Що таке боністика?

Боністика – це наука, вельми близько співвідноситься з нумізматикою: і та, й інша мають справу з грошовими знаками, що вийшли з ужитку і що представляють тільки історичну цінність. Але якщо нумізматика займається вивченням монет, то предмет дослідження боністики – паперові гроші, купюри (бони). Поряд з боністики як науковою дисципліною існує ще й боністика як колекціонування купюр, і – як і у випадку з нумізматкой – хронологічно другий передувала першій.
 
Вперше паперові грошові знаки з’явилися ще в Стародавньому Китаї – і вже тоді були люди, які взялися їх колекціонувати. Але щоб це захоплення прийшло до Європи, туди повинні були прийти самі паперові гроші…
 
Наша країна «рай» для боністики – і пов’язано це було з соціальними потрясіннями. Скільки разів у нас змінювалася влада на початку ХХ століття: імператор, Тимчасовий уряд, Центральна рада, Радянська влада – і кожна нова влада випускала свої купюри. А були ще й грошові знаки місцевої влади. Все це призводить до розвитку боністики в 20-і рр.  

Втім, про появу якоїсь системи, впорядкованості в колекціонуванні та вивченні паперових грошових знаків можна говорити стосовно до пізнішої епохи – а саме до 40-их рр.. До цього часу відноситься діяльність відомого нумізмата і боніста Альберта Піка. Свою колекцію він почав збирати в 1930 р., а в 1964 прийняв рішення повністю присвятити своє життя боністиці. Результатом його досліджень стала фундаментальна праця – « Стандартний каталог світових паперових грошей».
 
Бонистика – явище вельми багатопланове, і в цій області є навіть дуже несподівані відгалуження. Ось, наприклад, залізнична боністика: як виявляється з назви, вона має справу з грошовими знаками, на яких зображено щось, що має відношення до залізниці. Але і це ще не все: деякі боністи займаються грошима, яких… ніколи не існувало! Так-так, є і такі! Наприклад, в Одесі в 1989-1995 рр.  випускалися такі «купюри», як 1 дюк, 1 Єльцин, «сім -сорок» та інші – з не менш сміховинними назвами і ще більш цікавими написами: «Ці фальшиві, але чисто одеські гроші обов’язкові до прийому з 1 квітня по 31 березня кожного року. Вони відкриють вам двері кабінетів і серця чиновників», «Підробка одеських грошей переслідується успіхом. Хабарі цими грошима кримінально НЕ Наказ » і т.п. Випускалися вони від імені «фальшивомонетного двору Одеси – мами », але фальшивими їх назвати було не можна: ніхто не намагався їх оголосити платіжним засобом всерйоз, застосувати їх як справжні гроші – але все-таки вони мали ознаки купюр, так що цілком заслужено потрапили в поле зору боністів .
 
Але якщо це був прояв специфічного одеського гумору, то в Китаї абсолютно всерйоз випускаються «купюри загробного банку», за які теж ніхто нічого не купує і не продає. Їх підносять духам померлих, спалюючи у спеціальних печах при храмах, щоб покійні могли жити на них в загробному світі і навіть… давати «хабара» Яньло – вану, правителю загробного світу. Традиція ця давня, але і вона змінюється за законами сучасності – так, зараз вже є замогильні гроші, що імітують американські долари, з портретами американських президентів і навіть, замогильні кредитні карти. Але не здумайте подарувати такі гроші живій людині – це все одно що подарувати похоронний вінок.
 
Як бачимо, світ паперових грошей так само різноманітний, як світ монет, і точно так само відображає історію людства і різноманітність світосприйняття.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: