі або зниження апетиту, млявості або навпаки, збудженості, плачу, похниківання та підвищення температури. Крім загальних симптомів, можуть спостерігатися і специфічні для даного захворювання прояви.

Обов’язково потрібен огляд лікаря при зміні кольору шкірних покровів, появі різних видів висипки, при порушеннях дихання – занадто частому або мовільному диханні, гамірному, або ускладненому, прояві кашлю, слабкості, надмірної пітливості (якщо звичайно, дитина не перекутана), порушеннях апетиту, відмовв від їжі, будь-яких незвичайних симптомах. Особливо важливими будуть поява температури, порушення стільця і збудженість, надмірна млявість, тривалий сон, поява скрикуваннями або стогонів у сні.

Якщо ж з’являються лихоманка вище 38-38.5 градусів, або температура різко падає нижче 36 градусів, з’являється різкий крик, блідість, холодний піт, або з’являється висип з крововиливами, рідкий і частий стілець зі слизом, кров’ю, піною, повторна блювота, судоми, набряки, осиплість голосу – це вимагає негайного виклику швидкої допомоги.

Варто насторожитися і тоді, коли постійно тримається або підвищується до вечора температура вище 37,5 протягом 3-4 днів – це може говорити про прихований або уповільнений процес в легенях або сечовій системі.

Якщо у крихти ГРВІ. Найчастішою проблемою бувають вірусні інфекції – при них з’являється температура від слабкої ( 37-37.5) до дуже високої (до 39 і вище). Крім того, ознаками застуди можуть бути нежить з рясним плином слизу з носика або закладенням, і кашель. Для маляти перших місяців життя кашель і нежить становлять велику проблему, оскільки заважають дитині нормально дихати, смоктати груди і повноцінно спати. Зазвичай виникають застуди в осінній або весняний сезон, коли змінюється погода і більше можливості зустрічі з вірусами. При будь-яких проявах ГРВІ викличте лікаря додому, проте до його приходу необхідно максимально полегшити стан малюка.

Якщо у нього температура до 38,5 градусів , потрібен нагляд , збивати її здоровим малюкам не рекомендується, така температура дає можливість організму боротися з вірусами. Але, якщо у дитини є важкі хвороби, порок серця, неврологічні відхилення, температуру йому починають збивати вже при 38,0 градусах. Бажано не кутати дитину, перед тим, як дати жарознижуюче, разкутати малюка і обтерти водою кімнатної температури. Іноді це виявляється ефективним і достатнім. Давайте дитині додаткове пиття або частіше прикладайте до грудей, з лихоманкою дитина втрачає багато рідини.

Якщо носове дихання ускладнене – необхідно промити носик сольовими крапельками і прочистити ватними джгутиками (не можна для цього користуватися паличками). При сильному течінню слизу з носа і неможливості смоктати. Малюкові допустимо закапати по 1-2 краплі дитячого Називина або виброцил для зняття набряку і зменшення виділення слизу. До приходу лікаря неприпустимо більше ніяких засобів в ніс. Не можна капати дітям соки рослин (алое, каланхое, морква і т.д.), вони викликають опік слизових і алергію. Якщо дитина кашляє – надайте йому високе положення, провітріть домівку та зволожте повітря, до прийому лікаря допустимо тільки поїти відваром ромашки або липового цвіту (якщо не алергік), якщо вдома є небулайзер – інгалятор – зробити при сильному сухому кашлі інгаляцію з фізіологічним розчином. Запам’ятайте – ніяких сиропів від кашлю без огляду лікаря давати не можна! При погіршенні стану, при високій температурі, появі задишки, ускладненні дихання, хрипів, сиплости голоса не чекайте – викликайте швидку допомогу!

Якщо у крихти розлад травлення.

Ще одна з небезпек у малюка раннього віку – розлад травлення інфекційної чи неінфекційної природи з розвитком діареї. При цьому з’являється частий рідкий стілець, до 20-40 разів на добу з домішкою слизу, зелені, крові, піни. Спостерігаються здуття живота, плач, крики, підтягування ніжок до животика. На тлі цього можуть посилитися відрижки або відкритися блювота (відзнакою їх є напруга при блювоті передньої черевної стінки). Такий стан небезпечний для немовляти , тому вимагає виклику лікаря, якщо стілець до 10-15 разів за добу, і немає блювоти. А якщо приєднуються підвищення температури, блювота і дуже частий стілець – це вимагає виклику швидкої допомоги та госпіталізації.

До приходу лікаря дитину необхідно відпаювати, щоб не допустити зневоднення. Якщо він бажає, можна прикладати часто до грудей. Якщо ні – давати по чайній ложці кип’яченої води або спеціальних розчинів кожні 5-10 хвилин. Крім цього, припустимо дати дитині сорбент – смекту або Неосмектін . Не можна давати дитині активоване вугілля – він може замаскувати картину кишкової кровотечі. Не можна давати дитині антибіотики, протидіарейні і протинудотні засоби.

Якщо у немовляти отит.

Часто у дітей раннього віку, особливо у тих, що перебувають на штучному вигодовуванні, бувають отити – запалення вуха. Це досить важкий стан для такого крихти, він не може їсти і спати, з криком кидає груди або пляшечку, підвищується температура, може бути пронос і відрижки. Стан стає важким і вимагає активного лікування. Запідозрити отит можна, натиснувши на козелок вушка (виступаючий перед слуховим проходом хрящ). Якщо дитина почне плакати, кричати або турбуватися – це можливо, отит. Такого малюка терміново необхідно показати ЛОР- лікарю. Отит лікують в основному антибіотиками і краплями у вушко, а також за станом додають і жарознижуюче.

Якщо у малюка сечова інфекція.

Ще однією проблемою у дітей раннього віку стають сечові інфекції. Запідозрити їх батькам досить складно, тривалий час дитина проявляє занепокоєння, погано себе почуває, якщо уважно спостерігати за дитиною – цілком можливо. Перш за все, це поганий апетит і невеликий набір ваги, занепокоєння при сечовипусканні, або після нього, виділення сечі краплями, невеликими обсягами кожні 5-10 хвилин, підвищення температури до вечора або постійна субфебрильна температура. Крім того, запідозрити інфекцію дозволить поява на пелюшках крапель крові, зміна кольору сечі або її запаху. Додатково може бути порушення стільця, крик і плач, бурчання в животі, поджимання ніжок до животика, пітливість, зригування. У хлопчиків почервоніння крайньої плоті. У дівчаток – подразнення в області вульви. Вирішальним стане аналіз сечі – він покаже наявність запалення в сечовому міхурі або нирках.

Якщо у крихти болять оченята.

У дітей раннього віку легко виникають інфекції очей при ГРВІ. Якщо загальний стан малюка не страждає, а виділення з очей необільне або спостерігається тільки почервоніння, можна спробувати впоратися своїми силами – кожні 2 години промивайте очі крихти і прибирайте скупчений секрет стерильними ватними кульками, змоченими розчином фурациліну або відваром ромашки, неміцним чаєм. Іноді виділення з очей є ознаками непрохідності слізних каналів або їх звуження. Допомагає легкий масаж області носика в місці переходу внутрішнього кута ока. Зазвичай його супроводжують промиванням очей і закрапуванням очних крапель Сульфацилу натрію (альбуцид) . Якщо стан не поліпшується за пару днів – зверніться до офтальмолога.

Аптечка першої допомоги.

На випадок непередбачених ситуацій з появою малюка в будинку необхідно мати аптечку першої допомоги. Ця аптечка не повинна бути великою, до неї повинні входити тільки препарати першої допомоги, яку нададуть батьки до моменту зустрічі з лікарем. У неї включають:

– Жарознижуючі – добре б мати два види жарознижуючих за віком у свічках і сиропі;

– Сольові крапельки для промивання носа;

– Гумовий балончик або спеціальний аспіратор для відсмоктування слизу з носика;

– Пакетики з травами (ромашка, липовий цвіт);

– Смекта або інший сорбент;

– Регідрон, оралит – для відпаювання при діареях;

– Антисептики (перекис водню, йод , зеленка) для обробки дрібних ранок;

– Медикаменти, які приймаються постійно (якщо дитина хвора). Чого не повинно бути в аптечці (тобто, що ми не даємо самостійно):

– Антибіотикі, в тому числі і кишкові (Ентерофурил);

– Антигістамінні;

– Протиблювотне, протидіарейне;

– Сироп або краплі від кашлю.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: