Що таке монета? Історія монети!

Монета – злиток металу певної форми, ваги, проби і ртості, який служить узаконеним засобом обігу. Назва «монета» походить від імені богині Юнони Монети при храмі якої почали карбуватися металеві гроші. Вони стали називатися в Римі, а пізніше і в інших країнах, монетами.Слово «монета» походить від латинського «moneta». Спочатку це був один з епітетів богині Юнони Монети (Juno Moneta – Юнона Наставниця), при храмі якої в Римі в 3 в. до н.е. знаходився монетний двір.

Монета – грошовий знак, виготовлений з металу (золота, срібла, міді та мідних сплавів; в новітній час – різних сплавів міді, нікелю, алюмінію). Є засобом обігу і платежу. Овальна або кругла форма монети, як найбільш зручна для користування, завжди була пануючою, виключення були рідкісні. У монеті розрізняють лицьову (аверс) і оборотну (реверс) сторони і обріз (гурт). На кожній монеті є зображення (герб, ім’я, титул, зображення правителя) і легенда, що містить назву міста, держави, рік карбування, найменування монети. Наука, що вивчає монети, називається нумізматикою.

Монети майже одночасно з’явилася в малоазійському державі Лідія (рубіж 8-7 ст. до н.е.) і в Стародавній Греції – на о.Егіна (7 в. до н.е.) У середньовічній Європі і на Русі власна монетна чеканка виникла в 9-10 ст.

На відміну від товарів, які зверталися як еквівалент (худоба, зерно, раковини та ін), і злитків металу монета стала універсальним платіжним засобом, оскільки якість і вага металу в монеті засвідчується державою (державним штемпелем). Випуск монет є виключним правом суверенної влади. У феодальній Європі право чеканки монет мав будь-який суверенний феодал (аж до нетитулованого дворянина), у новий і новітній час – національні держави. Порушення монетного права завжди розглядалося як найтяжчий злочин, не тільки кримінальний, а й політичний.

Зображення на монеті (в ранній період тільки на її лицьовій стороні) є державною емблемою. Монета була обов’язковим платіжним засобом усередині держави, котра випустила її.

Основи монетної справи визначаються монетною системою, прийнятою в державі: законодавчо визначаються вага монети при карбуванні, вибір металу, основного для даної системи, відносна вартість монетних металів по відношенню один до одного та ін.

З появою паперових грошей роль монети як основного платіжного засобу сходить нанівець. Важливе значення як скарби зберігають монети з дорогоцінних металів. У 20 столітті монета повсюдно є розмінним грошовим знаком з умовним, по відношенню до паперових грошових знаків, курсом. Монети із золота і срібла випускаються рідко і не мають серйозного економічного значення. У більшості випадків це пам’ятні (або ювілейні) монети.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: