Що таке монета. Історія монети. Як роблять монети?

Що таке монета? Як розуміється в наш час, монета – це плоский круглий предмет, виготовлений з металу, на якому зображені герб і вартісь. Зазвичай, ми навіть не звертаємо на них уваги, коли отримуємо монети у вигляді здачі. Насправді ж, монета являє собою злиток металу з конкретною формою, вагою, пробою і вартістю, що є узаконеним засобом обміну. В даний час, служить, за великим рахунком, розмінною монетою, отже, випускається в номіналі меншому, ніж офіційна грошова одиниця держави, і виконує функції її розміну. Монета складається з аверсу (лицьової сторони), реверсу (зворотного боку) і гурту (обріза). Назва цього предмета зобов’язане імені Юнони Монети – богині, в храмі якої почалася чеканка металевих грошей. Спочатку в Римі, а, згодом, і в інших країнах, їх стали називати монетами.Історія монети. Кому тільки не приписувалося винахід монет: стародавні греки думали, що їх винайшли герої міфів, римляни посилалися на богів Януса і Сатурна. У перекладі з латинської, саме слово «монета» позначає «застерігають, радниця». Римська дружина громовержця Юпітера, богиня Юнона, мала цей титул і нібито неодноразово попереджала римлян про небезпеки: землетруси, ворожих нападів. На давньоримському Капітолії, недалеко від святилища Юнони Монети знаходилися майстерні з карбування та відпливу металевих грошей. Місце їх виготовлення теж вплинуло на виникнення поняття «монети», що потрапив згодом у велику частину європейських прислівників і мов.

Деякі стародавні автори на чолі з Геродотом писали, що перші монети викарбувано в державі Малої Азії, Лідії. В даний час точно підтверджено, що найдавніша монета з’явилася саме там приблизно в 685 році до нашої ери, під час царювання Ардіза. Виготовляли їх із натурального сплаву срібла з золотом – електрума, на одній монетній стороні була проба, а на іншій – зображення голови ассірійського лева. Через декілька десятків років, металеві гроші стали виготовлятися в грецькому містечку Егіна зі срібла і за формою, що відрізнялися від лідійських. Вважають, що егінейская монета була зроблена незалежно від Лідії, хоча і трохи пізніше. Ці дві монети стрімко поширилися по всім грецьким містам, сусіднім колоніям і, трохи пізніше, Ірану. Після вони з’явилися в Давньому Римі і варварських племенах.

Самостійно винайшли індійські та китайські монети. Причому в Китаї, вони відливалися з бронзи ще в 12-м столітті до нашої ери, але мали лише регіональний статус.

Висока швидкість розповсюдження монет пов’язана з зручністю їх зберігання, дроблення, з’єднання і досить високою вартістю по відношенню до ваги і об’єму, а це дуже придатно для здійснення грошового обміну.

В історії відомі періоди, коли окремі країни припиняли користування монетами з яких-небудь причин і знову в якості грошей виступав товар. На Русі, наприклад, безмонетний період спостерігався в XII-XIVвеках через відсутність припливу зарубіжного срібла, а власних родовищ не існувало.

Монетна форма. Монетний гурток є основоположною монетної формою, хоча металеві гроші можуть виготовляти у вигляді чотирикутників, багатокутників, а також неправильної форми.
Практично будь-яка монета складається з аверсу (лицьової сторони), реверсу (зворотного боку) і гурту (обріза), за винятком односторонніх монет (в їх числі і брактеати – найтонші монети-пластинки зі срібла, які функціонували в XII-XV столітті). Але таких монет, порівняно з величезною кількістю двосторонніх, мізерно мало.

Визначення понять аверсу і реверсу не мають між собою єдності. У стародавній літературі по нумізматиці, на лицьовій стороні зображений правитель. В даний час в процесі практики, лицьовою стороною монети вважають ту, на якій зображення або легенда визначають її приналежність тієї чи іншої держави. У тому випадку, якщо зображення та легенда говорять про це разом, то, визначаючи боку, краще вважається легенда.

Також, будь-яка монета включає в себе бічну, або по-іншому, що утворить поверхню монетного кола, яка розташовується між лицьовій і зворотній площинами. Оформлення гурта виконується для попередження умисного обрізання цінного металу в процесі обігу грошима.

Як роблять монети? Починається створення монет з проектування дизайнерської моделі в тривимірному просторі, розмір якої більше реальної. Модель покривається шаром гуми з силікону, після зняття якого, виходить «негатив». «Позитивне» зображення моделі виникає після його заповнення епоксидною смолою.

Потім, спеціальною редукуючою машиною зображення наноситься з «позитиву» на майстер-штамп зі сталі, відповідний реальному монетному розміром і обробляється термічно, загартовується. За допомогою гідравлічного преса, цим майстер-штампом виготовляють інші «негативи» і процес триває. Робочі штампи випускають від 250 000 до 1 мільйона монет, залежно від ступеня твердості сплаву і розміру.

Монетні заготовки, переважно круглої форми, нарізають з металевої стрічки, і після цього, обробляється їх гурт на спецтехніці для нанесення необхідної насічки або написи.
Далі суміш найдрібніших кульок з металу, наповнювачів з кераміки і спеціальних хімікатів обробляє (протравлює і полірує) поверхню. Заготовки висушують гарячим повітрям і занурюють в монетний прес.

Всі дії в процесі штампування автоматизовані, що дозволяє відтворювати обидві сторони монет в один і той же час. Монети з дефектами вибраковують, а придатні до обігу підраховують і упаковують.

Матеріал для карбування монет. В різний час для карбування монет використовувалися різні матеріали. Найбільш часто затребувані були метали та їх сплави.

Для монет малої вартості з давніх часів застосовувався алюміній. Залізні монети випускали багато європейських країн в періоди війн, але для минования корозійної проблеми, покривалися міддю, нікелем або хромом. У царській Росії для виготовлення монет широке застосування отримала платина і, зрозуміло, срібло – привабливий білий метал, який використовується повсюдно з давніх пір.

Нікель зазвичай сплавлявся з міддю, хоча самостійно цей метал також застосовувався, здебільшого для грошей Канади та Швейцарії.

У чистому вигляді деякі метали не підходили для виробництва за своїми властивостями і якостями. Так, золото, магній, марганець, олово і цинк додавалися в різні сплави. А міддю і хромом покривалися інші метали для підвищення зносостійкості.
Безліч металевих сплавів для виготовлення монет відомо на сьогоднішній момент. До найпопулярніших відносяться: бронза – сучасні «мідні» монети, латунь (у тому числі нікелева), сталь і нержавіюча сталь. Але це далеко не повний список! Для карбування також використовували алюмінієву бронзу, Barton’sMetalі Bath Metal, білий метал (виробництво медалей), Білон, віреніум, дзвоновий метал, коронне золото, мідно-нікелевий сплав, нікелеве срібло, пінчбек, гарматний метал, потін, п’ютер, спекулум, томпак , електр і цинк.

Дивно, але за час існування «металевих» грошей, в обігу були навіть монети з неметалів: паперу, глини, шкіри, пластмаси, селену, скла і скловолокна, вуглецю, порцеляни.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: