Що таке філателія?

<="color: #000000; font-family: Verdana, Tahoma, Arial; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: normal; letter-spacing: normal; line-height: normal; orphans: auto; text-align: justify; text-indent: 0px; text-transform: none; white-space: normal; widows: auto; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; font-size: 10pt;">«Скільки разів тобі пояснювати – я не сифілітик, я філателіст!» Цього чоловіка з анекдоту цілком можна зрозуміти: коли тобі приписують «погану» хвороба замість благородного захоплення – відчуття буває не з приємних… а ось з якого «ведмежого кута» з’явилася його дружина – зрозуміти важче: адже що таке філателія – відомо в наш час всім!

<="color: #000000; font-family: Verdana, Tahoma, Arial; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: normal; letter-spacing: normal; line-height: normal; orphans: auto; text-align: justify; text-indent: 0px; text-transform: none; white-space: normal; widows: auto; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; font-size: 10pt;">Втім, не всі розуміють це слово з граничною точністю: багато хто вважає, що філателія – це колекціонування марок. Це вірно, але лише часткова, область інтересів філателії набагато ширша, в неї входять і поштові етикетки, і навіть поштові штемпелі на конвертах, картках і листівках – словом, все , що так чи інакше ставиться до знаків поштової оплати. Саме тому первинна назва «темброфілія» (від французького слова timbre – марка) було витіснене словом «філателія», що походить від грецького слова «телос»: так в Стародавній Греції називалася позначка на листі, що позначає, що доставка оплачена відправником і від одержувача ніякої плати не потрібно. Новий термін знадобився для того, щоб відмежувати істинних колекціонерів і дослідників від так званих «Маркоманів», який збирали марки для того, щоб застосувати їх не за призначенням – наприклад, в якості… шпалер.

<="color: #000000; font-family: Verdana, Tahoma, Arial; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: normal; letter-spacing: normal; line-height: normal; orphans: auto; text-align: justify; text-indent: 0px; text-transform: none; white-space: normal; widows: auto; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; font-size: 10pt;">Колекціонування марок народилося відразу ж після введення їх в обіг в 1840-му році. Спочатку їх збирали без усякої системи (ми вже говорили про такі «маркоманів»), але вже в 1855 році парижанин Мансі продав букіністові Е.Лапланту цілком систематизовану колекцію, в якій були представлені майже всі поштові марки, випущені до того часу. Цю людину з повним правом можна назвати першим справжнім філателістом, основоположником цього явища. Мансі був далеко не самотній у своєму захопленні, а де попит, там і пропозиція: з’явилися торговці, які займалися продажем марок не для використання їх за прямим призначенням, а саме для колекціонування.

<="color: #000000; font-family: Verdana, Tahoma, Arial; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: normal; letter-spacing: normal; line-height: normal; orphans: auto; text-align: justify; text-indent: 0px; text-transform: none; white-space: normal; widows: auto; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; font-size: 10pt;">
Захоплення шириться, захоплюючи навіть представників царюючих будинків. Філателісти об’єднуються в товариства, з’являються навіть колекції марок, що належать державам – для цього створюються поштові музеї. Та й самих марок стає все більше – вже не можна зібрати все, як Мансі. Серед філателістів з’являється вузька спеціалізація: багато хто обмежується марками певної частини світу або навіть однієї держави. А держави тим часом навчилися отримувати вигоду з філателії, випускаючи час від часу марки саме для того, щоб їх купили колекціонери.

<="color: #000000; font-family: Verdana, Tahoma, Arial; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: normal; letter-spacing: normal; line-height: normal; orphans: auto; text-align: justify; text-indent: 0px; text-transform: none; white-space: normal; widows: auto; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; font-size: 10pt;">Чи варто приділяти таку увагу знакам поштової оплати! Безумовно варто! Адже інший раз вони стають приводом для серйозних конфліктів. Так, в 1896 р. Венесуела випустила марку на честь свого національного героя, одного з керівників боротьби за незалежність генерала Франсіско Міранди. Будь на цій марці портрет згаданого історичного діяча – нічого б, може, і не сталося, але там зобразили карту спірної території – частини Британської Гвіани, на яку претендувала Венесуела (мабуть, малося на увазі, що Міранда бився б за цю землю, будь він в живих). В даному випадку все обійшлося виразом протесту з боку Великобританії, а ось подібний конфлікт між Парагваєм і Болівією, коли кожна з країн зображала на марках спірну територію, скінчився кровопролитною війною… На щастя, справа не доходила до війни, коли в 60 -х рр. XX століття ФРН зображувало на марках архітектурні пам’ятки, розташовані на території НДР, Польщі та Радянського Союзу, але листи з такими марками поверталися відправникам як неоплачені…

<="color: #000000; font-family: Verdana, Tahoma, Arial; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: normal; letter-spacing: normal; line-height: normal; orphans: auto; text-align: justify; text-indent: 0px; text-transform: none; white-space: normal; widows: auto; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; font-size: 10pt;">Одним з головних завдань у філателії – відрізнити справжню марку від підробленої. А підробки бувають різні! Інший раз підробляють марки, які… ніколи не існували. Так, на рубежі століть чимало галасу наробила марка Абхазії з зображенням… Білла Клінтона і Моніки Левінські. Зрозуміло, до Абхазії вона не мала ніякого відношення, але марка невизнаної держави «автоматично» перетворюється на рідкість, а тут ще з такими одіозними персонажами… Але справжній філателіст НЕ купиться на подібну фальшивку, він завжди відрізнить її від справжнього історичного свідоцтва, якими є знаки поштової оплати .

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: